Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři roky stačily. Zamilovaná dvojice opouští vysněný dům v pralese

  1:00aktualizováno  1:00
Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou Anne-Marie Campagnolovou, si postavili unikátní vilu. Stojí v chráněném území Gondwanských deštných pralesů. Nyní unikátní stavbu opouští a nabízí ji dalším zájemcům.

Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou Anne-Marie Campagnolovou, vytvořili unikátní stavbu rodinné vily. | foto: planchonellahouse.com

„Chtěli jsme si zpříjemnit život tak, že si ho zjednodušíme a budeme blíž přírodě,“ popisuje majitel a spoluautor vily architekt Jesse Bennet. Takový byl plán, který stál před pěti lety na začátku celého projektu.

Jesse a Anne-Marie celý rok intenzivně hledali vhodný pozemek ke stavbě, než konečně narazili na výjimečnou zelenou parcelu o rozloze 4 818 metrů čtverečních ležící deset minut jízdy od queenslandského přístavního města Cairns. Poloha místa ve svahu uprostřed bujné vegetace, s výhledem na vrcholky kopců, vybízela ke stavbě domu, jenž se přizpůsobí terénu. 

Fotogalerie

Jesse Bennet vytvořil konstrukční „sendvič“ s velkou propojenou obytnou zónou, třemi ložnicemi a dvojicí koupelen. Inspiroval se slavnou organickou brazilskou architekturou. Do středu betonového těla, mezi podlahy a stropy, vsunul plně prosklený interiér plný detailů a důmyslného vybavení, ve kterém je jasně čitelný designérský rukopis Anne-Marie Campagnolové.

Ta vnesla mezi hrubé betonové stropy a vystěrkované podlahy kontrasty v podobě jemných reliéfních kachlů v koupelně na vaně i ve sprchovém koutě, bohatých textilních struktur na sedacím nábytku i jemných tapet na stěnách v privátní části vilky.

Dům s bazénem o rozloze dvě stě osmdesát metrů čtverečních skrývá hravé detaily, které potvrzují domu identitu skrýše v džungli: prosklenou fasádu lemují další zelené rostliny, do ložnice se vchází tajnými dveřmi z obytné knihovny a palmy a listy se objevují nejen za okny, ale i na stěnách. Ložnice je vytapetovaná florální textilií.  

Podle majitelů a tvůrců jsou interiéry, do kterých vstupuje na každém kroku příroda, pro život klíčové. Jejich studio se živí výrobou a prodejem nábytku a osvětlení, vlastní byt pojali jako showroom.

Konstrukčně minimalistické knihovny, růžová na míru vyrobená sedací souprava s taburety a bohaté dřevěné obklady nesou jasné známky retrostylu. Výrazné černé lustry v hlavní obytné části jsou od majitelčina oblíbence designéra Vernera Pantona. Dámská šatna s oděvy a doplňky uloženými v sofistikovaných nikách potažených geometrickými tapetami, které se opakují i na stěnách v pracovním koutě, připomíná luxusní butiky.

Sázka na výjimečný pozemek se dvojici vyplatila.

Sázka na výjimečný pozemek se dvojici vyplatila.

Stavba domu trvala šest měsíců a mladí majitelé po celou dobu na pozemku kempovali, aby mohli dohlížet a pracovat na stavbě, kterou z velké části zrealizovali svépomocí. Jesse je pyšný, že v tropickém horku deštného pralesa dokázal zdolat nejednu překážku: například gabionovou zeď postavil zcela sám. V domě manželé žili od roku 2015 dosud.

Vila ověnčená architektonickými cenami a uznáním odborné veřejnosti je v realitní nabídce v přepočtu za sedmdesát milionů korun. V ceně je stavební povolení na výstavbu druhé vily na odlehlejším konci parcely a stavební plány z pera architekta Jesse Bennetta.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

U Brna si rodina postavila dům 4+1. Je moderní, jednoduchý a praktický

Přízemní stavba s plochou střechou je velmi jednoduchá, tvarem kvádr o půdorysu...

Rodina si kousek od Brna postavila minimalistický dům Zen Home od ateliéru Hiconcept manželů Marešových. „Parcelu jsme...

Americké Versailles má 58 pokojů a 476 oken. Prodává se za miliardu

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu,...

Luxusní sídlo v Mahwah v New Jersey má 58 pokojů, 476 oken, dva bazény, saunu, posilovnu, vinný sklep i promítací sál....

Dům muže, který nezažil MeToo. Ve své posteli měl dvacet tisíc žen

Dům si nechal Wilt Chamberlain postavit ve stylu  brutalismu.

Wilt Chamberlain patří k nejlepším basketbalistům v historii NBA. Byl velmi svérázný a takový je i jeho dům postavený...Najdete na iDNES.cz