Barvy v bytě - Jedna stěna vymalovaná výraznou barvou pokoj oživí. | foto: Ikea

Barvy v bytě: každý pokoj potřebuje něco jiného

  • 5
Nejen šaty podléhají módním trendům. Stejné je to i s nábytkem a vybavením bytu. Ale zatímco vyměnit pestrobarevné kalhoty za střídmější model není problém, barevnou kompozici bytu je nutno plánovat dopředu.

V první řadě je dobré neklást hlavní důraz na aktuální výstřelky. Zařízení bytu přece nebudete obměňovat týden co týden.

Pozornost tak věnujte spíše tomu, zda je vaše idea vizuální kompozice nadčasová a vám osobně příjemná.

Důležité je rovněž psychické hledisko. Ne každá barva, kterou si favorizujeme v mysli, udělá dobrý dojem třeba při zařízení celé kuchyně. Odstín a míra sytosti totiž snadno ovlivní i naši náladu.

Žlutá je barva práce
Odstíny žluté se velmi dobře hodí do dětského pokoje nebo pracovny. Tato barva pozitivně ovlivňuje naše myšlení a schopnost soustředit se. Toto pravidlo však neplatí vždy.

Barvy v bytě

Kupříkladu pro dítě hyperaktivní se příslušná paleta příliš nehodí. Její povzbuzující schopnost by v tomto případě byla spíše kontraproduktivní.

Na odreagování se naopak skvěle hodí pohodlná a bezpečná židle s možností „pohupování“. Tato neškodná aktivita dítěti umožní nenásilně uvolnit přebytek energie.

Teplé odstíny obecně pak mají tu výhodu, že místnost zútulňují. Ve žlutě zařízeném nebo vymalovaném pokoji člověk kupříkladu subjektivně vnímá teplotu cca o dva stupně vyšší, než jaká doopravdy je.

Každá barva má svou charakteristiku
Červená je barva života a fyzické svěžesti. Představuje sílu, energii a vášeň.

Oranžová je spojována s energií, zdravím a se silnou osobnosti.

Žlutá svědčí o intelektu a optimismu.

Zelená je barvou přírody a uzdravování. Také poukazuje na živou, přizpůsobivou a nadanou osobnost.

Modrá je nositelkou idealismu, čestnosti a inspirace.

Fialová je barvou duchovna a lásky.

Černá a šedá jsou negativními barvami. Svědčí o narušení osobnosti, negativním myšlení a stresu.

Bílá pak představuje dokonalost, ideál a pravdu.

Modrá jako základ ložnice
Chladnější odstíny je výtečné volit do ložnice. Zelená i modrá barva skoro zázračně uklidňují. Navrch se pak každá z barev může pochlubit unikátní specifickou vlastností.

V případě zelené je to snížení subjektivního vnímání hluku. Modrá vyvolává opačný efekt než žlutá. Teplota v místnosti se vám pak bude zdát nižší. To je pro spánek samozřejmě mnohem příjemnější.

Pro jídelnu nebo kuchyň však má modrá stopku. Jednoznačně negativně ovlivňuje chuť k jídlu, což je dáno naším podvědomým instinktem. V přírodě totiž existuje jen naprosté minimum rostoucích plodů modré barvy, které jsou pro člověka jedlé. Náš mozek tedy podvědomě tuto barvu ve spojení s jídlem odmítá.

Barvy v bytě

Tradice není nuda
Bílá a černá představuje klasiku. Jde o opakující se trend, který momentálně zažívá svůj velký comeback. Určitě jde o velmi elegantní a nadčasové řešení. Nevýhodou této kombinace je ovšem její značný kontrast a celková vyhraněnost.

Není náhodou, že obě pohlaví ji vnímají zcela odlišně. Zatímco ženám zpravila výrazněji nevadí, na mužskou psychiku působí mnohdy spíše negativně.

Řešením pak může být zlatá střední cesta v podobě hnědé a odstínů béžové. Tyto barvy jsou však zase naopak zcela nevhodné do dětského pokoje. Vaše ratolesti by podobný pokus nejspíše nepřijaly. Důvody můžeme hledat opět zejména v psychice.

Hnědá představuje pro malé dítě příliš složitou barvu, přednost jí tak dá spíše někdo ve vyšším věku. Děti ocení jednoduchost. Ani složené barvy nejsou pro děti žádnou výhrou.

 Několik zásad pro barevné kombinace
* Je nutné zvolit dominantní barvu, která by měla odpovídat zamýšlenému prostorovému účinku.

* Světlá barva na stropě nižší místnost zdánlivě zvyšuje, pokud jsou stěny natřeny tmavší a teplejší barvou.

* barvy stěn ovlivňují to, zda místnost působí teple, nebo naopak studeně, hlučně, nebo klidně. Stěny natřené teplými barvami se zdají bližší, studenými pak vzdálenější.

* Každá barva by se měla v místnosti objevit vícekrát. avšak jedna by měla vystupovat méně než druhá.

* V jedné místnosti nepoužívejte dohromady více než tři barvy.

* Pozor na zbytečné extravagance - k očekávanému dojmu z místnosti patří například i to, že podlaha by měla být spíše tmavá a strop světlý.

* Příliš světlé podlahy mohou působit znejisťujícím dojmem, příliš tmavé ve větších místnostech mohou ovlivnit jejich světlost. Vizuálního zvětšení menších prostor lze dosáhnout přetažením podlahové krytiny na stěny.

* Pozor také na výrazné a nápadné vzory. Barvy neustále ovlivňují a kontrolují veškeré naše myšlení, cítění a jednání. V divokém prostoru bychom se tedy nemuseli vždy cítit dobře. Ideální je spíše jistá neutrálnost.

,
Témata: Hluk, kuchyně, příroda