Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barevný nebo bílý? Jak vymalovat byt!

  8:39aktualizováno  8:39
Oranžové stěny, zelený rám oken, tmavá plovoucí podlaha, fialové dveře a modré doplňky. To vše v jednom pokoji. Proč ne? Důležité však je, aby vám v takovém prostoru bylo dobře.

Módní trendy vbydlení již dávno nevyznávají pouze bílé stěny a fádní, nudné vybavení jednotlivých místností. Dnes je kladen důraz na barvy, na jejich vzájemné promíchání v interiéru, ale tak, aby spolu vzájemně ladily.

Působení barev na člověka
Existuje mnoho různých teorií o vlivu a postavení barev v životě člověka. I přes jejich různorodost se všechny teorie shodují s názorem, že barvy jsou nositeli určitých charakteristik a přímo ovlivňují naši psychiku. "Jejich výběr není náhodný. Barva určuje naši osobnost i naše momentální pocity," říká psycholožka Jana Krejčí. "Z hlediska alternativní psychologie vyznává každá barva určitý typ energie. Barvy tak mohou sloužit jako prostředek na její dobíjení či uklidnění," vysvětluje.

Z hlediska energie rozeznáváme několik barevných odstínů. Zatímco červená je barva života a působí na psychiku člověka energicky, žlutá je barvou optimismu, zelená barvou přírody a bílá představuje ideál a čistotu. Černá a šedá jsou negativní - zobrazují stres a těžké myšlenky. "V životě to funguje tak, že když se někdo cítí oslabený a fyzicky unavený, inklinuje k povzbudivým barvám, jako je žlutá, červená a oranžová. Pokud je někdo plný energie, raději volí chladnější barvy, mezi které se řadí například zelená a modrá," vysvětluje psycholožka.

Pohled architekta
Architektura však přistupuje k barvám z jiného hlediska - na rozdíl od psychologie nerozeznává barvy pozitivní a negativní. Volba řešení a barevnosti interiérů se odvíjí od jiných hledisek. Přestože architekt sleduje módní trendy, ne vždy se jimi řídí. Je totiž důležité, aby respektoval individualitu člověka, který se má ve svém domově cítit pohodlně a přirozeně. I přes nejrůznější hypermoderní kombinace barev a materiálů, které produkuje převážně Itálie, volí většina lidí neutrální, ne zcela moderní styl. Je nutné brát v potaz také velikost interiéru, protože barevnými kombinacemi můžete prostor výrazně změnit. Tmavá barva dokáže velký pokoj učinit útulnějším, světlejší barva zase pomůže zvětšit malý prostor.

Každá barva má svou charakteristiku
* Červená je barva života a fyzické svěžesti. Představuje sílu, energii a vášeň
* Oranžová je spojována s energií, zdravím a se silnou osobnosti
* Žlutá svědčí ointelektu a optimismu
* Zelená je barvou přírody auzdravování. Také poukazuje na živou, přizpůsobivou a nadanou osobnost
* Modrá je nositelkou idealismu, čestnosti a inspirace
* Indigová poukazuje na sklon jednat intuitivně. Je barvou mravních hodnot, klidu a laskavosti
* Fialová je barvou duchovna a lásky
* Černá a šedá jsou negativními barvami. Svědčí o narušení osobnosti, negativním myšlení a stresu
* Bílá pak představuje dokonalost, ideál a pravdu
Zelená barva v kombinaci se dřevem vypadá velmi přirozeně. Zelená barva zvýrazňuje atmosféru klidu a pohody.

Módní trendy a současnost
Současné módní trendy v interiérech používají světlé pastelové barvy a inklinují spíše ke konzervativismu. Pro zpestření lze zvýraznit jen určité plochy nebo části interiéru - natřou se úplně jinou, sytou barvou. Například v kuchyni, kde dominuje barva dřeva, je možné některé části kuchyňské linky natřít sytě modrou nebo žlutou. "Pokud v místnosti vymalujete jednu stěnu jinou barvou než ostatní, pokoj získá úplně jinou atmosféru. Přestane působit fádně," říká architektka interiérového studia Megaron Beatrice Becková. Podle ní však neexistuje jednoznačná cesta barevného řešení interiérů. Proto se těžko mluví o tom, co je dnes nejpopulárnější. Nehledě na to, že každý architekt má na věc svůj vlastní pohled.

Doplňky dělají divy
S barvami a řešením jednotlivých místností úzce souvisí i doplňky, které mohou daný prostor zajímavě dořešit. Dá se s nimi také dobře manipulovat. Pokud člověk zvolí na stěnách neutrální barevný odstín, jako je béžová, světle žlutá, světle meruňková, ale i zelenkavá, nic tím nezkazí. Konečný efekt pak interiéru dodá právě pomocí doplňků. "Co se týče materiálových nebo produktových řešení, oblíbené je dřevo, především ořech, merbau a buk. Velice populární je kombinace skla a nerez. Dané doplňky se hodí do všech prostor.

Zajímavé je, že postupně z módy odchází třešeň, která byla tak oblíbená," říká architektka. Pomoci mohou také různé přeho- zy přes postele či křesla, potahy na sedací soupravy a židle, koberce, povlečení, polštářky nebo závěsy na oknech. Dále květináče, ubrusy, svícny, obrazy, lampy a lustry. Ale i nábytek či jen barevné plochy na jednotlivých kusech zařízení. Nejenže se dají v místnosti přesouvat, ale dají se i měnit, čímž vzniká více variací řešení jednoho pokoje. Přitom je to levné a rychlé.

Osvětlení - hra stínů
Samostatnou kapitolou je osvětlení, které velmi výrazně ovlivní atmosféru v místnosti. Pomocí různých bodových světel, posuvných lišt, lampiček a podobně můžete rozehrát hru stínů. Jednotlivé kouty místnosti lze zvýraznit, nebo naopak utlumit. Efektně působí osvětlení stěny, obrazu, schodů nebo knihovny.

Pár rad....
A jaké rady dává architektka pro jednotlivé místnosti?
* Nebojte se své osobnosti a svých emocí. Dejte svému prostoru vlastní styl. Myslete na to, že v daném prostoru žijete vy.
* I z levnějších materiálů lze vytvořit zajímavý a originální interiér.
* Co se týče barev, preferujte kvalitu, a pokud možno voděodolnost.
* Když se budete rozhodovat pro změnu interiéru, vyhledejte profesionálního architekta. Ten vám ušetří čas, nervy a peníze. Za dobrého architekta lze považovat toho, který vám bude naslouchat a akceptovat vaši osobnost. Je chyba, když vás někdo nutí do stylu, který vám nic neříká.
Pokud jste se právě rozhodli, že změníte váš byt k lepšímu, směle vpřed. A nemusí to být jen byt v novém rodinném domě nebo v podkroví starého činžovního domu. Barevná řešení interiéru se hodí pro všechny byty, tedy i v panelovém domě či domku po babičce. Proč nezkusit rozbít uniformitu panelových bytů a nevytvořit si útulné hnízdečko plné pohody? A nemusí vám být dvacet - i lidé ve středních letech a mnohé babičky i dědečkové našli odvahu a kompletně změnili styl svého bydlení.

Barevné kombinace

Jak zkombinovat dvě barvy do sebe tak, aby ladily? Vždyť žlutý obraz v modrém rámu vypadá úplně jinak než modrý obraz ve žlutém rámu.
Několik zásad:
* je nutné zvolit dominantní barvu, která by měla odpovídat zamýšlenému prostorovému účinku
* světlá barva na stropě nižší místnost zdánlivě zvyšuje, pokud jsou stěny natřeny tmavší a teplejší barvou
* barvy stěn ovlivňují to, zda místnost působí teple, nebo naopak studeně, hlučně, nebo klidně. Stěny natřené teplými barvami se zdají bližší, studenými pak vzdálenější.
* každá barva by se měla v místnosti objevit vícekrát. avšak jedna by měla vystupovat méně než druhá.
* v jedné místnosti nepoužívejte dohromady více než tři barvy,
* pozor na zbytečné extravagance - k očekávanému dojmu z místnosti patří například i to, že podlaha by měla být spíše tmavá a strop světlý
* příliš světlé podlahy mohou působit znejisťujícím dojmem, příliš tmavé ve větších místnostech mohou ovlivnit jejich světlost. Vizuálního zvětšení menších prostor lze dosáhnout přetažením podlahové krytiny na stěny.
* pozor také na výrazné a nápadné vzory. Barvy neustále ovlivňují a kontrolují veškeré naše myšlení, cítění a jednání. V divokém prostoru bychom se tedy nemuseli vždy cítit dobře. Ideální je spíše jistá neutrálnost.

Efekt vzorku na stěnách

Stejně jako barva ovlivňuje i vzorek styl a tvar pokoje. Květinové vzory mají tendenci uklidňovat, geometrické mohou vyvolávat více vzrušující atmosféru. Vzorování také vytváří optické klamy. Svislé čáry pomáhají zvýšit strop, vodorovné místnost prodlužují. Trojrozměrné vzory dodávají dojem hloubky, zatímco drobné nabízejí pocit prostoru. Vzory mohou také zakrýt nepravidelnost. Nepoužívejte však příliš mnoho motivů v jedné místnosti - nekombinujte květinové a geometrické vzory.
* Geometrické vzory dodávají místnosti rys čistoty a modernosti. Hodí se do koupelen. Pozor však na úhly v místnosti: musí být rovné a přesné, jinak linky zvýrazní každou nepravidelnost.
* Květinové vzory - svěží barvy jara dodají teplo. Větší vzory působí otevřeným dojmem. Je-li stejný vzorek uplatněn také třeba na závěsech nebo na jiných doplňcích, pocit zateplení se zvětší. V nepravidelné místnosti jako je podkroví, bude lepší drobný květinový vzorek libovolně uspořádaný.

Na jak dlouho?

Důležitá otázka, kterou by si měl položit každý, kdo se chystá ve svém interiéru něco výrazně změnit: Na jak dlouho danou změnu plánuji? Je důležité uvědomit si, zda chcete styl měnit častěji, nebo se rozhodnete pro řešení na celý život. První alternativa je typická především pro mladé lidi, kteří mají tendenci vyhledávat změny souvisící s jejich věkem a stylem života. V tom případě lze doporučit extravagantní barvy i vybavení prostoru. Druhý případ počítá s řešením spíše neutrálního charakteru. Lidem, kteří se rozhodnou pro dlouhodobější řešení, lze doporučit spíše lehké barvy a pro zvýraznění náročnější vybavení, se kterým mohou lépe manipulovat, případně ho vyměnit za jiné.

 

Autoři:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Další z rubriky

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...Najdete na iDNES.cz