Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tři roky stačily. Zamilovaná dvojice opouští vysněný dům v pralese

  1:00aktualizováno  1:00
Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou Anne-Marie Campagnolovou, si postavili unikátní vilu. Stojí v chráněném území Gondwanských deštných pralesů. Nyní unikátní stavbu opouští a nabízí ji dalším zájemcům.

Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou Anne-Marie Campagnolovou, vytvořili unikátní stavbu rodinné vily. | foto: planchonellahouse.com

„Chtěli jsme si zpříjemnit život tak, že si ho zjednodušíme a budeme blíž přírodě,“ popisuje majitel a spoluautor vily architekt Jesse Bennet. Takový byl plán, který stál před pěti lety na začátku celého projektu.

Jesse a Anne-Marie celý rok intenzivně hledali vhodný pozemek ke stavbě, než konečně narazili na výjimečnou zelenou parcelu o rozloze 4 818 metrů čtverečních ležící deset minut jízdy od queenslandského přístavního města Cairns. Poloha místa ve svahu uprostřed bujné vegetace, s výhledem na vrcholky kopců, vybízela ke stavbě domu, jenž se přizpůsobí terénu. 

Fotogalerie

Jesse Bennet vytvořil konstrukční „sendvič“ s velkou propojenou obytnou zónou, třemi ložnicemi a dvojicí koupelen. Inspiroval se slavnou organickou brazilskou architekturou. Do středu betonového těla, mezi podlahy a stropy, vsunul plně prosklený interiér plný detailů a důmyslného vybavení, ve kterém je jasně čitelný designérský rukopis Anne-Marie Campagnolové.

Ta vnesla mezi hrubé betonové stropy a vystěrkované podlahy kontrasty v podobě jemných reliéfních kachlů v koupelně na vaně i ve sprchovém koutě, bohatých textilních struktur na sedacím nábytku i jemných tapet na stěnách v privátní části vilky.

Dům s bazénem o rozloze dvě stě osmdesát metrů čtverečních skrývá hravé detaily, které potvrzují domu identitu skrýše v džungli: prosklenou fasádu lemují další zelené rostliny, do ložnice se vchází tajnými dveřmi z obytné knihovny a palmy a listy se objevují nejen za okny, ale i na stěnách. Ložnice je vytapetovaná florální textilií.  

Podle majitelů a tvůrců jsou interiéry, do kterých vstupuje na každém kroku příroda, pro život klíčové. Jejich studio se živí výrobou a prodejem nábytku a osvětlení, vlastní byt pojali jako showroom.

Konstrukčně minimalistické knihovny, růžová na míru vyrobená sedací souprava s taburety a bohaté dřevěné obklady nesou jasné známky retrostylu. Výrazné černé lustry v hlavní obytné části jsou od majitelčina oblíbence designéra Vernera Pantona. Dámská šatna s oděvy a doplňky uloženými v sofistikovaných nikách potažených geometrickými tapetami, které se opakují i na stěnách v pracovním koutě, připomíná luxusní butiky.

Sázka na výjimečný pozemek se dvojici vyplatila.

Sázka na výjimečný pozemek se dvojici vyplatila.

Stavba domu trvala šest měsíců a mladí majitelé po celou dobu na pozemku kempovali, aby mohli dohlížet a pracovat na stavbě, kterou z velké části zrealizovali svépomocí. Jesse je pyšný, že v tropickém horku deštného pralesa dokázal zdolat nejednu překážku: například gabionovou zeď postavil zcela sám. V domě manželé žili od roku 2015 dosud.

Vila ověnčená architektonickými cenami a uznáním odborné veřejnosti je v realitní nabídce v přepočtu za sedmdesát milionů korun. V ceně je stavební povolení na výstavbu druhé vily na odlehlejším konci parcely a stavební plány z pera architekta Jesse Bennetta.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

Mají dům se zvonem, udírnu na zahradě vyrobili z kotle lokomotivy

Spoustu věcí kolem domu jsem si dělal sám, třeba zábradlí u schodiště

Nenápadný dům nedaleko Prahy zapadá do terénu s takovou samozřejmostí, že máte pocit, jako kdyby tu byl odnepaměti....

Nejlepší rekonstrukce chalupy a staré stodoly trvala čtyři roky

Otevřený atypický krb ve stodole je usazený na kameni z nedaleké stráně.

Architektka Lenka Míková se u jihočeského stavení nesnažila při rekonstrukci zachovat původní prvky za každou cenu, ani...Blázni, exoti, nebo šťastlivci? Češi, kteří se rozhodli žít na samotě

Nikdo z šumavských samotářů se nebojí.

Raději zešílet v divočině je silná kniha spisovatele a novináře Aleše Palána. Sestavil ji z intimních rozhovorů s...

Obraz zkázy je pryč. Varovný nápis v klášteru v Plasích však stále platí

Plaský klášter založil v malebné krajině, 25 kilometrů severně od Plzně, roku...

Klášter, zámek a památka v jednom, to je evropsky významný komplex bývalého kláštera v Plasích, který už celá staletí...

Prosklený dům má neuvěřitelný výhled do údolí, okna nic nezakrývají

Stavba je zasazena v relativně strmém východním svahu, takže bylo nutné provést...

Odvážné architektonické pojetí a velmi citlivé zasazení do krajiny v údolí potoka… Tím vším již na první pohled zaujme...

Další z rubriky

Domy pro digitální nomády klidně „posadíte“ na střechu jiného domu

Původní projekt Wernera Aisslingera byl určený pro osídlení městských střech,...

Německý architekt a designér Werner Aisslinger navrhuje mobilní obytné jednotky s futuristickým designem, které nejenže...

Beton, kam se podíváte: na stěnách, dveřích, nábytku i umyvadlech

Betonovou stěrku lze aplikovat i na dveře, pak je ideální kombinace se skrytou...

Začalo to nenápadně: nejdříve začali architekti využívat pohledový beton v interiéru na stropech či na některých...

Tři roky stačily. Zamilovaná dvojice opouští vysněný dům v pralese

Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou...

Mladý australský architekt Jesse Bennett společně se svou ženou, designérkou Anne-Marie Campagnolovou, si postavili...

Najdete na iDNES.cz