První etapa developerského projektu v Praze 6 byla loni oceněna první cenou soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit

První etapa developerského projektu v Praze 6 byla loni oceněna první cenou soutěže Best of Realty - Nejlepší z realit | foto: archiv Metrostav a.s.

Architekt radí, jak vybírat bydlení

  • 7
Nevybírejte nový byt či dům jen podle vizualizací, důležité je prostorové řešení - tvary místností a dostatek úložného prostoru.
S celkovým posouzením architektonické kvality však obecně bývá potíž. Značná či veškerá pozornost klientů se obvykle soustředí na to, co je na první pohled vidět - a co může být hodnoceno obvyklým přístupem líbí/nelíbí.

V situaci, kdy se bytové projekty prodávají ještě před zahájením samé stavby, se tento první pohled upírá na efektní vizualizace exteriéru i interiéru. Nedoporučuji však otázky stylu přeceňovat.

Bydlení by samozřejmě mělo odpovídat našemu vkusu - povrch podlahy, formát obkladů v koupelně ani tvar a barva domu však nejsou tím, co zásadně ovlivní jeho celkovou úroveň.

Materiálový a technický standard každého projektu samozřejmě má svou třídou odpovídat lokalitě, respektive pořizovací ceně, což však někdy neplatí ani v případě mimořádně exkluzivních adres.

Sledujte, kde jsou dveře, jak vypadají pokoje

Podstatnější než materiálové a barevné řešení bytu či domu je jeho řešení prostorové. Právě na něm se zcela objektivně projeví architektonická kvalita té které stavby.

Pro klienta totiž neznamená nic jiného než to, jak účelně a komfortně může vybavit a využívat své draze zaplacené metry čtvereční.

Výskyt větších či menších dispozičních chyb se v případě developerských projektů bohužel stal pravidlem - namátkou příliš dlouhé a lomené chodby, nedostatek úložných prostor, nevhodné umístění dveří a jejich otevírání špatným směrem, chybné uspořádání kuchyňské linky či neefektivní rozměry, proporce a tvary jednotlivých obytných místností.

Zjistěte si, kolik metrů bude vaše okna dělit od oken souseda

Bydlení samozřejmě neznamená pouhé setrvávání v interiéru, důležité je také zpracování prostoru kolem domu.

Ten by neměl být pouze nezbytnou plochou komunikací a odstupů mezi objekty ani efektní zahradní dekorací, ale hlavně místem, které své obyvatele láká k pobytu a aktivitě - tedy kde lidé opravdu žijí.

S tím souvisí rovněž uspořádání zástavby, stejně jako její - v optimálním případě nenásilné - zapojení do okolí.

Nejde pouze o zařízení a služby přímo v rezidenčním komplexu, ale také o prostředí a příležitosti, které nás čekají po jeho opuštění, v dosahu patnáctiminutové chůze. Naprostá závislost na dopravě vlastním autem není zrovna známkou luxusu.

Patří se zmínit také o obecných, a přitom zcela základních otázkách, zda zvolená forma a místo bydlení vůbec odpovídají našemu životnímu stylu, možnostem a potřebám, zda dokážeme využít všechny výhody a akceptovat nevýhody, jak nám bude pravděpodobně vyhovovat za pět nebo dvacet let (po dobu splácení hypotéky), případně do jaké míry limituje naše budoucí možnosti.

Projekty, které zaujaly poroty v architektonických soutěžích

Není možné tvrdit, že na trhu nejsou zdařilé projekty. Jsou. Některé z nich získaly i ocenění ve významných architektonických soutěžích.

Namátkou můžeme jmenovat například Central park Praha (A69 -architekti, CPP Development), rozsáhlý obytný soubor sousedící s parkem v blízkosti centra Prahy, na rozhraní Žižkova a Vinohrad, nabízející alternativu k příměstskému bydlení a zahrnující plavecký bazén, sportovní klub i další služby.

Neobvyklý koncept projektu organicky propojuje architekturu s urbanismem a krajinářstvím; atributy rodinných a bytových domů se zde kříží.

Dále je to třeba Obytný soubor Na Krutci (Kuba & Pilař architekti, Rudiš-Rudiš, DRNH architektonická kancelář, ABM architekti, Metrostav Development).

Jde o uzavřený areál v blízkosti přírodní rezervace Tichá Šárka, s různými typy luxusních vil, rodinných i bytových domů ve vysokém standardu použitých materiálů i celkového provedení.

Okázale moderní architektonické řešení, jež bylo vícekrát oceněno, je zároveň hlavní marketingovou strategií projektu.

Také Rezidence Alibaba (Šafer Hájek architekti, ING Real Estate Development) přináší originální hmotové a materiálové řešení domu v Praze 5-Košířích s propracovaným uspořádáním jednotlivých bytů, které vhodně využívá příkrý svah.

Jde o jeden z projektů ateliéru, jehož bytové stavby jsou charakteristické a již tradičně sbírají ceny v architektonických soutěžních přehlídkách.

Pozornosti by neměl ujít ani projekt Cornlofts Šaldova (Baumschlager & Eberle architekten, Real Estate Karlín Group), což je přeměna bývalé karlínské sýpky na atypické loftové bydlení s obchody a kancelářemi v parteru.


O autorovi
Spolupracovník redakce
Ing. arch. Petr Pištěk (*1980) absolvoval FA ČVUT v Praze (2006 v ateliéru Jiřího Mojžíše). Byl redaktorem časopisu Architekt. Spolupracuje s časopisem Era 21 či s Galerií Jaroslava Fragnera.