Režná přizdívka domu vydrží desítky let, o fasádu se tak majitelé nemusí starat.

Režná přizdívka domu vydrží desítky let, o fasádu se tak majitelé nemusí starat. | foto: Jana Labuťová a Jiří Vaněk

Chtěli bezbariérový a bezúdržbový dům. Má dokonce výhled na zámek

  • 84
Manželé z jižních Čech šli na výstavbu nového bydlení trochu jinou cestou, než bývá obvyklé. Nejdříve si vybrali dům, pak pro něj hledali nejlepší místo.

Oba manželé mnoho let pracují ve stavebnictví a zkušenosti získali před lety při stavbě svého prvního domu. Ten druhý měl být přizpůsobený potřebám rodiny se dvěma dospívajícími dcerami, bezbariérový, bezúdržbový, s minimálními náklady na energii a údržbu.

Další zajímavé navštěvy najdete v časopise Můj dům

„Inspirovali jsme se katalogovým domem Ekord. Splňuje všechny naše požadavky a zaujal nás také tím, že je nepravidelný, jiný než ostatní,“ vysvětluje majitelka.

„Místem činu“ se pak stal pozemek vytvořený ze čtyř obtížně přístupných parcel, obklopených staršími i nově postavenými domy. Z ulice jsou vidět jen vrata, od nich vede do garáže příjezdová cesta kolem dvou sousedů. Nenápadně skryté, tiché a slunné místo je v městském parku u řeky, jen 300 metrů od centra města. A jako bonus nabízí dokonce výhled na zámek.

Půvab nepravých úhlů

Zkosená dispozice domu sestávající ze dvou křídel, které svírají tupý úhel, se po mírném přizpůsobení dobře hodila na parcelu nepravidelného tvaru. Od zádveří se dům rozděluje na dvě části: levou tvoří společný obývací prostor, z něhož se vchází do ložnice rodičů a dále do koupelny.

Společná obývací zóna domu se dělí na obývací pokoj a kuchyňskou část, oddělenou polopříčkou a barovým pultem. Velkoformátová keramická dlažba s metalickým povrchem vytváří v interiéru působivé efekty.

Pravé „křídlo“ obývají dcery, kromě jejich dvou pokojů, koupelny a sauny je tu i zázemí. Vedle stojící samostatná garáž je s domem propojena přesahující střechou.

Ve vnitřním rohu domu, rozevřeném do tvaru širokého písmene V, se ukrývá chráněná terasa, do níž není od sousedů vidět, ale slunce tu bývá hostem po celé odpoledne. Provoz je bezbariérový, z domu do garáže lze přejít suchou nohou.

Atypický interiér bez pravých úhlů si vyžádal zařízení nábytkem na míru, což ještě zvýšilo komfort bydlení. Majitelé si vybrali živý kontrast: přírodní materiály, dřevo a keramiku, kombinovali s lakovaným nábytkem v živých barvách. Prostor domu se tak rozjasnil a získal dynamiku.

Stejně jako na dispozici a vybavení dbali majitelé také na technické řešení, především na kvalitu materiálů a na energetickou úspornost. Proto zvolili zděnou konstrukci s dobrou tepelnou izolací a možná překvapivě elektrické vytápění, které bývá považováno za nákladné.

„Pro elektrické podlahové vytápění to ale neplatí. Můžeme využívat pro celou domácnost zvýhodněnou sníženou sazbu na elektřinu,“ vysvětlují majitelé. „Další výhodou je bezprašná domácnost a také úspora místa. V domě jsme nemuseli budovat kotelnu, nikde nepřekážejí radiátory.“

Nepravoúhlá dispozice si vyžádala vybavení interiéru na zakázku. Kuchyňská linka byla vyrobena z lakovaných MDF desek s vysokým leskem. Kuchyň je průchozí do koupelny rodičů.

Zdravá a úsporná pohoda

„Již při stavbě prvního domu jsme dbali na dobré tepelněizolační vlastnosti. Na základě mnoha let zkušeností jsme si vybrali zdivo z keramických tvárnic Porotherm, fasáda je zateplena minerální vlnou, odvětrána, dům má vnější přizdívku z lícových cihel. Tím jsme dosáhli vynikající tepelné akumulace,“ vysvětlují majitelé.

Keramika je navíc prodyšná, takže v domě je příjemné zdravé ovzduší a režná přizdívka vydrží desítky let, o fasádu se nemusí starat. „Roční náklady za energii, včetně domácích spotřebičů a pravidelného provozu sauny, jsou asi 38 tisíc, z toho na vytápění jde asi polovina,“ chválí majitelé domu.

Členitý půdorys spolu s členitou střechou opticky zmenšují rozlehlou stavbu. Přesahy střech přirozeně stíní fasádu a zabraňují přehřívání interiéru.

Dům a samostatně stojící garáž jsou propojeny střechou, která přechází z jednoho objektu na druhý. Vznikl zde příjemně skrytý prostor, chráněný před slunečními paprsky či letním deštíkem.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 300 m2
Užitná plocha: 225 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, zdicí systém Porotherm, obvodové zdivo z keramických broušených cihel Porotherm tl. 300 mm, vnější zateplení min. vlna 150 mm, větraná vzduch. mezera, přizdívka z režných cihel tl. 120 mm, dřevěný krov, sádrokartonové stropní podhledy zateplené 300 mm min. vlny, garáž bez zateplení (obložena režným obkladem Terca), střešní krytina Bramac a integrované solární kolektory
Výplně otvorů: okna plastová s izol. trojskly, dveře dřevěné dýhované do oblož. zárubní a posuvné
Vytápění: v celém domě elektrické podlahové vytápění, krb s krbovou vložkou
Dům je nízkoenergetický, tep. ztráta 8 kW
Dodavatel stavby: TEMI engineering, s. r. o.

Příjezd k domu vede po ploše s betonovou dlažbou v cihlovém odstínu, který ladí s režnou fasádou. Různorodá barevnost cihelné přizdívky dodává stavbě na zajímavosti. Garáž je obložena páskovým obkladem Terca, jehož životnost je téměř věčná.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.