Dům ve tvaru toalety - Domem ve tvaru WC chce Sim Jae-Duck upozornit na důležitost zlepšení celosvětové hygieny | foto: Profimedia.cz

Architektonická chuťovka - dům ve tvaru záchodu

  • 33
Narodil se, žije a chce zemřít na záchodě. Život Jihokorejce Sima Jae Ducka je s toaletou spjatý. To dokázal i netradiční stavbou svého rodinného sídla ve tvaru WC. Zda se jedná o osobité dílo, či o architektonický úlet a nevkusné zacházení do krajnosti, to už posuďte sami.

Zmíněný architektonický výtvor se nachází ve městě Suwon, čtyřicet kilometrů jižně od Soulu. Tato stavba má podobu toalety a bude oficiálně otevřena 11. listopadu 2007 zvednutím symbolického "záchodového prkénka".

Autorem této kuriózní budovy je jihokorejský projektant Koki-woong. Hrdým majitelem pan Sim Jae-Duck, předseda společnosti World Toilet Association a jihokorejský aktivista za světovou osvětu a podporu sanitárních a hygienických zařízení.

Obrázek
Jihokorejec Sim Jae-Duck spojil celý svůj život s toaletou

Žít a zemřít na WC
Profese i život Sima Jae-Ducka je symbolicky s toaletami spjat již od samého počátku. Nejen že se Sim na onom místě narodil, ale teď v něm hodlá žít i zemřít, jak sám říká.

Jeho narození na toaletách není náhodné. Jeho matka se rozhodla k tomuto kroku na základě místní tradiční pověry, že lidé narození na záchodě se dožívají vysokého věku. 

Čtyřiasedmdesátiletý Sim chce touto stavbou za milion šest set tisíc dolarů upozornit na důležitost zlepšení celosvětové sanitární hygieny.

Pouze ocel, beton a sklo
Unikátní konstrukce z oceli, bílého betonu a skla završená symbolickou otevřenou střechou měří čtyři sta devatenáct metrů čtverečních. Je vybavena dvěma ložnicemi a několika pokoji pro hosty.

Dvoupodlažní dům dále disponuje čtyřmi luxusními toaletami, hlavní koupelnou - umístěnou uprostřed tohoto komplexu a vybavenou zařízením produkujícím mlžný opar, tak aby měli její uživatelé patřičné soukromí, a třemi dalšími toaletami opatřenými nejnovějšími vodními úspornými zařízeními.

Další kuriozitou je elektronické čidlo umístěné při vstupu, které automaticky zvedne záchodové prkénko.

Toaleta jako internetová kavárna
Stavba se může pochlubit i originálním pojmenováním "Haewoojae", jež v korejštině znamená "útočiště, kde člověk může řešit své problémy".

Simův budoucí projekt představují toalety založené na informační technologii, s jejichž pomocí by si lidé mohli zkontrolovat aktuální stav zdraví či brouzdat po internetu.

Jak tvrdí Jae-Duck, je to cesta k tomu, aby se změnilo povědomí lidí spojené s toaletami z páchnoucího a špinavého místa na místo hygienické, které chrání lidské zdraví.

Dům ve tvaru toalety

Záchodový starosta
Do 11. listopadu, tedy před tím, než se Sim nastěhuje do svého nového příbytku, si může každý, kdo má dostatek peněz, tento dům pronajmout za padesát tisíc dolarů na noc. Výtěžek pak půjde na kampaň za zajištění hygienických a sanitárních příslušenství chudým zemím.

Začátek Simovy kampaně je spojen s jeho funkcí starosty v Suweonu v letech 1995-2002. Jeho elán a úsilí přeměnit toalety na "čisté a příjemné místo odpočinku", jak sám říká, mu vysloužily přezdívku "záchodový starosta".

Za jeho éry byly veřejné záchodky oživeny kresbami, čerstvými květinami, či dokonce malými zahrádkami. Úspěch s tím spojený podnítil Sima roku 1999 k založení jihokorejské Toilet Association.

"Jen epidemie způsobené špatnou celosvětovou hygienou představují ztrátu až dva miliony životů ročně. Jinde zas špatně navržené splachovací zařízení plýtvá obrovským množstvím potenciální pitné vody," dodává Sim.

Mezinárodní statistiky (WHO a UNICEF 2004) vykazují, že více než 2,6 miliardy lidí na světě žije bez jakékoliv formy hygieny. Pouze 30 % z 1,1 miliardy lidí je napojených na kanalizační systém vyhovující okolnímu životnímu prostředí, což v praxi znamená, že výkaly zbývajících 5,7 miliardy jsou vypouštěny přímo do půdy či vody. World Toilet Organization je jednou z vůdčích organizací bojujících proti tomuto celosvětovému problému.


Témata: Dolar, Soul, Suwon, UNICEF