Malá Zuzanka Vincencová se přišla podívat s dědou dovnitř sýpky, kde ještě teď v pátek a v sobotu budou vystaveny soutěžní práce architektů

Malá Zuzanka Vincencová se přišla podívat s dědou dovnitř sýpky, kde ještě teď v pátek a v sobotu budou vystaveny soutěžní práce architektů | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Barokní sýpka vstane z mrtvých. Bude v ní špičkové společenské centrum

  • 3
Špičkově vybavený prostor pro byznys a kulturu. Taková je budoucnost zámecké sýpky v Herálci. Kompletní přestavbu historické budovy z roku 1726 navrhli čeští a slovenští studenti architektury.

Zámecká sýpka v Herálci na Havlíčkobrodsku bude po rekonstrukci sloužit jako netradiční špičkově vybavené centrum pro byznys a kulturu. Kompletní přestavbu historické budovy z roku 1726 navrhli čeští a slovenští studenti architektury v mezinárodní soutěži.

Československou studentskou soutěž "Zrekonstruujme spolu sýpku v Héralci" vyhlásila společnost Malý zámeček, která je rovněž investorem komplexní obnovy heráleckého zámku.

Zámek bude po ukončení své více než rok trvající rekonstrukce k dispozici svým hostům od léta 2011 jako první boutique hotel na Vysočině (luxusní hotel nabízející veškerý komfort moderní doby při zachování atmosféry originálního historického domu - pozn. red.).

Zámecká sýpka v Herálci na Havlíčkobrodsku bude po rekonstrukci sloužit jako netradiční špičkově vybavené centrum pro byznys a kulturu

Zámecká sýpka v Herálci na Havlíčkobrodsku bude po rekonstrukci sloužit jako netradiční špičkově vybavené centrum pro byznys a kulturu

"Nedaleká sýpka se svými dechberoucími prostorovými možnostmi, majestátní hospodářská budova se širokými stěnami a zachovalými dřevěnými sloupy doplní služby zámku a bude poskytovat široké veřejnosti prostory na firemní, rodinné a kulturní společenské akce," uvedla mluvčí soutěže Viera Králiková.

VÝSTAVA SOUTĚŽNÍCH NÁVRHŮ

Výstava bude otevřená veřejnosti do 30. července 2010 každý pátek v čase od 15:00 -18:00 hodin, a v sobotu v čase od 10:00 - 12:00 hodin.

Studentská soutěž byla vyhlášena už koncem zimy. Porotě se sešlo celkem 12 různých návrhů od budoucích architektů studujících vysoké školy v Praze, Brně a Bratislavě. A právě z Bratislavy přišel i návrh vítězný. Jeho autorkou je Dorota Mrázová.

Podle jejího návrhu bude sýpka sloužit nejen jako na špičkové úrovni vybavené byznys centrum, kde se mohou konat konference, workshopy a školení.

Vznikne také prostor na širokou škálu společenských a kulturních akcí, jako jsou divadelní představení, vernisáže, hudební produkce a koncerty. Významné místo zaujme i program související se zájmy obce, jako jsou třeba Herálecké kulturní slavnosti nebo letní tvořivé dílny pro děti.

Dveře zámecké sýpky v Herálci

Dveře zámecké sýpky v Herálci

Vítězné dílo ocenil generální projektant rekonstrukce zámku a zároveň předseda poroty, jihlavský architekt Jaroslav Huňáček, označil ho za vysoce profesionální.

Autorka odvedla skvělou práci

"Autorka skvěle uchopila myšlenku prorůstání starého a nového a odvážně spojila aktuální požadavky doby s patosem objektu. Kromě toho je v návrhu, který respektuje vztah sýpky a okolí, citelné provázání se zámkem," uvedl.

Zámecká sýpka k Herálci patří už více než tři staletí. I když v posledních letech dělá obci spíše ostudu. O její postavení se zasloužila v roce 1726 Eleonora Kristína, ovdovělá hraběnka z Regalu.

Malá Zuzanka Vincencová se přišla podívat s dědou dovnitř sýpky, kde ještě teď v pátek a v sobotu budou vystaveny soutěžní práce architektů

Zuzanka Vincencová drží jednu ze soutěžních prací studentů architektury

Ta zdědila herálecké panství od svého bratra Arnošta Augustýna, říšského hraběte Metternicha, který byl majitelem panství Horní Cerekev a Nová Buková. Jelikož nebyl ženatý a neměl děti, po jeho smrti zdědila majetek jeho sestra.

Mohutný barokní špýchar má široké stěny a velké dřevěné sloupy, obojí pomohlo zachovat stavbu až do dnešních dnů. Podle historických pramenů sýpka nesloužila pouze jako zemědělská budova, určitě v ní byla uložena i registratura panství. Tu dal spálit někdy po roku 1883 nový majitel panství, dvorní rada a generální ředitel severní a severozápadní dráhy Gustav Robert Gross.

ZÁMEK V HERÁLCI SE DO ROKU 2011 ZMĚNÍ V HOTEL

Zámek v Herálci na Havlíčkobrodsku bude přeměněn v hotel s relaxačním a sportovním centrem

Rekonstrukce zámku v Herálci na Havlíčkobrodsku potrvá do dubna 2011

Zámek v Herálci na Havlíčkobrodsku bude přeměněn v hotel s relaxačním a sportovním centrem. Rekonstrukce historického objektu začala v tomto měsíci a potrvá do dubna 2011, bude stát přes 126 milionů korun. Investorská firma Malý zámeček získala na tento projekt dotaci z evropského fondu pro regionální rozvoj.

Po dokončení oprav zámek nabídne 20 pokojů pro hosty, kongresové a společenské prostory. Nebude chybět restaurace, relaxační a sportovní centrum s bazénem, fitness, saunami, tenisovým kurtem a golfovým trenažérem.

Obecní úřad v Herálci projekt vítá. "Určitě jsme rádi. Je to památka Herálce a je jenom k užitku, když do ní někdo investuje," řekl starosta Jiří Ulrich. Obec, v níž žije kolem 1 100 obyvatel, by se podle něj o tak rozsáhlý areál starat nemohla.

Trojkřídlý patrový zámek v Herálci má dvě nárožní válcové věže s cimbuřím a vikýři

Trojkřídlý patrový zámek v Herálci má dvě nárožní válcové věže s cimbuřím a vikýři

Trojkřídlý patrový zámek má dvě nárožní válcové věže s cimbuřím a vikýři. V prvním patře je bývalá kaple s malbami a štuky z doby kolem roku 1750. Zámek je obklopen anglickým parkem, za nímž stojí barokní hospodářské budovy. Rekonstrukci areálu provede jihlavská stavební společnost PSJ.

Zámek byl pravděpodobně postaven počátkem 17. století, přestavba v novogotickém stylu byla provedena v polovině 19. století. Do konce druhé světové války nemovitosti patřily německé rodině. Po válce byly znárodněny, v zámku pak sídlila i internátní zvláštní škola.

Předposledním vlastníkem areálu byl kraj Vysočina, který zámek po několika letech prodal v dražbě. Společnost Malý zámeček památku vlastní od roku 2005. Zatím se postarala o kompletní opravy střechy a revitalizaci parku.

,