Domy Michaela Reynoldse mohou sloužit bohatým i chudým a stát ve městě i na vesnici.

Domy Michaela Reynoldse mohou sloužit bohatým i chudým a stát ve městě i na vesnici. | foto: Aerofilms

Slavný architekt Michael Reynolds chce v Praze stavět dům z odpadu

  • 20
Americký architekt Michael Reynolds staví budovy výhradně z odpadu. "Své domy chci rozšířit jako pozitivní virus," říká.

Představte si dům, který je stoprocentně soběstačný – nepotřebuje studnu, napojení na elektrickou ani kanalizační síť, a přitom navenek i uvnitř vypadá téměř jako každý běžný rodinný domek. A navíc je vyrobený z odpadků.

Americký architekt Michael Reynolds takové domky staví už téměř čtyřicet let. "Také vám jeden postavím," slíbil v Praze, která byla do soboty jeho zastávkou na evropském turné.

Michael Reynolds "Mistr odpadu"

Americký architekt Michael Reynolds experimentoval 30 let, až vyvinul...

V roce 1968 absolvoval Architecture School. Krátce nato začal experimentovat se stavbou domu z plechovek od piva. Nyní staví takzvané "zemědomy" z odpadu, třeba z pneumatik či lahví. Všechny jsou energeticky soběstačné a dokážou si třeba z dešťové vody vyrobit pitnou.

Podstatu svých staveb se Reynolds snaží přibližovat lidem po celém světě. Ta pražská bude stejně jako jeho jiné domy vyrobená z odpadků, například ze starých plechovek, pneumatik nebo lahví od piva.

Stát by měla s největší pravděpodobností v zoologické nebo botanické zahradě. "Jeden skutečný dům ukáže, co dělám, mnohem víc než všechny diskuse a fotografie," uvítal možnost stavět v Praze Reynolds, který je považován za nejvýznamnějšího "architekta odpadu".

Na počátku to neměl jednoduché. Dlouho bojoval s úřady v Novém Mexiku, které mu nejdříve domy z plechovek od piva stavět dovolily, ale nakonec mu vzaly licenci architekta i podnikatele.

"Od té doby jsem si řekl, že už nikdy nebudu proti ničemu bojovat, ale že zkusím svůj nápad nabídnout jinde. Že své domy rozeseji po celém světě jako pozitivní virus," říká muž, který se nevzdal a jehož úsporné a recyklované domy na sebe nejvíce upozornily po tsunami v Indii a zemětřesení na Haiti.

"Koncepce je jednoduchá – jde jen o to, využít poznatky z biologie. Vítr a slunce jsou pro všechny, tak proč kupovat energii od korporací?" míní. Domy mohou podle něj sloužit bohatým i chudým a mohou stát ve městě i na vesnici.

"Pracujeme teď na domu v centrální části Manhattanu a zároveň na stavbě na okraji malé vesnice v Sierra Leone," jmenuje příklady, kde všude může jeho čtyřicetičlenný tým dům postavit.

Americký architekt Michael Reynolds experimentoval 30 let, až vyvinul...
Dům z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse
Dům z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse

Domy z odpadu amerického architekta Michaela Reynoldse

Průměrně jim to nezabere víc než tři týdny. "Nejsme a nikdy ani nechceme být jako továrna, chceme lidi nadchnout, a ne ze stavění dělat byznys," upozornil architekt. Ve spolupráci s úzkým kruhem spřátelených architektů staví většinou souběžně na několika místech a nebrání se žádným vylepšením.

V Číně jeho tým plánuje udělat velký krok a místo přízemních nebo jednopatrových domů postavit hned dvacetipatrový. "Základ bude postaven jako garáž a my pak zdi vyplníme stěnami ze všeho, co bude na místě k dispozici," upřesňuje Reynolds, jehož nejoblíbenější odpadem jsou pneumatiky.

Od první chvíle, kdy se nechal "vyhecovat" a svým domem nepřímo odpověděl na to, co s přibývajícími odpadky, uběhlo téměř čtyřicet let. Michael Reynolds však nikdy neuvažoval o tom, že by své domy začal hromadně prodávat. Stále je na nich totiž podle něj co vylepšovat: "Pořád je vyvíjíme, protože nikdy nebudeme vědět dost o biologii."