Moderní materiál, který se začal v tuzemských interiérech objevovat přibližně před pěti lety, si získává stále větší oblibu. "Použili jsme jej dokonce v novém turistickém resortu na Maledivách, a to jak na sloupech a dalších plochách, tak také na velké květníky, které jsou umístěny v bazéncích s mořskou vodou. Betonepox jsme aplikovali také v sauně, kde se teplota pohybuje kolem 100 stupňů Celsia," vypočítává Benjamin Raich z firmy Němec Luxusní povrchy.
Velmi tvrdá epoxidová stěrka je totiž i bez lakování (doporučuje se CC-PU ochranná vrstva laku v matném provedení) odolná vůči vodě, a to i mořské. Lak se používá na podlahách pro zvýšení čistitelnosti povrchu.
Protože stěrka kopíruje podklad, doporučuje se na stěny použít jako vhodný podklad flexibilní lepidlo a síťovinu. Z lepidel jsou vhodné značky Knauf, Weber nebo Mapei, lepidlo musí být pevné. Na podlaze je nutné mít rovný, pevný a suchý anhydrit nebo cementový potěr. Betonepox lze použít i v případě teplovodního podlahového topení.
Může se hoditHledáte krásné bydlení? Najděte si ho na Reality.iDNES.cz. Stěrky i stěrkovou aplikaci poptejte od odborníků na AAAPOPTAVKA.CZ a ušetřete až 30 %. |
Při aplikaci se začíná penetrací, následuje jedna vrstva stěrky o tloušťce přibližně 1,5 mm. Na závěr je možné použít lak, ale pouze na podlahu, stěny se nelakují. Je však nutné počítat s tím, že pečlivá aplikace si vyžádá určitý čas, u plochy kolem 30 m2 počítejte přibližně se čtyřmi dny.
Alternativa k obkladačkám
Zejména architekti pak oceňují u betonepoxu flexibilitu i barevnou škálu, byť nejžádanější zůstává stále šedý odstín (základních barev je však 15, variant stovky), materiál dobře evokuje stále žádanou módní betonovou stěrku.
Fotogalerie |
Na rozdíl od ní však betonepoxu nevadí voda, takže třeba při použití ve sprchových koutech nehrozí tmavě šedé "mapy" na zdech jako u klasické betonové stěrky, kde se může dostat voda pod lak a začít vzlínat.
Po "mapách" přicházejí puchýřky, pak se betonová stěrka začne s největší pravděpodobností dokonce loupat.
"Betonepox je zajímavá a moderní alternativa třeba ke keramickým obkladům. Jen bych jej příliš nedoporučoval tam, kde je hodně tvrdá voda a usazuje se výrazně vodní kámen. Při častém nebo dokonce agresivním čištění by pak mohlo dojít k poškození. Počítejte také s tím, že se při aplikaci jasně ukáže ´rukopis´ řemeslníka, je to ruční práce. Na jeho výběru hodně záleží," říká architekt Tomáš Klanc.
Betonepox je možné aplikovat téměř na jakýkoliv podklad, dokonce na staré obkladačky, takže si ušetříte nepříjemnou práci s odstraňováním. Vrstva stěrky se pohybuje kolem 1,5 až 2 mm.
"Původní stěrku neustále zdokonalujeme. Během posledních tří let jsme vyvinuli její další varianty s názvem betonepox soft a betonepox fine," upozorňuje Josef Němec z firmy Němec Luxusní povrchy.
Nepravidelnosti jako přednost
Povrch betonepoxu není zcela hladký, objevují se na něm drobné nepřesnosti, nepravidelnosti a kaverny, přesto však údržba s ohledem na vysokou odolnost bývá bez problémů. Lze jej použít i na fasády domů.
Vysoká odolnost vůči mechanickému namáhání je důležitá hlavně u podlah. Případné drobné poškození povrchu lze relativně snadno odstranit.
Cena se pohybuje podle provedení kolem od dvou a půl tisíc za metr čtvereční.