Dům jednoduchého obdélníkového tvaru s nízkou sedlovou střechou a proskleným...

Dům jednoduchého obdélníkového tvaru s nízkou sedlovou střechou a proskleným rizalitem považují majitelé domu za optimální kompromis mezi starší zástavbou a moderní architekturou. | foto: Robert Virt

Bezbariérový typový dům skvěle slouží hned pro tři generace

  • 22
Bezbariérové bydlení se stává čím dál vyhledávanější. Dům, který splňuje požadavky na dobré soužití se staršími osobami, může nabídnout i nízké provozní náklady.

Manželé s dcerou se rozhodli vybudovat nový dům, vhodný pro společné bydlení i s invalidní babičkou. Rovinatý pozemek v malé obci, obklopený převážně starší zástavbou, sliboval příjemné klidné a bezpečné prostředí.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.

Na parcelu s jižní orientací hledali přízemní dům o velikosti do 150 m2 zastavěné plochy s nízkoenergetickými parametry a bezbariérovým řešením. Nejdříve se vzhledem k energeticky úsporným vlastnostem poohlíželi mezi dřevostavbami, nakonec se ale rozhodli pro zcela jinou technologii, betonový konstrukční systém Velox od společnosti Hoffmann.

„Typový dům nám vyhovoval jak velikostí, tak dispozicí, betonový konstrukční systém má dobré tepelněizolační vlastnosti,“ shrnuli na úvod své rozhodnutí majitelé domu.

„Na náš pozemek se dokonale hodí, je umístěný k ulici a chrání tak jižní část zahrady s terasou a trávníkem. Na parcele stojí samostatně ještě kryté garážové stání. Nechtěli jsme, aby zabíralo místo v domě, v létě navíc slouží jako báječná stinná pergola,“ vysvětlují majitelé.

Krytá terasa na jihozápadním rohu domu je pokračováním jídelny.

Dům s racionálním základem

Obdélníkový půdorys domu je přehledně rozdělený na společnou denní část s kuchyní a jídelnou (na západní straně) a klidovou část se třemi ložnicemi ve východní polovině domu.

Místnosti propojuje podélná chodba, vstup a zázemí (šatna, WC, koupelna) jsou v souladu se zásadami nízkoenergetického stavění orientovány na sever, obytné místnosti mají jižní orientaci.

Kuchyň má okno na západ a přímo navazuje na jídelnu. Podlahu ve většině domu pokrývá keramická dlažba – snadno se udržuje a nejlépe se hodí na podlahové vytápění.

Dispozice byla upravena pro větší pohodlí a především pro pobyt osoby na invalidním vozíku.

Oproti typovému projektu má dům předsazené závětří se stříškou, koupelna se spojila s technickou místností v jeden prostor s velkým sprchovým koutem o šířce 120 cm, kam může vjet i vozík. Pokoj babičky má vlastní WC s umyvadlem.

S místem se tu hospodaří velmi racionálně. Místnosti mají vyváženou velikost tak, aby bydlení bylo pohodlné, ale náklady na vytápění a provoz domácnosti zbytečně nerostly.

Nezbytné úložné prostory se nacházejí v řadě vestavěných skříní podél chodby. Majitelům domu se na projektu líbilo i to, že z každého pokoje se dá vyjít francouzským oknem ven do zahrady.

Vnější tvář domu představuje vyvážený kompromis mezi tradičním a moderním stylem.

Nízká valbová střecha zapadá do lokality sousedící se staršími rodinnými domy, francouzská okna a rizalit s prosklenou fasádou až po trojúhelníkový štít představují moderní architektonické prvky. Dispozice a vybavení interiéru, který zařídila majitelka, se nesou v moderním duchu.

Beton jako základ

Konstrukční systém Velox tvoří stěny lité z betonu do ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, fasády jsou kontaktně zatepleny grafitovým polystyrenem o tloušťce 150 mm. Vytvářejí masivní pevnou a trvanlivou konstrukci s dlouhou životností a zároveň dokonale tepelně izolovanou obálku s velkou schopností akumulace tepla.

K energetické úspornosti přispívá i důsledné vyloučení tepelných mostů. Dobře izolován je například i překlad v proskleném štítě obývacího pokoje. „Technologie funguje skvěle,“ říká majitel domu, „interiér je hodně prosklený, ale vůbec se nepřehřívá.“

Technické údaje

Zastavěná plocha: 148,2 m2
Podlahová plocha: 117,6 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základové deska, konstrukční systém Velox (betonové monolitické stěny a stropy vylévané do ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, vnější kontaktní zateplení grafitový polystyren 150 mm), dřevěný trámový valbový krov, fasáda omítnuta hladkou omítkou
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, dveře dřevěné lakované do obložkových zárubní
Vytápění: ústřední plynové, v obývacím pokoji podlahové, v ložnicích radiátory, krb s šamotovou akumulační krbovou vložkou a teplovzdušným rozvodem

Sokl a část fasády jsou obloženy cihelným páskovým obkladem. Oproti typovému projektu chrání hlavní vstup stříška podepřená sloupky.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům.