Novinkou jsou zlaté sloupy v hlavní barové místnosti.

Novinkou jsou zlaté sloupy v hlavní barové místnosti. | foto: Archiv Grandhotelu Pupp

Bar podle Becherovky a pístů z ponorky z filmu Vynález zkázy

  • 4
Filmový festival v Karlových Varech finišuje. V těchto dnech se městu dokonce přezdívá „Karlovy Bary“. Hosté tu mají řadu příležitostí, kde se občerstvit. Třeba legendární karlovarský Becher ́s Bar v Grandhotelu Pupp.

Becher ́s Bar představuje tradiční místo střetávání světových i tuzemských osobností v době karlovarského filmového festivalu, v minulosti se zde bavili významní hosté od světových panovníků a politiků až po hvězdy filmového plátna. Nyní však prošel zásadní modernizací, aby nabídl hostům větší pohodlí. Vedle proměny interiéru se zde zvýšila i nabídka míchaných nápojů.

Interiér doplňují fotografie osobností světového filmu od Tona Stana.

Náklady na rekonstrukci, která proběhla v únoru až dubnu letošního roku, dosáhly 12 milionů korun. Autorem inovované podoby baru je přední tuzemský architekt Boris Drbal.

Ten se rozhodl interiér předělat tak, aby evokoval filmařinu a filmové příběhy. Novinkou jsou například zlaté sloupy v hlavní barové místnosti. „Při jejich designu mě inspirovaly písty z ponorky z legendárního filmu režiséra Karla Zemana Vynález zkázy,“ uvedl Boris Drbal.

Součástí nového interiéru jsou zvětšené boxy pro skupiny návštěvníků. Nový je nábytek i židle, rekonstrukcí prošla také klimatizace a další zařízení. Interiér doplňují fotografie osobností světového filmu od Tona Stana.

Zásadní proměnou prošel vlastní bar. Nové je jeho rozložení včetně dvou barmanských pozic, které jsou vybaveny podle nejnovějších barmanských trendů.

Celý bar je kompletně v nerezu, má zabudováno velké množství chladících i mrazících zásuvek, nově je například do pracovní desky zabudován tzv. ice chiller, přístroj na prudké zmražení skleniček, do kterých následně barman připraví drink.

Jméno po likéru

Becher ́s Bar nese jméno po slavném likéru, jehož typická lahev ze zeleného skla se téměř nemění. Unikátní design a plochý tvar patří k nejdéle „sloužícím“ lahvím na světě. Pochází z roku 1867, kdy ji navrhl Karel Laube, švagr Johanna (Jana) Bechera.

Ten se o slávu a podobu lahve i etikety zasloužil z rodiny nejvíce, proto dodnes nese i jeho podpis. Narodil se 5. dubna 1813, receptura se ovšem používá už od roku 1807. Tehdy začal Josef Becher prodávat své žaludeční kapky pod názvem English Bitter (Anglická hořká) nebo Becherova žaludeční hořká.

Josef Vitus (Jan) Becher (1769 - 1840) je pokládán za autora receptury a zakladatele firmy.

Johann Nepomuk (Jan) Becher (1813 - 1895) dal vzniknout ikonické lahvi.

Gustav Josef David Becher (1840 - 1921) jako první nechal zaregistrovat obchodní název Becherovka.

Takto vypadá pohled do prezidentského apartmá na archivním videu:

19. listopadu 2013