Extravagantní Dům umění (Kunsthaus) v rakouském Štýrském Hradci dostal...

Extravagantní Dům umění (Kunsthaus) v rakouském Štýrském Hradci dostal přezdívku Přátelský mimozemšťan. Stavba probíhala v letech 1999 - 27. 9. 2003, kdy byla slavnostně otevřena. | foto: Profimedia.cz

Přátelský mimozemšťan je kultovní stavbou. Autor oslavil osmdesátiny

  • 24
Britského architekta Sira Petera Cooka, který 22. října oslavil osmdesátiny, proslavila celá řada netradičních staveb. K těm nejznámějším patří extravagantní Dům umění (Kunsthaus) v rakouském Štýrském Hradci přezdívaný Přátelský mimozemšťan.

Významná je i Cookova pedagogická činnost, spjat je s londýnskou Bartlettovou školou architektury, zkušenosti předává na řadě škol po celém světě. Je autorem také řady odborných publikací.

Rodák z východoanglického Southend-on-Sea je dnes považován za jednu z vůdčích postav postmoderní architektury. V širší známost vešel díky experimentální skupině Archigram, kterou spoluzaložil a která je považována za průkopnickou v oblasti nové architektury a nového pojetí designu. Skupina, která nic ze svých návrhů nerealizovala, v roce 2002 získala za své celoživotní dílo nejvýznamnější britské architektonické ocenění - Zlatou medaili Královského institutu britských architektů.

Kultovním dílem Archigramu se stal například projekt „Plug-in City“, což jsou obrovské příhradové megastruktury, do nichž se zasouvají jeřábem prefabrikované buňky různých funkcí.

Mezi převratné a bizarní vynálezy skupiny patří i Kráčející město (samostatná mobilní skupina urbanistických prvků) či Živý lusk (přídavné obydlí se všemi moderními vymoženostmi).

Cookovo dílo mělo také zásadní vliv na řadu dalších architektů, mimo jiné významně zapůsobil na v Londýně působícího českého architekta Jana Kaplického (1937-2009).

,