Interiér, kde převažují odstíny taupe, oživí lesk a malý akcent výrazné barvy.

Interiér, kde převažují odstíny taupe, oživí lesk a malý akcent výrazné barvy. | foto: Ozzio

Barvy špíny vládnou nejen v interiéru. Mají ovšem honosný název: taupe

  • 32
Pod označení taupe dnes nepatří jen původní tmavě šedá, ale také řada dalších neutrálních odstínů, od šedohnědé, teplé šedé, hnědavě šedé až po šedou s nádechem do fialové nebo šedorůžové. Mají obrovskou výhodu: jsou nadčasové a uklidňující.

Snaha různých společností, které s barvami hodně pracují či dokonce každoročně určují barvu roku (například Pantone, AkzoNobel), je důležitá hlavně pro výrobce textilu, nátěrových hmot, nábytku, ale třeba i dekorativní kosmetiky či bytových doplňků, oblečení a obuvi.

Pro toho, kdo si zařizuje byt, je však důležitější, co daná barva v interiéru dokáže, jak působí na člověka. I proto se v posledních letech tak zvedla vlna zájmu o taupe.

„Pokud v interiéru zvolíte barvy ze škály taupe, bude působit velmi uklidňujícím dojmem. Použité barvy a materiály nejsou ani studené ani teplé, prostě tak akorát, abyste se cítili uvolněně,“ vysvětluje Petr Kavalír ze společnosti Primalex.

Šedohnědé odstíny prostor příjemně „zabydlují“.

Taupe akceptují stejně dobře ženy i muži, i když u nich je znát mírný odstup v okamžiku, když se odstín šedé začíná výrazněji přiklánět k fialové či dokonce růžové.

 Neutrální barvy řazené do kategorie taupe přinášejí řadu výhod: uklidňují, jsou nadčasové, dobře se kombinují s celou řadou barev i materiálů, působí elegantně.

Označení „barvy špíny“, které používají někteří designéři, není nijak hanlivé, spíše poukazuje na výraz „zapraná šedá“ ve spojení s textilem. Ani to nemá nic společného s krtkem, byť prý je slovo taupe odvozené od tmavě šedé, typické pro toto milé zvířátko.

Neutrální nemusí být nudné

Občas lidé vnímají neutrální barvy jako nutné, sterilní, ale to lze v případě taupe snadno změnit. Stačí interiér oživit doplňky v sytých tónech oranžovo-červené, zářivě zelené, tyrkysové, čokoládové či fialové, dobře fungují doplňky z chromu, bronzu nebo věci z nějakého lesklého bílého materiálu, třeba skla, porcelánu nebo lakovaného dřeva.

Barvy taupe si výborně rozumějí s bílou. Ta odráží až 80 procent světla, je proto v malých prostorách téměř nenahraditelná.

„Jen se vyvarujte žluté, ta se s taupe opravdu nemá ráda,“ varuje Petr Kavalír. Nerozhoduje materiál. Máslově žluté tóny na jakémkoliv materiálu, zlatavá dřeva i pískově zatónovaná dlažba či vinylová podlaha si prostě s taupe nerozumí, působí jako nepříjemný vetřelec. To platí i o tmavě krémové se žlutavým nádechem.

Taupe si naopak dobře rozumí s barvou marsala, (má jméno podle sicilského vína), která představuje přirozeně robustní a zemitou vínově červenou barvu. Jako barvu roku 2015 ji označila společnost Pantene. Naopak AkzoNobel zvolil měděnou oranžovou. Ta vypadá skvěle na doplňcích, lampách či dalších kovových doplňcích. Pro interiéry s výrazným podílem taupe je skvělá.

Velké plochy, výmalba stěn či pohovky, které mají v interiéru fungovat několik let, bude však lepší ponechat právě v odstínech taupe. Pro barevné oživení postačí polštáře. V kolorovacích automatech vám namíchají odstíny taupe pro výmalbu, a to podle vybraného odstínu ze vzorníku, nebo jen „váš“ odstín vytvořený podle doneseného vzorku.

Teplá šedá - taupe - v podání Cantori je velmi elegantní a nadčasová.

Odstíny taupe oživí výrazná tyrkysová.

„Taupe si pro nadčasovost a možnost kombinací s dalšími barvami hodně oblíbili i italští designéři, právě v kombinaci s kovovými lesklými doplňky či dokonce se stříbrem,“ vysvětluje Markéta Dostálová z firmy Cantori, významné italské firmy, která staví na řemeslné kvalitě. Na letošním milánském veletrhu Salone del Mobile převažovaly v její expozici právě barvy taupe.

Špatná zpráva pro tuzemské domácnosti? Oblíbená výmalba v meruňkové a lososové s taupe nefungují. A nejen s ní.