Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Amerika hyne pod náporem graffiti. Aktivita sprejerů je nevídaná

  1:00aktualizováno  1:00
Americká města se v poslední době potýkají s dlouho nevídaným přívalem graffiti. Zástupci radnic si to vysvětlují vysokou nezaměstnaností a špatnou ekonomickou situací země. Vinu ale dávají i popularitě, jaké se graffiti těší v muzeích či reklamách.

Graffiti pro Dennise Hoppera. Na zdech podél ulice Pacific Avenue ve Venice v Los Angeles se objevily graffiti vyzdvihující jeho život a vztah k filmu. | foto: Profimedia.cz

Jedním z měst, kde se v poslední době objevují nová graffiti prakticky denně, je Los Angeles na západním pobřeží. Naopak New York, Chicago a Denver díky přísným protisprejerským kampaním zatím odolávají.

Stranou problémů ale nezůstávají například Nashville v Tennessee, Portland v Oregonu či menší města jako je Taylors v Jižní Karolíně či Florence v Alabamě.

"Z ničeho nic se tu (graffiti) začala objevovat v posledních šesti měsících," říká majitel jednoho kadeřnictví ve Florence Tim Sandrell. "V centru města jsem už deset let a jsem zklamaný, když tu něco takového vidím. Žijeme v krásném a historickém městě a není mi příjemné, když se tu něco takového děje," dodal.

Graffiti pro Dennise Hoppera.  Na zdech podél ulice Pacific Avenue ve Venice v

Graffiti pro Dennise Hoppera. Na zdech podél ulice Pacific Avenue ve Venice v Los Angeles se objevily graffiti vyzdvihující jeho život a vztah k filmu.

V Los Angeles pak v uplynulém fiskálním roce, který skončil v červnu, odstranili téměř 3,3 milionu metrů čtverečních graffiti. Meziročně to bylo o 8,2 procenta víc. Nárůst počtu maleb sprejem přitom přichází v okamžiku, kdy město musí šetřit. Loni tak snížilo částku na boj s graffiti o 6,5 procenta na 7,1 milionu dolarů. Maleb ale přibývá i v přilehlé Santa Monice, kde v rozpočtu neškrtali.

Pro nebývalý nárůst aktivity sprejerů jsou různá vysvětlení. Diskutuje se například o tom, že by mohlo jít o raný náznak odcizení a obav z budoucnosti v některých městských oblastech, kde je vysoká nezaměstnanost a na které silně dopadla nedávná recese. Například v Los Angeles je bez práce 11 procent lidí.

Podle některých názorů může být dalším faktorem i léto, kdy mladí lidé nechodí do školy a policisté odjíždějí na dovolené. "Lidé vědí, že tu policisté nejsou anebo že řeší jiné věci," podotkl člen městské rady v Santa Monice Bobby Shriver.

Malby sprejem se staly uměním a míří do galerií

Dalším možným viníkem nárůstu zájmu o graffiti je popkultura. Malby sprejem podle zastánců tohoto názoru například "oslavují" různé výstavy v galeriích.

"Umělecký svět je přijal. Lidé vydělávají peníze na tričkách s graffiti motivy. Na Velikonoce jsem byla v supermarketu a byla tam vejce pomalovaná v graffiti stylu," říká Ramona Findleyová z losangeleské policie. Marcia Dennisová, která má boj se sprejery na starost v Portlandu, pak tvorbu graffiti označuje za návykovou.

Banksyho graffiti v Los Angeles
Banksyho graffiti v Los Angeles

Banksyho graffiti v Los Angeles

Podle ní tak tvůrci graffiti jen tak nedovedou přestat. Myslí si prý navíc, že se jim podaří prorazit a zbohatnout jako světoznámému tvůrci pouličního umění Banksymu či Shepardu Faireymu, který mimo jiné vytvořil známý portrét Baracka Obamy, jenž se stal ikonou úspěšné předvolební kampaně současného amerického prezidenta (viz článek Banksy pomaloval Hollywood, ale Mickey Mouse s ňadrem musel pryč).

Města nyní přemýšlejí, jak se vlně graffiti bránit. V Portlandu například chystají pěší hlídky, které budou po setmění chodit městem. Zástupci radnic nicméně upozorňují na to, že boj se sprejery často podkopávají prázdné městské kasy.

"Města již nemají rozpočty, které kdysi měly na čištění zdí. A policie již nemá prostředky, které kdysi měla na hlídkování," řekl William Braton, který dříve vedl policii v New Yorku i Los Angeles.

Autoři: ,Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Ve městech chybí zeleň, voda i selský rozum. Kdo za to může

Na Hradčanském náměstí se návštěvníci chladí u kropicího vozu. (31. července...

O několik stupňů dokážou zchladit fasádu domu rostliny, které se po ní pnou. I v Praze je podle architekta Petra Leška...

Vrací slávu českému autorskému textilu. Tkát dokážou jako málokdo

Linda Kaplanová a Klára Spišková se staly Objevem roku 2017.

Klára Spišková a Linda Kaplanová se potkaly před lety v Ateliéru textilní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v...Najdete na iDNES.cz