Rekreační areál Kraví hora

Rekreační areál Kraví hora | foto: MAFRA

Bazén na Kraví hoře Brňané kritizují. Vadí jim třeba chybějící tobogán

  • 45
Stavba bazénu na Kraví hoře v Brně stála přes dvě stě milionů korun a trvala dva roky. Autorům vynesla hned několik prestižních ocenění. Obyvatelé města na něm však nenechali nit suchou.

Původně totiž autoři stavby, architekti ze studia D.R.N.H., Antonín Novák a Petr Valenta, slibovali vybudování tobogánu. Od toho ale nakonec upustili. Říká se, že se jim design tobogánu nelíbil, a tak raději utratili finanční prostředky jinde, aby na zmiňovaný tobogán už nezbylo.

„Od města jsme nedostali žádné specifické požadavky, jak by výsledná stavba měla vypadat. Ty požadavky vyplynuly až později z komunikace s občany. Ti tady nechtěli původně žádnou stavbu, anebo, pokud možno, stavbu co nejmenší. Stejně tak tady nechtěli žádné další dopravní zatížení, takže parkování muselo být omezeno. Celá stavba se musela chovat velmi decentně a nenápadně vůči tomu prostředí,“ vysvětluje architekt Petr Valenta.

A dodává, že na druhou stanu ale obyvatelé vedle decentnosti stavby požadovali také tobogán.

Lhali architekti veřejnosti?

Tobogán původně skutečně v plánech výstavby byl. Jenže se nezrealizoval. „Při spodní stavbě šlo obtížně vytěžit skálu, která se na místě nacházela. Takže jsme utratili více peněz na denních pracích při odtěžování oné skály a na tobogán nám už zkrátka nezbyly finanční prostředky,“ říká architekt Valenta.

Oproti tomu na veřejnost prosakují informace, že jeho tvrzení není úplně pravdivé. Tiskem dokonce před lety proběhla zpráva, že architekti úmyslně utratili rozpočet jinde, aby se na tobogán už nedostalo.

„Tu fámu jsme kdysi vypustili ven my, autoři projektu. Ale nezakládá se na pravdě. Jako architekti nemáme takovou moc, abychom zkrátka něco nepostavili,“ přiznává dnes po letech architekt Per Valenta.

Otázkou ovšem zůstává, proč měli renomovaní architekti potřebu provokovat tehdy veřejnost takovýmto tvrzením? Že by to byla pomsta Brňanům za to, jak bazén zprvu odsuzovali?

Odborníci si stavby cení

Na druhou stranu, ať už jsou důvody jakékoli, stavba se dočkala nemalého uznání v zahraničí. „Nejvíce si cením hlavní ceny Grand Prix Obce Architektů. To je cena udělena mezinárodní porotou. A dostali jsme ji v roce 2005,“ chlubí se Valenta. Dále bazén získal například Cenu Investora Grad Prix, taktéž v roce 2005, pak cenu Bazén roku 2005, cenu za ekologický přínos a mnoho dalších drobnějších.