Až odejde voda, musí přijít průvan

  9:14
Zatopené sklepy, mokré zdi a poničený nábytek - to je jen část toho, co dokázaly zničit přívaly vody, která zatopila v posledních dnech tisíce domů. Ale ani odčerpání poslední kapky neznamená, že budete mít vyhráno. A to dokonce ani po vyschnutí zdí. S vodou totiž přicházejí hodně nezvaní hosté - plísně, nejrůznější bakterie, viry a houby. Voda mohla také narušit podloží nebo statiku domů. S jejich opravami se tak nevyplácí spěchat.

Samozřejmě prvořadé je odčerpání vody a odstranění bahna. Teprve pak lze začít s vysoušením zdí a podlah. Bez techniky se většinou neobejdete, ale stejně nejdůležitějším pomocníkem byl a vždycky bude průvan. Bez něj to prostě nejde. Proto stavbaři dokonce radí, aby se tam, kde dostatečné proudění není - třeba ve sklepích - použila na první pohled i taková drastická opatření, jakými je vybourání menších otvorů na protilehlých zdech.

Čím začít
"První, co musíte udělat, je odčerpat vodu a zjistit rozsah škod. Pak začněte s vysoušením. To znamená co nejvíce větrat, případně i topit nebo použít elektrické odvlhčovače vzduchu," radí Jan Datel z inženýrsko-stavební firmy D-INVEST.

"Na odčerpání vody často postačí jen malé ponorné čerpadlo, které pořídíte asi za tisíc korun, to se vám bude hodit později třeba při zalévání na zahradě. Odvětrávat je třeba celý dům najednou, rozhodně se nesnažte třeba letovací lampou vysoušet zdi kousek po kousku, ani se nepokoušejte o příliš intenzivní vysoušení, zdivo by mohlo začít praskat," varuje stavař Ondřej Holboj z Českých Budějovic.

Rozsah škod závisí hodně na tom, v jakém stavu byl dům předtím. Obecně hůř na tom bývají podsklepené domy. Budovy postavené jen na základové desce, hlavně ty novější, kde se použily porobetonové nebo pěnosylikátové materiály a kvalitní izolace proti zemní vlhkosti, lze opravit poměrně snadno. "Kolem Prahy se teď vlastně ani jinak nestaví a není se čemu divit. Když tady kopnete do více než 150 centimetrové hloubky, většinou hned narazíte na vodu," říká Jan Datel.

Rozhodující slovo o stavebních opravách či dokonce zbourání domu by měl mít ale vždycky statik. Mokré zdi nejsou totiž zdaleka tolik nebezpečné jako narušená statika nebo dokonce podemleté podloží. I zdánlivě málo poškozený dům tak může mít pod sebou doslova těkající bombu. Třeba tehdy, když byl postaven na jílu. Každá část domu si pak "sedá" podle svého. Časem, třeba i za několik let, pak může dojít ke katastrofě a dům se zřítí.

Úplně nejhorší možností jsou spraše. Takové podloží dokáže zátopová voda proměnit na bláto, které může vysychat i několik let. Odborníci proto tvrdí, že se na takovém místě nemá ani v případě, když se dům zřítí a zbourá, stavět nový. Podloží ze štěrkopísků, které podemlela voda, lze "zachránit". Ale náklady třeba na tryskovou injektáž (při níž se vhání pod tlakem pod narušené základy domu betonová směs) představují při velkém narušení podloží i statisíce korun. Je pak otázkou, zda se taková záchranná akce vyplatí.

Při pochybnostech, v jakém stavu je podloží, nezbývá proto nic jiného, než udělat s pomocí vrtné soupravy sondáž až dva metry pod úroveň suterénu. Porovnáním s geologickou mapou oblasti pak mohou odborníci rozhodnout, zda a jakým způsobem začít s opravami. Protože značnou část ceny za tuto službu dělá doprava vrtné soupravy na místo, bývá výhodné, když si ji objedná více majitelů domů.

Když zdi neschnou
Někdy se stává, že zdi nevysychají tak rychle, jak byste potřebovali. Viníkem může být spodní voda, která při velkých a dlouhodobých záplavách logicky stoupá. Dostává se pak až k základům a vzlíná nahoru stejně jako v případě klasického podmáčení domu se špatnou (nebo žádnou) hydroizolací.

Tady pomáhá nejúčinněji to, co dělali už naši předkové - místo složité techniky vykopat studnu, do níž se voda pak začne stahovat a z ní ji průběžně odčerpávat. Když je totiž hladina spodní vody výš než podlaha sklepa, dostává se do zdí více vody. než z nich stačí vyschnout. Při záplavách na Moravě před pěti lety se osvědčily i takzvané odvlhčovače vzduchu.

Ty kondenzují nebo absorbují vlhkost z ovzduší, a tím ji odvádějí i ze zdí a podlah. Podle výkonu se za 24 hodin do sběrné nádoby kondenzačního přístroje může vysrážet 6 až 120 litrů vody z ovzduší, u absorbčního provedení je obdobné množství vlhkosti v podobě páry vyfukována hadicí mimo dům.

Odvlhčovače s výkonem 40 litrů za den postačí pro poměrně velké prostory, výkon 120 litrů je už určen pro veliké výrobní haly a podobné stavby včetně metra. Ovšem pozor! Při použití odvlhčovačů potřebujete stejně jako u klimatizace dodržet jednu podmínku - zavřít okna i dveře, kvůli hadici u absorbčních přístrojů je třeba ponechat volný jen nejnutnější prostor.

Cena odvlhčovačů se podle výkonu pohybuje kolem jedenácti až sedmdesáti tisíc, lze je však také pouze zapůjčit stejně jako nářadí nebo stavební stroje. Při zapůjčení na více než tři dny zaplatíte za den podle výkonu kolem 100 až 500 korun. Jenže zájem o odvlhčovače je teď takový, že půjčovny zejí prázdnotou.

"Teď nemáme ani jediný, lidé si je půjčili před deseti dny a nyní volají, že je potřebují znovu," říká Helena Richterová z firmy Ekotez z půjčovny z těžce postižených Českých Budějovic, "čekáme na další zásilku, zatím můžeme lidem pomoci malými plastovými odvlhčovači do interiéru." Ty si ovšem musí zájemce koupit, přibližně za 13 tisíc. Za den dokáží "odsát" 12 litrů vody, což postačí i na místnost kolem dvaceti metrů čtverečních.

Energetická spotřeba, i těch největších odvlhčovačů, je naštěstí poměrně malá, srovnatelná třeba s chladničkou. "Lidé by však měli počítat s tím, že odvlhčování trvající čtrnáct dní stačit nebude," varuje Vít Svatý z firmy Flair, "pohodlnější než kondenzační bývají absorbční odvlhčovače. Nemusíte vylévat vodu z nádoby nebo kanystru, stačí, když hadici vyfukující páru vyhodíte ven třeba sklepním okénkem. Ale ať už máte jakýkoliv typ, vyplatí se v domě přitopit."

Dalším důvodem, proč se vysychání zdí může protahovat, bývá nevhodná omítka nebo třeba i starý latexový nátěr. "Omítka musí většinou dolů, protože bývá hutnější než zdivo," radí Zdeněk Králík ze Stavebně-inženýrských staveb Kroměříž. "Ideální jsou samozřejmě duté cihly, ze kterých voda takříkajíc vyteče a zeď je brzy suchá. Pokud se vzdují podlahy, je to samozřejmě špatné, ale horší je, když to udělá i beton pod parketami nebo dlažbou.

Pak počítejte s tím, že se většinou zničila i izolace, protože jí beton s největší pravděpodobností potrhal," varuje Zdeněk Králík. Taková oprava přijde dost draho, za metr čtvereční zaplatíte kolem dvou a půl tisíce korun. Bohužel pojišťovny uhradí sotva kolem šedesáti procent nákladů, protože jen málokterý majitel si pečlivě prostuduje smlouvy a volí pojistku, za níž zaplatí pokud možno co nejméně.

Popraskané zdi lze spravit
Drobné trhliny na omítce žádné nebezpečí nepředstavují, pro váš klid stačí, když si i na jemné trhlinky dáte pásek sádry. Snadno tak zkontrolujete, zda se trhliny nezvětšují. Menší poškození zdí, kdy není narušeno podloží, lze vyřešit třeba s pomocí ocelových spon, jimiž se dům "opásá".

Další možností je metoda, kdy se dům "sešije" výztužnými nerezovými tyčemi. "Do zdiva se vyfrézují drážky v kombinaci s vrty a do nich se do speciální malty vlepuje vhodně tvarovaná nerezová ocelová výztuž. Jde o efektivní a rychlou metodu zpevnění porušených stavebních konstrukcí," vysvětluje Jiří Kubanek z firmy Helifix, která se specializuje na statické zabezpečení objektů.

Systém Helifix je vhodný nejen pro běžné opravy, ale také při vyboulení zdí nebo při narušení vazby mezi vnitřní a obvodovou zdí. Za metr nerezové tyče včetně montáže zaplatíte podle náročnosti jeden až dva tisíce korun. Tento systém je velmi účinný, proto se dokonce používá při opravách mostů.

Plísně jsou zrádné
Majitelé vytopených domů musí počítat s tím, že vedle omítek přijdou většinou i o podlahy. Určitá naděje bývá jen u dlažeb. Plovoucí laminátové podlahy se vzdují poměrně rychle, z dřevěných mají šanci snad jen hodně staré dřevěné podlahy, které už nemají takovou tendenci přijímat vodu.

 Ale ani tehdy, když dřevěná podlaha vyschne bez většího poškození nebo pokud na podlaze zůstane PVC, nemáte vyhráno. Ve většině případů se totiž s vodou dostávají do domu i plísně. Ty se pak stejně jako houby začnou pomalu šířit pod podlahovou krytinou, dokonce i tehdy, když starou podlahu vytrháte a vyhodíte a novou položíte třeba i několik měsíců po vysušení celého domu.

 Aby k něčemu takovému nedošlo, je třeba dodržet stanovenou vlhkost pro pokládání jednotlivých typů podlahových krytin. Například pro dřevěné podlahy i klasické laminátové podlahy nemá být vlhkost vyšší než dvě procenta.

Pouze některé speciální laminátové podlahy snesou vlhkost kolem pěti procent. Neméně důležité je ošetření podlahy dostatečně silným chemickým přípravkem. Jen tato dezinfekce dokáže zničit zárodky plísní nebo hub. Totéž platí také o zdech. Hlavně tam, kde uchováváte potraviny, je třeba zdi nejen vymalovat, ale také vydezinfikovat. Viry a plísně zvládne například přípravek Schimmel, ale i Savo, které lze přidat také do barev na malování.

Tam, kde už se plísně na zdech objevily, je nejlepší setřít je vlhkým hadrem namočeným přímo do dezinfekce. Nikdy však plísně neseškrabávejte! Dosáhli byste jen toho, že se plíseň rozšíří ještě víc. Na dřevo je vhodný Lignofix super, který se ředí v poměru 1: 19.


POZOR NA ELEKTRICKÝ PROUD

Při snaze zbavit dům co nejrychleji vody nebo vlhkosti se používá technika. Ta se ale neobejde bez elektrického proudu, který se v době zápla v samozřejmě vypíná. Kdy tedy opět zapojit elektrické vedení? "Kabelům voda nevadí. Ty jsou dobře izolované a voda je neohrozí, problém je v rozvodných krabicích a vypínačích. V těch nesmí být voda," varuje stavař Ondřej Holboj, "nejlepší bude, když je rozšroubujete, necháte z nich vytéct vodu a vysušíte je. Kdyby v nich byla voda a zapojili jste proud, dojde ke krátkému spojení a vypadnou jističe."


JAK LIKVIDOVAT NÁSLEDKY PO ZÁTOPÁCH

*
při opětovném zapojení elektrického proudu zkontrolovat a vysušit rozvodné krabice

* odčerpat vodu, vyklidit bláto či písek

* intenzivně větrat a topit

* pro urychlení vysoušení použít odvlhčovač vzduchu

* strhnout poškozené podlahy

* odsekat omítky, latexové nátěry apod.

* provést dezinfekci zdí i podlah

* zkontrolovat stav podloží i statiku budovy

* v případě potřeby využít kopaných studní

* nové podlahy pokládat teprve tehdy, až dosáhnete odpovídající nízké vlhkosti

* počítat s tím, že vysoušení zdí a odstraňování plísní může trvat i několik let

* při všech pracích dodržovat maximálně hygienu


Zaplavené ulice v pražském Karlíně. (15. srpna 2002)

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze zámečku Schwarzenbergů vzniklo unikátní bydlení i díky památkářům

26. března 2024

Je skvělé, když se staré stavby zrekonstruují a opět slouží svému účelu. Jindy je však ještě mnohem...

Rihanna chce za penthouse zesnulého Perryho půl miliardy. Vlastnila ho rok

29. března 2024

Luxusní penthouse ve 40. patře mrakodrapu The Century v Los Angeles, který má čtyři venkovní terasy...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...