Architekt Jan Vondrák z libereckého ateliéru Mjölk ověřuje v mrazírenské hale

Architekt Jan Vondrák z libereckého ateliéru Mjölk ověřuje v mrazírenské hale technologii na stavbu ledového iglú. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Architekti z Liberce uspěli v Kanadě, pro bruslaře navrhli ledové iglú

  • 4
Architekti z libereckého ateliéru Mjölk uspěli jako jediní Češi v historii v prestižní mezinárodní soutěži Warming huts. S úkolem vytvořit přístřešky pro bruslaře v kanadském Winnipegu se vypořádali s nebývalou originalitou. Vymysleli stroj, který ze zmrzlé vody tvoří ledová iglú. V lednu odletí do Kanady svůj návrh představit v praxi.

"Napadlo nás to celkem rychle. Dá se říci, že za 24 hodin od nápadu jsme už posílali přihlášku do soutěže," popisuje jeden ze členů Mjölku Jan Mach.

Přihlášku do soutěže si podalo přes 40 architektů z nejrůznějších koutů světa. Nejvíce zaujalo pět návrhů. Kromě Mjölku si zamrzlou winnipegskou řeku se svým nápadem osahají ateliéry z amerického New Yorku, Norska, domácí Kanady a především Los Angeles, odkud uspěl držitel prestižní Pritzkerovy ceny Frank Gehry, autor například Guggenheimova muzea ve španělském Bilbau či spoluautor Tančícího domu v Praze.

"Winnipegem protéká řeka, která je kvůli tuhým zimám téměř po celý rok zamrzlá. Na ní je udržován údajně nejdelší bruslařský okruh na světě, má bezmála deset kilometrů. Zadáním soutěže bylo navrhnout přístřešek pro unavené bruslaře nebo spíše takové umělecké objekty k zastavení," přibližuje Vojtěch Urban z Mjölku.

Projekt, se kterým liberecký ateliér Mjölk uspěl v soutěži Warming huts
Projekt, se kterým liberecký ateliér Mjölk uspěl v soutěži Warming huts
Architekt Jan Vondrák z libereckého ateliéru Mjölk ověřuje v mrazírenské hale

Architekti navrhli stroj, který čerpá vodu dírou v ledu na nafouklý obří balon. "Na něm pak voda zamrzá a vytváří ledová iglú. Balon se po dokončení vyndá a do iglú se vyseká otvor pro vstup. Zní to bláznivě, ale je to tak," doplňuje Urban.

Architekti se zavřeli do mrazírny

Liberečtí architekti se nyní na dva dny zavřeli do haly mrazírny v Příšovicích, aby před kanadskou premiérou vyzkoušeli, jestli přístroj neselže. Vodu na balon stříkali při minus osmnácti stupních Celsia.

"Bylo to docela náročné, střídali jsme se po deseti minutách. Ale hlavní je to, že jsme zjistili, že to funguje," říká Urban.

Výpravu do Kanady i stavbu stroje na výrobu iglú uhradí pořadatelé soutěže. Místo však platí jen dvěma architektům. "To jsme nakonec vyřešili a pojede celý ateliér, a to díky sponzorskému daru z firmy Licon, která paradoxně vyrábí radiátory," uzavírá Urban.

Liberecký ateliér si může za vítězství připsat na konto tři a půl tisíce kanadských dolarů.