Bez výpisu z katastru se neobejdete

Kdo se chystá pořídit si dům nebo byt, neobejde se bez výpisu z katastru nemovitostí, kde se dozví základní údaje, které potřebuje o dané nemovitosti vědět. "Od ledna si zájemci mohou nejzákladnější údaje najít zdarma na internetu," říká Lumír Nedvídek, ředitel odboru kontroly a dohledu Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, který má mimo jiné na starosti i kontrolu katastrálních úřadů.
Kde lidé naleznou tyto údaje na internetu?
Na adrese www.cuzk.cz, ve složce Nahlížení do katastru a průběh řízení nalezne zájemce základní informace o parcelách a budovách. Kromě toho, kdo je vlastní, jaká jsou jejich popisná a paracelní čísla, získá také informace o tom, jak probíhají jednotlivé vklady.

Takže se dá velmi jednoduše zjistit, v jaké fázi je návrh na vklad například v případě koupě nového domu nebo bytu?
Ano. V nabídce "informace o řízení" stačí vyplnit kraj, katastrální pracoviště a číslo vkladu a zobrazí se, v jakém stavu se vkladové řízení nachází. Zda je například vklad povolen nebo zda je již zapsán. Velmi zajímavá je možnost sledovat postup vyřizování nějakého konkrétního návrhu v porovnání s vyřizováním ostatních návrhů, která je zatím ve státní správě zcela ojedinělá. Rozptyl doby, ve které jsou jednotlivé návrhy vyřizovány se sice může pohybovat v řádu desítek dnů, ale k takovým případům, kdy někdo čeká na vyřízení přes půl roku, zatímco jiný jen dva dny, by rozhodně u návrhů, které neobsahují žádné vady, nemělo docházet.

Co se všechno člověk z výpisu dozví?
V každém případě je to okres, obec a katastrální území, kde se nemovitost nachází. Dále jméno vlastníka, jeho adresu a rodné číslo, popřípadě, pokud je vlastníků více, i jejich spoluvlastnický podíl na nemovitosti. Pokud je dům ve společném jmění manželů, i toto se na výpisu objeví pod zkratkou SJM. Dále jsou to údaje o budovách a pozemcích, druzích nemovitostí, způsobu využití, ale především tam člověk nalezne i různá jiná omezení, například zástavy a věcná břemena, čemuž by měl věnovat zvlášť pozornost.

Jsou údaje na výpisu aktuální a pravdivé?
Údaje katastru o právních vztazích závazné nejsou. Výpis z katastru je veřejnou listinou prokazující pouze stav evidovaný v katastru v okamžiku jeho vyhotovení. Tento stav nemusí vždy odpovídat aktuálnímu právnímu stavu. Může například dojít k tomu, že vlastník změnil trvalé bydliště, manželé se rozvedli nebo vlastník zemřel a nemovitost se stala předmětem dědictví. Takové změny se v katastru projeví až poté, co jsou katastrálnímu úřadu doručeny příslušné listiny, které je prokazují, například projednávání dědictví může trvat i mnoho měsíců.

Mělo by tedy být v zájmu každého, aby měl údaje na katastru v pořádku.
Přesně tak. Za obsah výpisu z katastru odpovídá vlastník, který je ze zákona povinen všechny změny včas hlásit.

Jak člověk zjistí, že se v době, kdy chce koupit třeba nějaký dům, něco neděje? Zda již nebyla katastru doručena nějaká dosud nezapsaná listina o změně majitele, dědictví nebo třeba zástava?
Skutečnost, že právní vztah evidovaný v katastru je dotčen změnou, signalizuje na výpisech z katastru takzvaná plomba vyznačená písmenem P. Například někdo podá katastrálnímu úřadu návrh na vklad věcného břemene bezplatného doživotního užívání nemovitosti babičkou. Lhůta pro provedení zápisu vkladu činí tři měsíce, obsahuje-li návrh právní vady nebo řeší-li v té souvislosti nějakou spornou otázku soud, může být řízení přerušeno a ke vkladu může dojít i za dobu mnohem delší. Sama skutečnost, že katastrálnímu úřadu byla doručena nějaká listina o změně právního vztahu, je však formou oné plomby vyznačena v katastru již následující pracovní den po jejím doručení. Objeví-li se tedy na výpisu z katastru ono písmenko P, měl by si zájemce o koupi nemovitosti dát zvlášť pozor a obstarat si podrobnější informace o tom, co se vlastně s nemovitostí děje.
 

VÝPIS Z KATASTRU

Každý list vlastnictví se skládá ze šesti základních částí: Měl by být opatřen razítkem, podpisem a kolkem.

Část A - Údaje o vlastnících, případně spoluvlastnících nemovitosti a jejich podíly.

Část B - Identifikační údaje nemovitostí, u pozemků jsou to zejména parcelní čísla, výměry, druh pozemku (například orná půda, les, zahrada), způsoby využití (rybník, silnice), případně způsob ochrany. U budov se uvádí číslo popisné nebo evidenční, typ budovy, část obce, způsob využití, způsob ochrany a údaj, na jaké parcele je postavena.

Část C - Případná omezení vlastnického práva. Jsou tu uvedena všechna zástavní a předkupní práva a věcná břemena. Tato část je po údajích o vlastníkovi nejdůležitější.

Část D - Poznámky ohledně vlastnictví nemovitosti a případných soudních sporech.

Část E - Údaje o nabývacích titulech a jiných podkladech zápisu do katastru.

Část F - Je vyhrazena pro případné uvedení vztahu půdně ekologických jednotek k parcelám zemědělských pozemků.