Aranžování pokojových rostlin

Živé rostliny se aranžují stejně jako řezané a sušené květiny.
Živé rostliny se aranžují stejně jako řezané a sušené květiny. Zaslouží si to. Nejprve je třeba vybrat takové, které se do dané místnosti a jejího stylu hodí. To však není vše. Konečný výsledek lze dotvořit různými typy nádob, seskupováním rostlin, jejich umístěním i osvětlením.

Existuje mnoho způsobů, jak z rostlin vytvořit působivou součást místnosti. Na jedné straně záleží hlavně na osobním vkusu - proto nelze mluvit o žádných pevných pravidlech - na druhou stranu platí určité zásady takřka univerzálně. Kdo má dostatek fantazie, může najít inspiraci prakticky kdekoliv.

Výběr rostlin a nádob

Nádoba by měla ladit s rostlinou a zapadat do prostředí, ve kterém bude umístěna. Teplá červenohnědá barva podtrhne vzhled sukulentních rostlin, které pocházejí ze slunečných polopouští, studená kamenina zase svěží zeleň druhů vlhkomilných. Nádoba s jednoduchým geometrickým tvarem ladí s ostrostí listů, jaké má třeba juka. Vybrat si můžete z jakýchkoliv materiálů, ale záleží na tom, čeho chcete dosáhnout: keramika, proutí, kov, kámen i dřevo v rozmanitých barvách a tvarech. Pro hydroponii pak můžete použít i skleněné nádoby. Kořeny musí mít dostatek místa, aby příliš neprorůstaly na světlo - to jim nesvědčí. Nádoba se naplní vyvařeným štěrkem, říčním pískem, keramzitem či jiným podobným materiálem a zalije se živným roztokem. K přední stěně lze umístit obzvlášť efektní substrát, třeba větší oblázky nebo ulity. Zajímavě mohou vypadat i vrstvy různých materiálů či pozvolné přechody jejich barev. Vrstva dřevěného uhlí pomůže udržet vodu čistou. Rozměr nádoby by měl odpovídat nárokům a velikostí rostliny. Poměr jejich velikostí je důležitý i vzhledově - u malých rostlin by měl květináč dosahovat přibližně jejich výšky. Nejlepší nádoby nemusí být ty nejdražší. Osvědčit se mohou i nejrůznější "nalezenci", vyřazené misky, vědra, hrnky, zevnitř izolované dřevěné bedničky, zajímavé plechovky...

Důmyslná seskupení

Svou roli hraje i sousedství více nádob. Zajímavé mohou být stejné typy v různých velikostech či barvách, nebo naopak kontrasty, které se doplňují. Zrovna tak je důležitý vztah mezi sousedícími rostlinami. Mohou tvořit vyváženou sladěnou skupinu. Pokud chcete trochu neobvyklosti a neotřelosti, napomůže kontrast. Nejlépe vynikne jedna kontrastní rostlina ve skupince vzájemně podobných. Odlišnost se může týkat celkového tvaru, struktury i barvy, a vůbec nevylučuje celkovou harmonii. Rostliny kontrastního vzhledu mohou mnohem lépe vypadat těsně vedle sebe než v určitém odstupu.

Světlo umí kouzlit

Světelné paprsky mohou být kromě nezbytné podmínky pro život i milým estetickým doplňkem. Světlo dopadající ze strany vyzdvihne jemnou strukturu drobnolistých rostlin, listy umístěné těsně před oknem se zase díky procházejícímu světlu rozjasní a zprůsvitní. Pěkné efekty může vytvořit i večerní umělé osvětlení, díky kterému ožijí stíny. (Pokud použijete žárovku či běžnou zářivku, nečekejte kromě estetického účinku nějaký pěstitelský dopad na rostliny, toto světlo je pro ně nevyužitelné.) Při osvětlení zepředu jsou barvy, tvary i stíny ostré a intenzívní, při umístění světla za rostlinu je vše měkči a tajemnější.

Autorka je spolupracovnicí redakce