Na každé straně domu je v horním patře terasa s lamelovým zábradlím, která ubírá kus střechy

Na každé straně domu je v horním patře terasa s lamelovým zábradlím, která ubírá kus střechy | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Architekt: Dům je plný energie

  • 4
Jak si ve Vráži poradili s podmínkami ochranářů? Čtěte v rozhovoru s tvůrcem domu, architektem Zdeňkem Jiranem.

Manželé si postavili dům ve stylu feng šuej - více ZDE

Kancelář Jiran Kohout architekti se návrhy rodinných domů moc často nezabývá. Podle Zdeňka Jirana je s nimi, pokud se jim architekt plně věnuje, stejné množství práce jako třeba s velkou administrativní budovou, ale honorář tomu neodpovídá.

Pouští se do toho proto jen v případě výjimečných míst nebo lidí, což u domu ve Vráži platilo obojí. Oslovil ho kamarád, který si našel svažitou parcelu v lese. "Když chcete vidět nebe, musíte se podívat nad hlavu. Proto jsme si řekli, že by bylo fajn se tím zabývat,“ říká Jiran, jeden ze dvou spoluautorů domu.

Jak projekt vypadal na začátku?
Navrhli jsme původně dva osmiboké kubusy, z terénu vykukovala kamenná stavba, na ní byla posazena přečnívající dřevěná "krabice" s plochou střechou a terasami, v čele bylo panoramatické okno. Nebyl to tak uzavřený tvar jako nyní. Bohužel si majitel vybral parcelu v chráněném území, stavbu mu povolili jen proto, že už tu byla malá chata, a navíc se k architektuře vyjadřovala správa chráněné krajinné oblasti.

Takže to projekt omezilo?
Správa chráněné oblasti požaduje, aby se novostavby řídily pravidly pro vnější znaky domu - třeba by měly mít červenou střechu, ta zase určitý sklon, domy by měly vycházet z klasických vesnických stavení. Vedli jsme s nimi diskusi, že lidé dnes mají úplně jiné nároky na život než před 150 lety - nemají krávu ani slepice, nepotřebují domy, které se tenkrát stavěly, s dvorem a úzkými okýnky, protože větší zasklení tehdy nebylo technicky možné. Říkali nám, ať jdou naši klienti stavět za hranice chráněné oblasti. Tři sta metrů vedle by se soudobě tvarovaným domem nebyl problém.

Takže jste je nepřesvědčili?
Nakonec souhlasili i s naším řešením, ale protože nám to předtím zakázali, mezitím jsme zpracovali jinou variantu se sedlovou střechou, a ta se zamlouvala klientům. Nakonec jsme se shodli, že na společenskou a obslužnou část, která je částečně zakomponovaná v zemi, bude posazen dřevěný kubus se sedlovou střechou. Kromě vyzděného štítu otočeného ke svahu je to dřevostavba, která sedí na betonové podnoži.

Narazili jste při stavbě na problémy, kvůli kterým by se musel projekt upravit?
Dělali jsme změny, protože najaté firmy nedodržovaly projekt. Majitel si sám vybíral dodavatele, ale několikrát se stalo, že si vybral někoho, kdo práce slíbil udělat levněji, ale pak to udělal špatně, třeba krov. Chyby se pak musely opravovat, což vychází dráž.

Navrhli jste nějaké neobvyklé prvky?
Je tady poměrně silná izolace, dole osmnáct centimetrů, nahoře přes dvacet. Jinak jsme v klasickém tvaru budovy použili některé moderní prvky. Střecha je plechová se zaatikovými žlaby - okapy nejsou na okraji střechy, ale uvnitř, takže dům má ucelenější tvar. Nevýhodou je, že žlaby budou tady v lese vyžadovat pravidelnou údržbu, protože se můžou snáze ucpat. Z jihovýchodu a severozápadu má dům "vykousnuté" rohy, jsou tady velká okna, která umožňují panoramatické výhledy a okolní les dojmově vtahují do interiéru. Zvláštní je, že všechny tyhle prvky jsou v přímém protimluvu k regulacím. Ochranářům stačilo dodržet tvar domu - s použitím sedlové střechy.

V domě jste použili čínské principy feng šuej. Jak se to konkrétně projevilo?
Feng šuej je komplexní přístup k životu a tvorbě prostředí, člověk by měl mít doma harmonický pocit, nic nemá působit agresivně a rušivě. Není to vlastně nic mimořádného. Kdo se zabývá tvorbou prostředí, stejné věci pozná intuitivně, feng šuej je jen pojmenovává a sestavuje do pravidel. Použili jsme místní materiály - vápenec, keramiku a dřevo. Rybníček není nad domem, ale pod ním, vchod do domu i ložnice jsou otočené na severovýchod. Architekt Otakar Chochola, kterého jsme si na feng šuej přizvali ke spolupráci, propracoval celý pozemek - kudy se má chodit, kam patří voda, kam se má dát kámen, protože je tam místo, kde se sdružuje energie. V domě určil, kam umístit postele, jídelnu, jaké použít materiály a podobně.

Drželi jste se feng šuej úplně ve všem?
Základ je podle těch principů, ale nikdy to nejde použít stoprocentně. Dali jsme třeba radiátory na místa, kde by možná neměly být, občas nám v návrzích vyšly ostré rohy, které feng šuej odporují, na stěny jsme použili modrou barvu místo červené, protože se nám víc líbila. A majitel domu má v pracovně za zády okno, což je třeba špatně, ale třeba taky ne. Hlavní je, jak se tam cítí on.

Jak jste spokojený s výsledkem?
Z některých změn, které nutně nastaly během výstavby, nejsme úplně spokojení. Ale každý má svůj okruh toho, co se mu líbí, a nechce se znásilňovat, což je přirozené a správné. Náš výtvarný koncept je z velké časti dodržený, detaily se budou dále vyvíjet. Absolutně jednotné výtvarné dílo to není. Ale je to výjimečně ztvárněný dům, který má v sobě tolik energie, že spoustu neladících maličkostí utáhne.

Jak to vidí jiný architekt

Patrik Tichý architekt, poradce MF DNES

Architekt se dobře srovnal s charakterem pozemku a příjemně začlenil dům do vzrostlého porostu. Toto prostředí je pro navrhování individuální zástavby celkem nezvyklé, o to více vybízí k nevšedním řešením. Výhodou je, že podmínkou památkářů bylo "jen" vytvořit sedlovou střechu, ale její materiál daný nebyl. Plechová krytina domu vtiskuje moderní výraz, společně s dřevěným obvodovým pláštěm a velkými prosklenými plochami.
Také základní interiérové vybavení a materiálová kombinace odpovídají místu i typu stavby - hlavně krb a jeho okolí. Ovšem zbývající vybavení interiéru, kombinace materiálů, barev i nábytků na mě nepůsobí celistvým dojmem. Třeba kuchyňská linka by do takovéhoto domu měla být kvalitněji zpracovaná, v jednodušším designu, který by se více hodil ke krbu. Materiál by mohl zůstat, jen mám pocit, že už je toho dřeva v interiéru příliš.

Poznámka: shoda jména se spoluautorem domu je čistě náhodná

,