Atypický dům oživila modřínová fasáda

  • 49
Jeden dům, dva byty, tři vstupy a z každého pokoje výstup do zahrady, či alespoň na terasu. Architektonicky neobvyklý celek si rodina rozdělí, až se děti zcela osamostatní. Fascinující výhled na Ještěd a panoráma celého Liberce okouzlí příchozího hned u vchodu do domu.

Pozoruhodná stavba vyrostla na svahu, kde se učily lyžovat děti dnešních majitelů domu, když byly ještě malé. Časy se ale změnily, stráň se rozparcelovala.

„Místo se nám tak líbilo, že jsme se rozhodli pozemek koupit,“ vzpomíná paní domu. Celých sedm let trvalo, než začali stavět.

Mezitím děti vyrostly, byly už skoro dospělé. Proto se jejich rodiče rozhodli pro takový dům, který by se dal v budoucnu snadno rozdělit na dva. Architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka si s tímto úkolem poradili.

Fasáda z modřínu
Dům je nízkoenergetická dřevostavba. „Přáli jsme si dům vyjadřující současné trendy v architektuře, reprezentující novou dobu,“ říká majitelka.

„Chtěli jsme, aby nám dal zapomenout, čemu jsme se museli přizpůsobovat za socialismu, užívat si ten rozdíl - přírodní materiály, kvalitu a originalitu.“

Ovlivněni moderními dřevostavbami v Rakousku, požadovali nadčasový, moderní dům. Důraz kladli především na funkčnost a na kvalitní materiály. A právě tyto originální a osobité požadavky architekty zaujaly natolik, že se spoluprací souhlasili, ačkoliv jinak rodinné domy příliš neprojektují. Zaměřují se spíše na občanské stavby pro veřejný sektor.

Přízemí je ve tvaru hranolu, částečně zapuštěné do země, je společné pro obě části obložené lomovým kamenem. V patrech však stavba vytváří dojem dvou stejných, zcela oddělených domů, s fasádou z modřínového dřeva. Spojuje je společná terasa, opět s úžasným výhledem na Ještěd. Do každého z přízemí vede vlastní schodiště.

Dojem samostatnosti obou částí ještě posilují hodně zkosené šikmé střechy směrem na jihozápad. Severovýchodní stěna není členěná. V těchto místech má dům tři viditelná podlaží.

Otevřený prostor
„Protože jednou budeme staří a třeba vůbec nevyjdeme do patra, chtěli jsme přízemí vyřešit tak, aby splňovalo vše, co by dva lidé na podzim svého života mohli potřebovat,“ říká paní domu.

Horní patro v jedné části domu lze proto ještě dále oddělit. Snadno tak vzniknou dva byty, každý s vlastním vstupem. V tento moment návštěvník pochopí, proč chtěli majitelé tři vchody.

Ze stejného důvodu padla v přízemí domu volba na částečně posuvné stěny. Kuchyni, jídelní kout, obývací pokoj a ložnici tak snadno propojíte v jediný veliký otevřený prostor. Architekti sem navrhli prosklené obvodové stěny. Ztráty soukromí se však obyvatelé domu obávat nemusí, protože okna směřují do zahrady.


další foto

Koupelna jako z amerického filmu
Druhá polovina přízemí rodinného domu zatím není využívaná. Uprostřed se nacházejí koupelny. Ta, kterou si oblíbila paní domu, má velikost panelákového obývacího pokoje a působí exotickým dojmem.

Podlaha je z teakového dřeva, a působí proto sama o sobě velice teple. Tuto skutečnost potom naplňuje podlahové topení. Kontrast s tmavě hnědou barvou tvoří bílé obklady. Celkovou atmosféru této intimní místnosti pak dotváří červený obklad rohové vany a červené doplňky.

„Přesto chceme koupelnu trochu předělat,“ přiznává majitelka. Jedna z věcí, kde si totiž nenechala od architektů poradit, byla okna v koupelně. „V paneláku, kde jsem do té doby žila, pochopitelně koupelna žádná okna neměla, a tak mi připadlo normální je nemít,“ vypráví.

„Architekt mě ale přesvědčil, aby tam byla alespoň dvě malá. Dnes vidím, že jsem ho měla poslechnout a mít zde okna velká.“

Soukromí zaručeno pro každého
Do patra je možné vystoupat po dvou točitých schodištích z masivu, tedy do každé části po vlastním. Jednu využívá syn a druhou dcera.

Každý trakt má ještě svoje další patro, využívané jako ložnice. Podlaha tvoří otevřenou galerii, která propojuje prostor přes dvě patra. Přímo z postele se tak člověk může dívat dolů do obývacího pokoje a také přímo ven.

Stěny orientované na jih jsou totiž i v tomto patře celé prosklené, se vstupem na terasu. Každá část má také svoji vlastní koupelnu. Soukromí v malých mezonetech je tedy zcela zaručeno.

Uprostřed je však ještě jedna terasa, tentokrát společná. V prvním patře se nachází také pracovna paní domu. Opět celá prosklená, jako je obývák. Má vstup na vlastní terasu, soukromí je tedy zaručeno i zde.

Důmyslné zázemí
Do detailu promyšlené je i technické zázemí domu. Garáž na dvě auta je na úrovni přízemí, ale na severovýchodní stranu, zcela zapuštěná do země. Její střecha slouží jako terasa v prvním patře. Z garáže je možné projít do vstupní haly.

A odtud na druhou stranu vedou dveře do části určené pro domácí práce. Tady stojí pračka, je zde možné žehlit. Z domácích prací je vstup i do spíže, kde jsou regály na uskladnění velkého nákupu. Navíc se dá tudy projít rovnou do zahrady.

Návštěvy v létě, kdy majitelé rádi tráví čas venku při posezení s přáteli, tak není vůbec nutné vodit přes dům. Promyšlené je i vytápění. Aby nebylo příliš nákladné, rozhodli se majitelé pro tepelné čerpadlo s vrty do země.

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

Atypický dům v Liberci

,