Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Balkon pro milovníky mojita, masa s vůní bylinek i květin v truhlících

  1:00aktualizováno  1:00
Pro krásu, radost i pro chuť, to jsou důvody, proč pěstovat na balkoně květiny, bylinky a třeba i rajčata. Květináče s rostlinami prostor krásně oživí a pomohou případně zakrýt malé nedostatky balkonu.

Na balkoně lze pěstovat bylinky, ale také citrusy. | foto: IKEA

Výběr vhodných rostlin ovlivní orientace balkonu či terasy na konkrétní světovou stranu, myslet je však nutné také na to, aby se daly lehce přenášet. Šikovné řešení představují květináče s háčky, které se bez problémů zavěsí na zábradlí, a stejně tak snadno je lze sundat.

TIP: Hledáte dům či byt?

Vybírejte z více než 100 tisíc prověřených nabídek domů a bytů ve vašem okolí na Reality.iDNES.cz.

„Zelené rostliny dodají vašemu balkonu na útulnosti, osvěží ho a zpříjemní vám chvíle na něm strávené. V tomto ohledu úplně neplatí, že méně znamená více. Nebojte se umístit na balkon i větší množství zeleně, malý prostor vás nemusí limitovat. Pomoci mohou mříže na popínavé rostliny, závěsné květináče i stojany,“ radí Ladislav Takács ze společnosti IKEA.

Květináče se stojanem můžete zavěsit nebo postavit na balkon, ušetříte si místo.

Květináče se stojanem můžete zavěsit nebo postavit na balkon, ušetříte si místo.

Barevně sladěné květináče jsou důležité hlavně na malém prostoru.

Barevně sladěné květináče jsou důležité hlavně na malém prostoru.

Rostliny na balkoně však nemusí sloužit pouze jako dekorace. Pokud sáhnete po bylinkách, budete mít doslova na dosah ruky čerstvé a chutné přísady do jídel i nápojů.

Šikovné řešení i pro začínající zahradníky představují sady, které obsahují nejen semínka bylinek, ale také substrát a nádobku na pěstování. Jejich součástí bývá i jednoduchý návod. Tyto sady bývají ideální i pro ty, kteří chtějí do práce zapojit také děti. Nepotřebujete ani kupovat speciální zahradnické náčiní či substrát.

Pro chuť na talíři i pro zdraví

Fotogalerie

„Z dotazů víme, že lidé mají zájem pěstovat si doma bylinky i jiné rostliny, ale nevědí, jak na to. Proto jsme vytvořili návody, které rostlinky kdy zasadit a jak o ně správně pečovat. Přidali jsme i recepty, jak vypěstované bylinky využít,“ říká Vladimír Víšek, manažer pro udržitelný rozvoj v IKEA.

Výhody vlastnoručně vypěstovaných bylinek? Přesně víte, co pěstujete. Nemusíte se bát případných pesticidů či jiných postřiků a umělých hnojiv. Čerstvé bylinky máte při vaření po ruce a utrhnete si přesně tolik, kolik potřebujete.

Závěsné truhlíky šetří místo, snadno se přemisťují.

Závěsné truhlíky šetří místo, snadno se přemisťují.

Bylinkové chutě

Mezi bylinky, které se běžně využívají v kuchyni, patří například máta a bazalka. Jejich pěstování není náročné, rostou divoce a rychle, takže během sezony vám poslouží na spoustu osvěžujících čajů, limonád i salátů.

Pokud sáhnete po semínkách (v hypermarketech lze koupit už i odrostlejší rostlinky, ale pozor na jejich původ, pokud cestovaly kamiony do Česka, většinou moc nevydrží), můžete si je pořídit v sadě, jejíž součástí je již speciální bylinkový substrát i nádoba na pěstování. Výsev se doporučuje v březnu až v dubnu.

Bylinky rostou rychle, takže jakmile se objeví malé rostlinky, je potřeba je vyjednotit, aby měly dost prostoru k růstu. Když na nich vyrostou dva pravé listy, můžete je přesadit ven. Nejlepší je pro ně slunné stanoviště, ale ne přímé polední slunce.

Potěšení z máty

Osvěžující letní nápoj z máty
Jednoduché a dokonale osvěžující. Připravte si džbánek s vodou, rozmíchejte v něm lžíci třtinového cukru, natrhejte lístky máty a vhoďte do něj nakrájenou limetku nebo okrájený citron. Limonádu dejte na chvíli vychladit do ledničky, a pokud potřebujete limonádu hned, vhoďte do studené vody pár kostek ledu.

„Pokud máte balkon na jih, schovejte mátu či bazalku za vyšší rostliny nebo alespoň zakryjte květináč. Ale i pod lavičkou dokážou růst jako divé,“ radí Radka Pokorná ze společensky prospěšného podniku KOKOZA.

U máty i bazalky se sklízí ideálně mladé listy, aby nám rostliny nevykvetly, ale ani to příliš nevadí. Bazalku zaštipujeme, aby se rozkošatila. Má ráda teplo, ale pozor na polední slunce. Máta ani bazalka by neměly přeschnout.

Máta má ještě jednu výhodu, jako jedna z mála se spokojí a roste dobře i na balkoně otočeném na severní stranu. Podobně i petržel. Jinak zelenině a bylinkám svědčí nejlépe jižní nebo západní orientace.

Naplnění hesla: komu se nelení, tomu se zelení.

Naplnění hesla: komu se nelení, tomu se zelení...

Rajčata za oknem

„Jakmile jednou ochutnáte čerstvě utržená rajčata, která uzrála na vašem balkonu, už nebude chtít jiná. Cherry rajčata jsou výborná do salátů a jejich pěstování zvládne i začátečník. I v tomto případě totiž můžete využít praktické sady,“ doporučuje Radka Pokorná.

Semínka rajčat se sázejí v březnu, asi za tři týdny by se měly objevit rostlinky. Jakmile budou mít děložní lístky – ty první dva, které ještě rajče vůbec nepřipomínají, vyjednoťte je. Každé rajče si zaslouží samostatný kelímek. Použít můžete klidně i kelímky od jogurtu nebo silikonové nádobky na pečení. Dejte pod ně tácek, misku a umístěte je na světlé místo, ať se vám moc nevytáhnou.

Až rostliny trochu povyrostou a venku už bude dostatečné teplo (asi koncem května), můžete je přesunout na místo, které jste jim vybrali. Rostlinu zasaďte šikmo a hluboko – až k prvním listům. Rajčata milují slunce a potřebují jej šest až osm hodin denně. Takže jsou rozhodně vhodná na jižní balkony, zvládnou i ty západní, ale odrazí se to na sklizni.

Sada na pěstování obsahuje jak lehký a snadno přenosný květináč, tak potřebný...

Sada na pěstování obsahuje jak lehký a snadno přenosný květináč, tak potřebný substrát, hnojivo či semínka. Ideální pro pěstování rajčat.

Jakmile rajčata povyrostou, přidejte k nim tyčku, ať se mají o co opřít, až budou obalená plody. Hnojte tekutým hnojivem každých 14 dní, cherry rajčata pak budou mít výbornou nasládlou chuť.

Nezalévejte rostliny na listy, vyhnete se tak případné plísni, snažte se, aby nepřeschly a zemina byla stále vlhká, ale ne mokrá. Zaštipovat, či nezaštipovat? Převislé a keříčkové nemusíte, u tyčkových určitě zaštipujte.

Plast, nebo hlína?

Pokud si myslíte, že „ekologické“ pěstování vyžaduje pouze nádoby z pálené hlíny, pak se mýlíte. Tyto květináče sice dovolují výměnu vzduchu mezi kořenovým systémem rostliny a okolím, jsou ale těžší (hůř se s nimi proto manipuluje), bývají i náchylnější na poškození a také rychleji „stárnou“.

Nejlepší nabídky z letáků Hornbach

Nakupujete rádi v prodejnách Hornbach? Všechny aktuální letáky a nejlepší nabídky z nich vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Navíc v pórech květináčů z pálené hlíny přežívají choroboplodné zárodky, které při opakovaném používání mohou napadnout novou rostlinu. Likvidace nežádoucích „hostů“ je náročná, třeba pomocí máčení v dezinfekčním přípravku, toho se zase musíte zbavit dlouhým vymýváním čistou vodou. Pokud si pořizujete pro každou rostlinu nádoby vždy nové, nic vám nebrání zvolit právě tyto květináče.

Plast je lehčí a lépe se udržuje. Jen pozor na to, aby nedošlo k přemokření substrátu, který se v plastu také rychleji zahřívá. Pokud rostlina stojí v plastovém květináči přímo na dlažbě, jež akumuluje až nepříjemně teplo od slunečních paprsků, může zase snáze uschnout. Proto si také získaly takovou oblibu samozavlažovací květináče z plastu, u nichž si rostliny berou vodu podle potřeby.

Mříž pro popínavé rostliny se dobře kombinuje s truhlíkem ve stejném provedení.

Mříž pro popínavé rostliny se dobře kombinuje s truhlíkem ve stejném provedení.

Vyhrajte balkon snů

Máte pocit, že si zajímavě řešený balkon, lodžii, nebo terasu nemůžete dopřát nebo váháte při volbě vybavení? Pak se zkuste přihlásit do naší soutěže, kde můžete vše vyhrát, a to včetně návrhu od zkušeného designéra. Stanete se spolutvůrci svého balkonu, návrh vznikne podle vašich představ a potřeb.

Pro účast v soutěži se stačí co nejdříve přihlásit e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz, nejpozději však do 30. 4. 2015. Pošlete minimálně pět fotografií současného stavu vašeho balkonu, lodžie či terasy a popište, co byste zde chtěli změnit a proč.

Do finále postoupí deset nejzajímavějších příspěvků, které zveřejníme. Na každého finalistu čeká odměna. Vítěz, jehož vyberou čtenáři prostřednictvím internetového hlasování, pak získá realizaci proměny balkonu či terasy za asistence designéra z IKEA Česká republika v hodnotě 20 tisíc korun.

Závěsné truhlíky jsou lehké a lze s nimi snadno manipulovat.

Závěsné truhlíky jsou lehké a lze s nimi snadno manipulovat.

Pro pěstování bylinek jsou ideální kompletní sady obsahující vše potřebné.

Pro pěstování bylinek jsou ideální kompletní sady obsahující vše potřebné.

Bližší informace k soutěži

Na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz pošlete nejpozději do 30. dubna 2015 nejméně pět fotografií (ve velikosti alespoň 200 pixelů v šířkovém formátu) svého balkonu nebo terasy o maximální výměře 20 m2 společně s průvodním dopisem obsahujícím jméno, bydliště, rozměry balkonu/terasy a důvody, proč si takovou proměnu přejete a co by mělo být jejím cílem. Tedy k čemu chcete balkon nebo terasu využívat.

Do předmětu zprávy napište „Balkon snů“.

Porota složená ze zástupce redakce internetového portálu iDNES.cz a zástupce společnosti IKEA Česká republika pak vybere 10 finalistů. Hlavním kritériem výběru je originalita motivace k proměně.

Pořadí výherců určí čtenáři při hlasování. Vítěz získá realizaci proměny v hodnotě 20 tisíc korun včetně asistence designéra z IKEA Česká republika. Za druhé místo obdrží soutěžící dárkovou kartu v hodnotě 10 tisíc korun na nákup produktů v obchodních domech IKEA ČR. Třetí cenou v soutěži je dárková karta v hodnotě pěti tisíc korun, 4. až 10. cenou pak dárková karta v hodnotě tisíc korun na nákup produktů v obchodních domech IKEA ČR. Více informací pro inspiraci najdete zde.

Podrobné informace k soutěži zde.

Autor:Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Dům s pečlivě upravenou zahradou dokončili majitelé před sedmi roky.
Sedm let odolává nátlaku manželky: dům postavil, ale něco mu chybí

Dům a jeho okolí mají „vymazlené“ jako z katalogu, ale k dokonalosti jim chybí zastínění terasy. A protože manžel...

Až se oprava domku dokončí, budou mít děti ideální zázemí.
Cesta z paneláku do rodinného domku je pro mladou rodinu hodně náročná

Přechod z paneláku do rodinného domku bývá většinou velmi příjemný. Tedy pokud dům nemusíte pracně zrekonstruovat a...

Na střechu nechal majitel instalovat extenzivní zelenou střechu.
Mladí majitelé museli „ukousnout“ kus kopce, aby měli slunce v domě

Najít vhodný pozemek blízko Prahy a za dostupné peníze, to je hodně těžké. Někdy to znamená v mnohém ustoupit nebo...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.