Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez zeleně jako bez šatů

aktualizováno 
-
Panelákové balkony se železným zábradlím málokdy působí hezkým dojmem. Oblečené do záplavy rostlin, které volně přepadávají z truhlíků nebo se divoce pnou po stěnách, však dostanou hned jinou tvář a mohou se stát příjemnou součástí bytu. Na nepříznivé podmínky se při dnešním výběru rostlin nemůže vymlouvat ani ten, kdo má výhled na sever.

"Byla jsem přesvědčena, že když mám balkon na jih, mohu tam pěstovat cokoli, protože pro rostliny je přece důležité slunce. Se sousedkou jsme si na tržišti koupily sazeničky krásné balzamíny. Mně zpočátku moc nerostly a potom seschly, zatímco sousedce na severovýchodní straně dobře prospívají a kvetou," stěžuje si Alena Hozová z Mladé Boleslavi. Zahradní architekt Roman Plšek z Ostravy, který se osazováním balkonů, lodžií a teras zabývá několik let, varuje: "Člověk by se neměl nechat zlákat pouze krásou květů a tvary listů, ale důležité je včas myslet na jejich nároky, především na světlo a teplo. Ty jsou dány právě orientací balkonu na světovou stranu." Ve městech je oproti venkovu o několik stupňů vyšší teplota, protože stavební materiály husté zástavby v sobě střádají teplo. Teplé období se tak ve srovnání s otevřenou krajinou prodlužuje až o několik týdnů. Celá škála rostlinných druhů vhodných pro městské balkony se proto rozšiřuje. "Ať už je balkon obrácen na jih či sever, téměř vždy je ho možné zařídit tak, aby potěšil v kteroukoliv roční dobu. Vymyslet rozmanité kombinace pestrých květů pro jižní, východní i západní balkon není žádný problém, u severně orientovaných a silně zastíněných dá výběr vhodných rostlin více práce," ujišťuje zahradní architekt. Klíčem k úspěchu je sesazování rostlin se stejnými či hodně podobnými nároky. Ty nezahrnují jen světlo, ale i typ zeminy a množství zálivky. Výběr rostlin je tak velký, že na příznivě orientovaných balkonech přicházejí v úvahu nejen veselé barevné kombinace, ale je možné výsadbu elegantně sladit do jedné barvy a použít přitom celou škálu jejích odstínů. "Podle katalogu jedné zásilkové firmy jsem si vybral oranžové chejry a sesadil jsem je s červenými hvozdíky. Společně kvetly jen velmi krátce. Část truhlíku většinu sezony připomínala koště," říká Josef Fiala z Brna. Při plánování si proto všímejte nejen barev, ale i doby květu, aby pečlivě rozmyšlená barevná kombinace těšila co nejdelší dobu a rostliny se v rozpuku své krásy nemíjely. Neméně důležité je sesazování s ohledem na jejich vzrůst. Z fotografií na obalech od semínek ani ze sazeniček na tržišti většinou nepoznáte, jestli jde o rostlinu vzpřímenou, převislou nebo takovou, která svými koberečkovitými polštářky pokryje větší plochy. Proto je při plánování balkonové zahrady rozhodně dobré vzít si na pomoc odbornou literaturu, stejně tak jako papír a tužku. Ve svých plánech nezapomeňte ani na truhlík s bylinkami. Umístěte ho poblíž dveří, kde bude po ruce, aby vám mohl velkou část roku zpestřovat a obohacovat váš jídelníček.

Ve výhni

Majitelé jižně orientovaných balkonů mohou svým květinám nabídnout po většinu dne koupel ve slunečních paprscích. Světlo tady rozhodně není tím, čeho by se nedostávalo. Spíš naopak polední žár může být pro některé rostliny příliš silný a jejich lístky se spálí. V parných dnech je nutné zalévat i několikrát denně. Jeden den mimo domov může znamenat zkázu pro citlivější druhy. Pozor, zalévat se může jen ráno a večer. V poledním žáru i kapka vody může působit jako skleněná čočka. Než se vypaří, všechno spálí. Jih milují hledík, libora, bugenvilea, nevadlec, slaměnka, levandule, rozmarýn, ale třeba i agáve, juka, dračinka a kaktus.

Příjemný polostín

Balkony, které vycházejí vstříc rannímu slunci nebo jsou orientovány na jeho západ, poskytují většinou dostatek světla. Zeleň vás zároveň ochrání před největším žárem. Proto bývají ideálním místem k odpočinku. Výběr druhů je nejširší. Daří se zde totiž většině světlomilných i stínomilných druhů. Lobelky, kejklířky, kaly, bohyšky, srdcovky, štírovníky a muškáty jsou jen malým výčtem z těch, které tady krásně pokvetou.

Ve stínu

Při osazování severního nebo silně zastíněného balkonu je výběr rostlin nejomezenější. Stín pod stromy je jiný, protože jeho listy většinu světla pohltí. Pokud však okolo stíní sousední budovy, vaše bíle natřené stěny výrazně napomohou odrážet světlo ve váš prospěch. Stín je sice pro mnohé rostliny snesitelný, kvést však budou méně než na světle. Proto je pro velmi tmavé balkony vhodnější vybírat druhy s ozdobnými listy. Přestože spotřeba vody je u rostlin ve stínu menší, jejich zalévání ani pravidelné hnojení byste neměli podceňovat. Většina kvetoucích stínomilných rostlin, jako jsou fuchsie, bramboříky, netýkavky či hortenzie, má květy v různých odstínech růžové, bílé, fialové a červené. Barevnou kombinaci mohou zpestřit begónie. Jsou k dostání v obrovském množství kultivarů, ale ne úplně všechny se hodí pro pěstování ve stínu. Proto je dobré se poradit s odborníkem.

Letničky kvetoucí oranžově, bíle a modře tvoří základ květinového aranžmá, které se dobře uplatní na východní nebo západní straně. V užitkovém truhlíku je kopr, pažitka a salát, ze kterého se odspodu odtrhávají jednotlivé listy.

1. Štírovník (Lotus)
2. Vějířovka (Scaveola)
3. Pařížská kopretina (Argyranthemum)
4. Thunbergie (Thunbergia)
5. Salát (Lactuca)
6. Pažitka (Allium)
7. Kopr (Anethum)
8. Laločnice (Lobularia)
9. Pantoflíček (Calceolaria)
10. Nestařec (Ageratum)

Na severně orientovaných balkonech přijdou ke slovu umírněnější kombinace. Hezky působí ladění v barevné škále od růžové přes fialovou až po modrou, o kontrast se postará bílá. Z bylinek si méně příznivé podmínky nechá líbit pažitka a kadeřavá petržel.

1. Fuchsie (Fuchsia)
2. Kysala (Begonia)
3. Břečťan (Hedera)
4. Fuchsie (Fuchsia)
5. Pažitka (Allium)
6. Petržel (Petroselium)
7. Netýkavka (Impatiens)
8. Lobelka (Lobelia)
9. Moud (Plectranthus)

Jižní balkony si přímo říkají o bláznivou kombinaci pestrých barev. Tato je postavena na kontrastu modré, oranžové, červené a žluté. Malé převislé jahody sem nejen barevně zapadají, ale potěší i nejmenší členy rodiny. V truhlíku pro kuchyň se bude dařit voňavé levanduli, meduňce a bazalce.

1. Jahodník (Fragaria)
2. Svlačec (Convolvulus)
3. Hledíkovka (Nemesia)
4. Bugénvilea (Bougainvillea)
5. Libora (Lantana)
6. Levandule (Lavandula)
7. Meduňka (Melissa)
8. Bazalka (Ocimum)
9. Nevadlec (Celosia)
10. Sporýš (Verbena)
11. Sanvitálie (Sanvitalia)
12. Štírovník (Lotus)
13. Lichořeřišnice (Tropaeolum)


Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

V hlubokých lesích se skrývá krásný dům. Slibuje úžasné ticho a klid

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním...

Stromový dům stojí v anglickém Devonu. Black Wolf Treehouse je elegantním místem pro ty, kteří touží po klidu na...Najdete na iDNES.cz