Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez čeho se žádný dům neobejde

aktualizováno 
-

Plot
Cenové relace plotu na klíč se pohybují od pěti set korun za běžný metr dvoumetrového plotu z pletiva až po ceny blížící se hranici deseti tisíc korun za litinové provedení.

Chodníky
Za čtvereční metr chodníku z betonové zámkové dlažby se počítá asi tisíc korun. Cena se tu odvíjí hlavně od náročnosti terénních prací, cena za samotnou dlažbu se vejde do tří set korun. Dlažba z umělého kamene přijde asi na 500 korun za metr čtvereční, klasická žula stojí podle kvality i dvojnásobek.

Zahrada
Za jednoduchý výsev trávy se zaplatí asi 35 korun za metr čtvereční, pokud někdo nechce čekat, zaplatí asi 250 korun za metr čtvereční travního koberce. Podrobný plán výsadby rostlin, keřů a stromů od zahradního architekta přijde podle plochy a složitosti prostoru minimálně na deset tisíc korun. Za zahradu na klíč běžného rodinného domku se zaplatí sto až dvě stě tisíc korun.

Garáž
Garáž - at už ji majitel staví z klasických cihel nebo si objedná prefabrikovanou - přijde alespoň na sto tisíc korun. U dvougaráže se částka vyšplhá až ke čtvrt milionu korun. To v případě standardního provedení. Jiná vrata, elektronické ovládání, zavedení elektrické energie, dveře do domu a další doplňky garáž ještě prodraží.


Zabezpečení

Zabezpečení dnes patří k domu se stejnou samozřejmostí jako střecha nebo hromosvod. Cena nůžkových mříží se pohybuje podle kvality od dvou tisíc korun výš, předokenní rolety přijdou podle provedení na dva až šest tisíc korun za metr čtvereční. Elektronické zabezpečení lze pořídit podle velikosti domu za třicet až osmdesát tisíc korun. Připojení k pultu centralizované ochrany přijde měsíčně na tři sta a více korun prostřednictvím telefonu, spolehlivější radiové spojení přijde i na dvě tisícikoruny za měsíc.


Sítě
Za přípojku elektro se zaplatí asi tisícikoruna, metr plynu a vodu lze zajistit zhruba za dvojnásobek. Nejdražší ze sítí je kanalizace, některé firmy udávají cenu téměř čtyři tisíce korun za běžný metr, někdo se spokojí s částkou o tisícikorunu nižší. V tomto případě ještě daleko více než u ostatních sítí záleží na komplikovanosti zemních prací - pokud se musí kopat až do třímetrové i větší hloubky pomocí těžkých mechanismů, cena se úměrně zvyšuje.

Co kolem sebe potřebuje každý správný rodinný dům.

Autor:Nejčtenější

Zachránili starý mlýn a kolem něj vybudovali soustavu rybníčků

Jednotlivé rybníčky jsou vzájemně propojené a protéká jimi potok. V těch...

Mlýn v údolí Zákolanského potoka nedaleko Okoře obklopuje soustava rybníčků. Málokoho by napadlo, že je postupně...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Snila o vaně a posteli. Na 22 metrů čtverečních se vešlo mnohem víc

Kromě úložného schodiště je v hlavní zóně umístěn žebřík, který usnadňuje...

Získat kvalitní bydlení za rozumnou cenu není na Tchaj-wanu snadné. Mladé ženě se po dostudování začalo vše točit kolem...

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...

Ani nákladná rekonstrukce malý byt nezvětší. Někdy je lepší stěhování

Přítomnost dětí je vidět i v obývacím pokoji.

Architekt si často připadá jako „nafukovač balonků“. Lidé touží po tom, aby se jejich prostor nafoukl jako pouťový...

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...Najdete na iDNES.cz