Věž Ester, Jeruzalém, Izrael. Rozhledna od Martina Rajniše je největším...

Věž Ester, Jeruzalém, Izrael. Rozhledna od Martina Rajniše je největším kulturním počinem od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Izraelem v roce 1990. | foto: Huť architektury - archiv Martina Rajniše

Architekt Rajniš postavil v Jeruzalémě rozhlednu v podobě kaktusu

  • 7
Martin Rajniš je svérázný, vtipný, osobitý. Mezi uhlazenými architekty působí často jako zjevení. Stejnou pozornost vyvolávají jeho stavby. Poslední Rajnišova stavba, rozhledna v podobě kaktusu, byla slavnostně otevřena 10. listopadu v izraelském Jeruzalémě.

Rozhledna Kaktus byla slavnostně otevřena 10. listopadu 2017 v Jeruzalémě. Stavba ve výši pětiposchoďového domu tvarem připomíná kaktus v květu. Dřevěné markýzy na vrcholku věže, které mají chránit návštěvníky před sluncem a při nepohodě se přiklopí, evokují okvětní lístky.

Rozhledna tvarem připomíná kaktus v květu. Dřevěné markýzy na vrcholku věže, které mají chránit návštěvníky před sluncem a při nepohodě se přiklopí, evokují okvětní lístky.

Rozhledna stojí na zahradě někdejšího leprosária Hansen House, založeného křesťany jako sanatorium pro léčbu lepry, které svému účelu sloužilo až do poloviny minulého století.

Je sestavena z dřevěných dílů dopravených do Izraele ve dvou kontejnerech. Idea na stavbu vznikla v okamžiku, kdy se šéf Českého centra v Tel Avivu Lukáš Přibyl spojil s Fraçoise Cafriovou z jeruzalémského magistrátu.

Projekt zaplatila zčásti Česká republika, zčásti Izrael, ale byl financovaný i z veřejné sbírky. Bohužel poměrně značná částka zůstala na autorovi. (Na účet lze i nyní zaslat příspěvek, číslo konta Komerční banky je 3747530257/0100, variabilní symbol 105.)

Začalo to Májem

Do povědomí odborné i laické veřejnosti se Martin Rajniš (nar. 1944) zapsal už v roce 1975, kdy se podílel na projektu obchodního domu Máj. V 70. letech  pracoval v libereckém ateliéru SIAL vedeném Karlem Hubáčkem.

Obchodní dům Máj vznikl ve slavném ateliéru SIA (foto před stavbou Quadria).

Spolu s Johnem Eislerem a Miroslavem Masákem navrhli pražský obchodní dům Máj, který se začal stavět v roce 1972. Stavbu realizovaly švédské stavební firmy SIAB a ABV Stockholm. Na fasádách Máje se uplatnil kontrast plně prosklené eskalátorové haly s nečleněnou věží nákladních výtahů z pohledového betonu.

Budova Máje, ve své době technicky i architektonicky nadčasová stavba, navazuje na meziválečný funkcionalismus a předznamenává v interiéru pojetí stylu high-tech. V roce 2006 byl prohlášený za kulturní památku. Během své více než čtyřicetileté existence obchodní dům pětkrát změnil jméno, od roku 2009 funguje pod názvem My. Ve stejném roce prošel rozsáhlou rekonstrukcí interiérů.

Stavby, které všichni znají

Fotogalerie

Po revoluci vedl Martin Rajniš se Stanislavem Fialou, Jaroslavem Zimou a Tomášem Prouzou D. A. Studio, jejichž nejrozsáhlejším dílem je stavba Obchodního centra Nový Smíchov v Praze (2001). Bylo postavené jako jedno z prvních center svého druhu v České republice na místě bývalé Ringhofferovy továrny, pozdější ČKD v lokalitě Anděl.

Investory centra se staly francouzské společnosti Carrefour a Delcis, náklady na výstavbu činily okolo 2,5 miliardy korun. Centrum má přes 60 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. V roce 2011 prošlo renovací za zhruba 150 milionů korun.

Česká poštovna na Sněžce

Česká poštovna na Sněžce (2007), kterou navrhl Rajniš společně s Patrikem Hoffmanem, začala na nejvyšší hoře v Česku v létě 2006 úpravou základů zrušené České boudy.

Moderní stavba je postavena z dřevěných dílů zpevněných ocelovými táhly a je doplněna skleněnými tabulemi, které kryjí hydraulicky ovládané dřevěné okenice.

Budova nabízí turistům občerstvení, služby poštovny, informace o Krkonoších a také výstup na vyhlídkovou terasu na střeše objektu. Jaký vyvolala stavba ohlas, se dozvíte v článku o otevření poštovny.

Na vrcholu Sněžky stála od poloviny 19. století původní budova poštovny. Historický objekt byl v roce 2009 rozebrán a od srpna téhož roku slouží jako poštovna na Javorové skále u obce Monínec ve Středočeském kraji.

Muzeum a Maják Járy Cimrmana doplňují areál U Čápa na jižním svahu pod Příchovicemi v Jizerských horách.

Rozhledna Bára (2009) - Unikátní dřevěná stavba ve tvaru trojbokého jehlanu postavená podle Rajnišova návrhu na návrší Podhůra (347 m) u Chrudimi byla otevřena v červnu 2008. Stavba měřila 19 metrů, v 15 metrech byl umístěn vyhlídkový ochoz.

Turistům sloužila pouhé čtyři dny, pak ji poničila prudká vichřice, která celou věž strhla. Obnovená, odolnější Bára II o celkové výšce 30 metrů, byla otevřena v září 2009. O rok později vyšla o rozhledně publikace s názvem „Bára. Neuvěřitelný příběh věže“.

Maják a muzeum Járy Cimrmana (2013) - Vlastní rozhledny podle Rajnišova projektu se dočkal i fiktivní český génius Jára Cimrman. Muzeum a Maják Járy Cimrmana vyrostl v Příchovicích na Jablonecku na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Kruhová celodřevěná rozhledna je vysoká 24 metrů a jakoby vyrůstá přímo z muzea, jež je z poloviny vrostlé do svahu. Originální konstrukce rozhledny je vzdušná a siluetou připomíná maják.

Vzducholoď Gulliver (2016) - Ocelovo-dřevěná konstrukce dlouhá 42 metrů ve tvaru vzducholodi, jejímž autorem je Rajnišova Huť architektury, se vznáší mezi dvěma budovami holešovického centra současného umění DOX. Vzducholoď je určena především pro prezentaci literatury, autorská čtení a další pořady.

.

,