Bez panelových příček je v bytě víc místa i zdraví

Ten, kdo se rozhodne k větším úpravám v panelovém bytě, musí předem hodně počítat, protože cena za rekonstrukci se může klidně vyšplhat až do výše tržní ceny bytu. Jen výměna umakartového jádra za zděné přijde v Praze na čtyřicet, ale také na sto tisíc korun. V případě luxusní koupelny není problém zaplatit půl milionu i víc.

Nové podlahy stojí čtyřicet, ale i sto padesát tisíc. Velká rekonstrukce se proto vyplatí tam, kde má byt pro své majitele další výhody - například pěknou polohu u lesa.

Nejde jen o vkus, ale i o zdraví
Úpravy panelových bytů však nejsou jen estetickou záležitostí. Lékaři, kteří se zabývají "interiérovými nemocemi", pokládají za nejdůležitější přestavbu bytového jádra, zlepšení ventilace pomocí vlastních větráků - jeden stojí asi 500 korun - a výměnu plynového sporáku za elektrický.

Umělé hmoty používané při výrobě jader jsou totiž nositeli mikroorganismů, které oslabují náš imunitní systém. Na dvojnásobně vysokém počtu alergických dětí oproti klasické zástavbě se podílí i špatná ventilace. Koncentrace kysličníku dusíku je v panelácích pětkrát až desetkrát vyšší než v cihlových domech.

Nutné bývá i odstranění příček z lepených materiálů, z nichž se uvolňuje formaldehyd. Ten zvyšuje až pětkrát nemocnost dětí. Lidé v panelácích trpí větší únavou, bolestmi hlavy, očí i dýchacími obtížemi. Některé zdravotní problémy mohou vzniknout i jako výsledek nadměrného hluku - pak nezbývá nic jiného, než vyměnit dřevěná okna za vakuová.

Prohlédněte si FOTOGALERII

Všechno může být jinak a jinde
V panelovém bytě lze změnit mnohé, od dispozice až po rozměry. V některých případech je totiž na základě žádosti možná vestavba zádveří neboli připojení části chodby k bytu. Byt se může zvětšit i o další místnost - poměrně časté je například "rozrůstání" přízemních bytů o kočárkárny.

První euforie drobných obchůdků, které v nich hodlaly konkurovat obřím supermarketům, už pominula, a tak je tady šance pro jiné využití. Sloučit je možné dokonce dva byty - a to i v panelových domech. V některých případech je dokonce možné si odkoupit od souseda část jeho bytu a připojit ho ke svému.

Stavební úpravy ani "papíry" nejsou jednoduché, ale šance tu je. Někteří staří lidé by možná takovou variantu uvítali - nemuseli by se stěhovat z místa, kde žili třeba třicet let, snížily by se jim náklady na bydlení a majitel vedlejšího 3+1 by se konečně dočkal druhého dětského pokoje nebo pracovny.

Rozšíření bytu o lodžii, která se zasklí, je sice možné, ale snaha stavebních úřadů je taková, aby se v jednom domě použil stejný typ zasklení.

Příčky jako dětská stavebnice
Většina lidí však uvažuje v "rozměrech" svého bytu. Nosné příčky musí zůstat, ale se souhlasem majitele bytu a stavebního úřadu lze i v nich - samozřejmě po pečlivém propočtu a dodržení určitých technologií, například s pomocí diamantových řezacích kotoučů - vyříznout otvor pro dveře apod.

Náklady na takový stavební zákrok se pohybují kolem čtyř až pěti tisíc za metr čtvereční. Vyříznutí panelů s tloušťkou do osmi centimetrů touto technologií je podstatně levnější, asi kolem 1500 korun za metr čtvereční. Statik zpravidla také doporučí následné použití ztužujících sloupků a ocelového překladu. Ostatní nenosné příčky se mohou posouvat či mizet jako figurky na šachovnici.

Siporexové panely lze odříznout obyčejnou pilkou, železobetonové příčky je možné odvrtat příklepovou vrtačkou a pak navrtanou část urazit kladivem nebo palicí. Části panelu by neměly být větší než 20x40 centimetrů, aby je bylo možné vynést z bytu do kontejneru (nikoliv do popelnice!). Pro úvahy o tom, co je a není možné, je nutné znát stavební soustavu, v níž byl dům stavěn, zda šlo o takzvaný Larsen-Nielsen, či VVÚ-ETA.

Jen odborník tak pozná, zda lze "zrušit" příčku přesně tam, kde si to majitel bytu přeje. Na postavení nových příček se dnes doporučují především pórobetonové tvárnice, systém Ytong nebo Hebel, na které se mohou přímo nanášet tenkovrstvé stěrky a štuky.

Pokud má v bytě nastat situace "pokoje, pokoje, hejbejte se", kdy se kuchyň ocitne v ložnici a naopak, může zdánlivě neřešitelný problém přívodu vody a odpadu vyřešit souhlas majitele objektu s tím, že se využije instalační jádro sousedního bytu.

Pokud se pak například koupelna ocitne ve štítu domu nebo u fasády, je nutné k žádosti o stavební povolení doložit nejen další technické údaje, ale také dostatečně zateplit stěny, aby nedocházelo ke vzniku plísní. Ty totiž zvyšují riziko nádorových onemocnění.

Jak řeší rekonstrukce v panelových bytech čtenáři iDNES.

I odborníka je nutné kontrolovat
Větší změny v bytě je nejjednodušší zadat specializované firmě. Vyplatí se ovšem nechat si vypracovat rozpočet od několika firem a pokud možno se osobně podívat na to, co už postavili - a pak porovnávat. Rozdíl v ceně totiž bývá i čtyřicet procent.

V celkových nákladech pak tvoří materiál kolem šedesáti procent, zbytek připadá na práci. V nabídce by měla firma přesně uvést, jaké materiály a v jaké ceně použije a kolik bude účtovat za práci. Nakoupit materiál a objednat si pouze práci je nevýhodné - firmy dodávají materiál v rámci služby za velkoobchodní cenu s pětiprocentní daní z přidané hodnoty, zatímco běžný zákazník zaplatí v obchodě daň ve výši devatenáct procent.

Špatné zkušenosti bývají s firmami, které sice nabízejí dodávku na klíč, ale najímají si na některé práce - například instalatérské - další firmy. Jen těžko lze totiž ručit za cizí zaměstnance.

Smlouva by měla obsahovat nejen rozpočet a lhůtu, v níž se zavazuje firma práce vykonat, ale také sankce, které nastanou při nedodržení termínu či kvality a také záruční lhůtu. Doporučuje se také uzavřít "platební kalendář" neboli platit firmě účty tak, jak předává hotovou práci, rozhodně se nevyplácí platba předem.

Detail je to, co změní byt
V panelových bytech je nejhorší neúcta k řemeslnému detailu. Špatné není PVC, ale jeho nekvalitní položení. Ohavné umělohmotné lišty popatlané lepidlem, které se běžně používaly, dokázaly znehodnotit i slušnou podlahovou krytinu.

Změna dispozice nebo zděná koupelna proto nejsou tím, co vytvoří konečný dojem. Důležitý je detail - přesné sesazení dlaždic, použití přechodových či zakončovacích lišt, designově příjemné kliky a vypínače, ale také kvalitní dveře a dřevěné zárubně.

Bohužel jen výměna dveří a zárubní v bytě 3+1 představuje částku kolem 60 až 100 tisíc. U velkých zásahů - bourání jádra, položení nových podlah a bourání příček - je nutné počítat minimálně s třemi týdny prací s tím, že se rodina přestěhuje mimo byt.

Toaleta

Design v paneláku

Design v paneláku

Design v paneláku

Design v paneláku

Design v paneláku

Design v paneláku

V panelovém bytě lze změnit mnohé, od dispozice až po rozměry. V některých případech je totiž na základě žádosti možná vestavba zádveří neboli připojení části chodby k bytu.

Vstup do bytu 2+1 v panelovém domě. Předsíň je oddělena, kvůli tepelné a zvukové izolaci, posuvnými dveřmi z masivního jasanu a skla, čímž se podařilo tzv. zobytnit chodbu spojující obývací pokoj a kuchyň.

"Zobytněná" chodba spojující obývací pokoj a kuchyň. Posuvné dveře (vlevo) vedou do koupelny.

Obložené zárubně dvou vstupů do obývacího pokoje (slouží i jako jídelna).

Pohled na dva východy z obývacího pokoje.

Upravená koupelna v paneláku

Koupelna je malá, ale vešlo se do ni vše, co je ke každodenní potřebě třeba.

Rekonstrukce koupelny v paneláku.

Rekonstrukce kuchyně v paneláku

Nová kuchyň v paneláku

Tuto kuchyň v žádném katalogu nehledejte, protože ji celou vyráběl můj manžel, ale je přesně taková, jakou jsem ji mít chtěli.

Kuchyň v paneláku po rekonstrukci.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...