Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Architekt obdivuje Kafku. Bytový komplex Zámek postavil na jeho počest

  1:00aktualizováno  1:00
Katalánský architekt Ricardo Bofill postavil v městě Sant Pere De Ribes v Katalánsku jedinečný bytový komplex. Dům nazval Kafka Castle a dokončil jej v roce 1968. Stavba je poctou slavnému spisovateli. Je v něm 90 bytů, které tvoří prefabrikované kostky, které jsou na sobě ledabyle poskládány.

Bytový dům Kafka Castle tvoří malé samostatné moduly. | foto: Ricardo Bofill

Ponurý bytový komplex Kafka Castle ničím nepřipomíná tradiční vzhled a estetiku španělských činžovních domů. Architekt Ricardo Bofill totiž navrhl svou stavbu na základě několika matematických rovnic, pomocí kterých na sebe poskládal všech 90 bytů v podobě předvyrobených kostek. Součástí budovy jsou i dvě věže se schodištěm. Závěrečné dílo se má podobat zámku ze stejnojmenné Kafkovy knihy.    

Architekt Ricardo Bofill navrhl stavbu na základě několika matematických rovnic, pomocí kterých na sebe poskládal všech 90 bytů v podobě předvyrobených kostek.

Architekt Ricardo Bofill navrhl stavbu na základě několika matematických rovnic.

Bytový dům Kafka Castle tvoří malé samostatné moduly. Jednotka v sobě vždy kombinuje koupelnu a ložnici s toaletou, nebo obývací kuchyň a jídelnu.

Každý takto sestavený byt je napojený na centrální schodišťovou věž. Netradiční apartmánový resort nabízí obyvatelům kromě bytů také bazén, saunu, bar a restaurace.

Pod komplexem je podepsáno architektonické studio Taller de Arquitectura, které založil Ricardo Bofill v roce 1963. Společnost se v roce 1970 stala mezinárodně známou díky svým barevným a nápaditým budovám s podivnými názvy. Jednou z takových staveb je i Kafka Castle, jenž se ale od pestrých staveb odlišuje tmavou fasádou.

Architekt Ricardo Bofill není jediný

Bofillův bytový dům Kafka Castle postavený v roce 1968 se velmi podobá vzorovému sídlišti nazvaném Habitat '67. Autorem je izraelský architekt Moshe Safdie. Jeho sídliště bylo postaveno podél řeky Sv. Vavřince v Montrealu v Kanadě a je složené z 354 prefabrikovaných jednotek.  

Sídliště Habitat '67 v Montrealu v Kanadě

Sídliště Habitat '67 v Montrealu v Kanadě

Různě pospojované buňky tvoří 158 obytných jednotek o velikosti 56 až 158 metrů čtverečních. Stavba byla součástí světové výstavy v Montrealu Expo 1967.

Podobnou stavbou je i dům ze 70. let, který nabízí bydlení ve 140 obytných kapslích. Stojí v samém centru Tokia, nedaleko nákupní třídy Ginza. Nakagin Capsule Tower postavil již zesnulý japonský architekt Kisho Kurokawa v roce 1972. A dodnes je to revoluční bydlení (viz článek o senzačním domě v Tokiu).

Jak vypadal zámek Franze Kafky

"Celkem vzato, odpovídal zámek, tak jak se z dálky jevil, K-ovým představám. Nebyl to ani starobylý rytířský hrad, ani nová honosná budova, nýbrž protáhlá stavba, skládající se z několika málo dvoupatrových a spousty nízkých, na sebe natlačených stavení; kdyby člověk nevěděl, že je to zámek, mohlo by mu to připadat jako městečko. Jen jedinou věž viděl K., nebylo k rozeznání, jestli patří k obytné budově nebo ke kostelu. Kroužila kolem ní hejna vran."

Úryvek z knihy Franze Kafky Zámek

Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Nábytek, který může posloužit pro kojence i pro vysokoškoláka

Nábytek, který roste: z dětské postýlky je lůžko 200×90 cm, z přebalovacího...

Na světových veletrzích se s českým nábytkem příliš nesetkáte, výjimku představují židle TON a nábytek do exteriéru...

Dům na domě. Z penthousu ve tvaru kříže je úžasný výhled na Smíchov

Architektka Jana Schnappel Hamrová navrhla pro čtyřčlennou rodinu interiér penthousu na pražském Smíchově. Byt ve tvaru...

Český křišťál je světový unikát, sklenky unesou i stíhačku

Váza z kolekce Metamorphosis - návrh Rony Plesl

Na únorovém veletrhu Ambiente ve Frankfurtu české sklo doslova září. Pravidelně. Přesto letos předvedli čeští skláři...

Najdete na iDNES.cz