Hlavní obytný prostor s rustikální kuchyní z přírodního dubu a cihel je

Hlavní obytný prostor s rustikální kuchyní z přírodního dubu a cihel je součástí prvního bytu. Pohovka a stolky jsou značky Flexform, hovězí kůže na zemi slouží místo koberce. | foto: Pavel Bílek

Splnili si sen: kvůli vířivce v bytě museli vybourat část obvodové zdi

  • 30
Eva s rodinou bydlí v Praze. S manželem si však i kvůli dvěma malým dětem rádi odpočinou od městského ruchu, proto si pořídili apartmán ve Špindlerově Mlýně. Nakonec přikoupili ještě jeden. Obsadily jej sauna a spa.

Když byt začali zařizovat, zjistili, že prostor nebude stačit jejich plánům. Přikoupili tedy i vedlejší byt a probouráním obou apartmánů získali nádherný, více než 200 m² velký obytný prostor, který se stal jejich druhým domovem.

Může se hodit

Pořiďte si víkendový apartmán na horách. Vybírejte z nabídky na Reality.iDNES.cz.

Důvod tohoto rozhodnutí? Chtěli si pořídit byt snadno dostupný z Prahy, kde však bude úplně jiná atmosféra. Špindl je naprosto ideální. Nemusí být zima a lyžování, abyste si užili místní atmosféru. I když prší, stačí jít na krátkou procházku s dětmi a připadáte si jako na dovolené.

"Každý pátek se proto sbalíme a s celou rodinou jedeme do našeho druhého domova. Když jsou prázdniny a pracovní povinnosti nám to dovolí, zůstaneme i déle než na víkend. Odpočineme si zde a načerpáme energii," vysvětluje Eva.

Relaxační zóna ve spa se stropem otevřeným až do krovu. Sofa, konferenční stolek a koberec jsou od značky Paola Lenti a jsou vhodné i pro venkovní použití. Proto se do spa skvěle hodí. Křeslo je od B &; B Italia, skříň pod televizi je vyrobena na zakázku z teakového dřeva, lněné závěsy jsou na tyčích z kartáčované oceli.

Kupovali sice novostavbu, ale v konečné fázi nezůstal kámen na kameni. Developerský projekt zcela předělali, zůstaly pouze obvodové zdi.

"První byt jsme koupili už ve fázi stavby, proto jsme mohli uplatnit vlastní představu hned na začátku. Druhý byt, který jsme dokoupili a připojili k tomu prvnímu, už byl dokončený podle návrhu developera. Ten jsme samozřejmě museli vybourat a všechno předělat," říká majitelka.

Rekonstrukce s designérkou

Designérka Ivanka Kowalski vstoupila do rekonstrukce v okamžiku, kdy byla hotová kuchyň, krb a koupelny v prvním bytě, tedy zhruba půlka. "Pak už s námi Ivanka spolupracovala až do úplného závěru, tedy koupě a totálního předělání druhého bytu," popisuje Eva.

Přála si odpočinkový byt s úplně jinou atmosférou, než jaká je v Praze. Představovala si rustikální styl, ale v moderním pojetí. Materiálově měla jasno.

"Osvětlení v kuchyni jsem si navrhla sama, s Ivankou jsme doladily, kam svítidla umístit, aby bylo vše dobře nasvíceno. V každé fázi rekonstrukce vždy Ivanka přišla s několika návrhy, jak by bylo možné prostor vyřešit, a společně jsme vybraly ten pravý," vzpomíná na průběh rekonstrukce.

Hlavní dominantu bytu představuje spa a wellness. "S manželem jsme vždy chtěli spa. Je to takový náš splněný sen. Když jsme přikoupili druhý byt, měli jsme pro ně konečně místo. Zbytek bytu tvoří dětský pokoj. Ivanka nás sice přemlouvala, abychom v prostoru udělali velikou ložnici, ale my měli jasno, spa zvítězilo," objasňuje majitelka.

Prosklená sauna Klafs Lounge Q, jejímž dodavatelem byla firma Aquamarine Spa, je součástí spa, které je splněným snem majitelů.

Z vlhkosti vzduchu ze sauny i vířivky strach při zařizování obytného prostoru neměli. Zařízení totiž vybírali z nabídky firem, které se specializují na nábytek do exteriéru. Je pohodlný a nevadí mu, když se na něj posadíte v mokrých plavkách.

"Strop jsme vybourali, abychom prostoru dodali to pravé kouzlo, a všechno dřevo, které zde vidíte, je teak, který je proti vlhku maximálně odolný. Obložili jsme jím i trámy. Takže vlhkost nás netrápí," říká Eva.

Hlavní ložnice je součástí prvního bytu. Postel si majitelé pořídili od firmy Maxalto, polštářky jsou lněné, závěsy pocházejí od společnosti de Le Cuona.

Nastal však jiný problém, při rekonstrukci zjistili, že nedostanou do bytu vířivku a skleněnou stěnu od sauny. Původně byl v plánu jeřáb, ten se ale nedal nikam postavit, protože dům stojí ve svahu a od silnice jej dělí kus lesa.

"Nakonec jsme museli vybourat obvodovou stěnu prvního bytu, postavit dlouhý most a přes něj se vířivka i skleněná stěna do bytu dopravily. Bylo to velice komplikované," popisuje majitelka.

Vědro ve sprše zaujme na první pohled. Nejde pouze o designový doplněk, ale funkční zařízení. Majitelé chtěli sprchu, která bude připomínat kouzelný vodopád. Nedostatečný tlak vody tuto variantu ale nedovolil.

Protože majitelé rádi jezdí do wellness po celém světě, zaujalo je vědro, které se používá především v zahraničních wellness. Navíc je to i velice příjemné, přijdou ze sauny a zatáhnutím na sebe jednoduše vylijí ledovou vodu. Vědro se automaticky díky přívodu vody samo naplní.

Obyvateli dětského pokoje jsou tříletý Jiřík a roční Lucinka. Společnost jim dělají zvířátka na zdi z vintage tapet. Vše potřebné maminka schová do vestavných skříní z bílé lakované kartáčované borovice s originálními úchyty z lana

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt č. 11/2012.