Umyvadlo

Umyvadlo | foto: Keramag

Barvy v bytě: rady a triky pro každý pokoj

  • 8
Kdo umí pracovat s barvami, v mnohém připomíná kouzelníka. V architektonickém i konstrukčním pojetí sestávají vnitřní prostory místnosti ze tří základních částí: podlahy, stěn a stropu. Každý z těchto prvků má svou roli a může výrazně ovlivnit celkový dojem interiéru.

Pokud budeme místnost vnímat jako geometrické těleso, pak je jeho základnou podlaha. Stěny opticky "podpírají" strop, který se v prostoru jakoby vznáší. Aby strop působil lehce, měl by být čistě bílý nebo alespoň světlý, protože víc odráží světlo.

Světlost barev má od stropu k podlaze klesat, stěny jako přechodový prvek by měly vytvářet barevný kompromis. Odstupňování barevnosti prostoru shora dolů má své opodstatnění, protože tím simuluje přírodu (světlé nebe, tmavá země). Takové uspořádání vyhovuje našemu vidění: zorné pole je uzpůsobeno víc pohledům dolů než vzhůru. Nezapomínejme, že nejosvětlenější plochou v místnosti je podlaha a díky tomu, že je nejtmavší, nás neoslňuje.

Obrázek
Červená stěna doplněná stejně barevnými židlemi dodá tu správnou chuť k jídlu.

Aby byt vypadal prostorně, doporučuje se stejnoměrná světlost všech podlah. Náhlé barevné předěly (například různě tmavé podlahové krytiny v chodbě), pruhy či obrazce vnímáme jako rušivé překážky. Naopak tam, kde dochází ke změně výšky podlahy (například schod, práh) je taková barevná změna vítaná.

Stěny se ocitají často v zorném pohledu jako pozadí pro zařízení. Proto je třeba volit jejich barevnost tak, aby nebyly příliš dominantní a takzvaně nepředstupovaly před nábytek, nezneklidňovaly prostor. Stejnobarevnost všech stěn vyjadřuje svislé obemknutí prostoru. Berme v úvahu, že okenní zeď je nejstinnější, proto může být v místnostech orientovaných severně její výmalba o něco světlejší.

Obrázek
Světlá místnost působí velice otevřeným dojmem.

Velikost a tvar
Výmalbou je možné značně ovlivnit vnímání rozměrů. Světlé, málo syté barvy navozují dojem vzdušnosti, místnost se zdá větší než ve skutečnosti. Čím jsou barvy sytější (nebo vzory tapet větší), tím menší bude místnost vypadat.

Pomocí barev můžeme také eliminovat negativní vlastnosti interiéru. Příliš vysoká místnost se sníží, když výmalba stropu přesáhne až na horní část zdí. Opačného optického efektu dosáhneme, když výmalbu stěn přetáhneme až na část stropu; jeho plocha se tím zmenší.

Pokud je výmalba stropu a zdí stejná, zamaskují se nerovnosti či nepravidelnosti. V tom případě však opatrně s volbou barev, aby pokoj nepůsobil dojmem tunelu!Potřebujeme-li místnost opticky zmenšit, volme výmalbu v tmavších, sytějších barvách.

Obrázek
Nápadně světlá podlaha kuchyni opticky zvětšila.

Nepodceňujme podlahy
Podlahy tvoří poměrně velkou plochu v centru našeho zorného úhlu. O tom, zda se pokoj bude zdát větší, nebo menší, přívětivý, nebo nestabilní, rozhodujeme při výběru barvy podlahové krytiny.

Červená a všechny její odstíny zvýrazňují horizont. Zdá se, jako by nám podlaha šla naproti. Modrá a namodralé odstíny působí velkoryse, ale velká studená plocha v nás nebudí chuť v místnosti pobývat.

Žlutá a všechny nažloutlé odstíny působí přívětivým dojmem, a přestože do místnosti nesvítí slunce, působí prosluněně. Ovšem světlá barva podlahy vyvolává pocit určitého nebezpečí nebo nestability. Zelená a všechny nazelenalé odstíny jsou přívětivé, dávají pocit jistoty a připomínají zelené louky.

Obrázek
Díky bílé dlažbě vypadá výmalba teple a vesele.

Triky mistra barev
Z trojice barva - tvar - struktura nejsilněji působí barva - zcelí prostor, sjednotí tvarově různé předměty. Představme si místnost plnou různorodého nábytku z bazaru. Dá se vylepšit? Ano, když všechen nábytek natřeme stejnou barvou. Ta potlačí chaotičnost tvarů a vynikne barevná uspořádanost. Podobného efektu dosáhneme shodně barevným čalouněním, tapetováním, záclonami a závěsy.

Pokud se nám nezamlouvá některý nábytek, postavíme jej do stejnobarevného prostředí. Například modrá kredenc před modře vymalovanou stěnou "zmizí". Je to úplně stejný princip, jako používá černé divadlo.

Právě naopak postupujeme, když chceme některý kus mobiliáře zdůraznit - v takovém případě použijeme komplementární barvy. Například modrý příborník, na kterém nám hodně záleží, vynikne před žlutou zdí.

Obývací stěna

Pruhované triky
I když tapety nebo pruhovaná výmalba nejsou zrovna v módě, někdy se vyplatí je aplikovat, protože dokážou obelstít oči a vyvolat žádoucí korekci prostoru.

Horizontální pruhy stěnu rozšíří, ale sníží strop. Vertikální pruhy na zdi strop zvýší; čím jsou silnější, tím je optický klam větší. Příčně pruhovaná podlaha (například dlažba v koupelně) místnost rozšíří a zkrátí. Podélně pruhovaná podlaha místnost prodlouží. Čím jsou pruhy širší, tím větší efekt. Tyto podlahové triky lze využít v rozměrově atypických místnostech ("nudlích" nebo chodbách), aby působily harmoničtěji.

Více se dočtete v časopise Living 5/2007.