Pokud se na pánvi smaží, plocha s patentovanou  úpravou SensoRed je pouze...

Pokud se na pánvi smaží, plocha s patentovanou úpravou SensoRed je pouze „červená“, před zahřátím jsou na ní drobné skvrnky. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná, takže pánev lze držet jednou rukou. | foto: Fissler

Kuchyňské trendy opisují od profesionálů, někdy jde ale jen o módu

  • 16
Evropa propadla euforii z domácího vaření a pečení. A také nutnosti dodržování pitného režimu. Jen tak si lze vysvětlit letošní nabídku únorového veletrhu Ambiente ve Frankfurtu, kde se na návštěvníky doslova valily stovky variant lahví na pití.

Ambiente, největší světový veletrh nádobí, skla a doplňků, se ještě nikdy tolik nezaměřil na produkty pro amatérské „šéfkuchaře“. Chcete si pochutnat na domácích nudlích, domácím chlebu či šunce, zavařit si domácí marmelády? Všechno, co k tomu potřebujete, zde bylo k vidění. Nemluvě o nožích, včetně těch pro profesionály.

Nabídku tak bylo možné rozdělit především na několik hlavních oblastí: domácí pečivo, ovocné šťávy, smoothie a přípravu masa na pánvi i formou pomalého vaření, ale také vše pro přípravu hamburgerů či pizzy.

Designové lahve na vodu či hrnko-termosky od značky Eva Solo jsou vybavené i praktickými poutky.

Nepřehlédnutelnou kapitolu představovala i nabídka lahví z plastu, skla a kovu, s nimiž nadšenci chodí do fitness i do kina nebo je jako designový doplněk třímají v ruce na cestě do zaměstnání. Speciální „podkapitolu“ pak představovaly cestovní hrnky na kávu.

V nebývalé šíři tohoto sortimentu určitě sehrává velkou roli mediální „masáž“. Ta třeba z dodržování pitného režimu vytvořila módní záležitost. Lahve na pití by však měly splňovat jednu důležitou vlastnost: jejich uzávěr musí dokonale těsnit, aby se vám třeba do kabelky nebo do tašky s věcmi na cvičení nepřemístila část jejich obsahu. Jenže to všechny lahve nedokážou.

Opatrně je třeba přistupovat i k výběru cestovních hrnků na kávu. Například pro některé ženy s drobnými prsty je problém bezpečně udržet v ruce baculatý tvar, pak stačí drobná kolize s chodcem na chodníku nebo nešikovnost při vkládání do držáku v autě a hrnek včetně svého obsahu je někde úplně, než by měl být.

U lahví i hrnků je tak třeba nejen obdivovat tvar či barevný dekor, ale také si vyzkoušet, jak „pevně“ drží v ruce a vyžadovat silikonové těsnění.

Perforované formy i knedlíky jako z hrnku

Záplava nejrůznějších forem včetně těch perforovaných na chléb či bagety jasně ukázala, že domácí pečení získává na stále větší oblibě. „Perforování totiž napomáhá tomu, že pečivo získává chutnou a křupavou kůrku,“ vysvětluje Lída Klímová ze společnosti Mobax.

U forem se objevily i další vychytávky, třeba jejich úprava velikosti podle potřeby. Některé firmy zvolily variantu „vysouvání“, aby se forma zvětšila na požadovanou velikost, další se spokojily jen s posouváním „přepážek“, jejichž nastavení už výrobce předem určil potřebnými drážkami, kam se zasunou. Potřebujete jednu, dvě nebo tři porce? Stačí posunout zarážku.

Pro milovníky dokonalých dortů, kteří se obávají poškození korpusu při vyklopení, byly určeny formy od značky Kaiser, jejichž samostatnou spodní část tvoří velký bílý talíř. Jenže nejde o porcelán ani keramiku, ale o ocel upravenou speciálním patentovaným smaltem. Odolává i nejvyšším teplotám, navíc je i odolný vůči mechanickému namáhání neboli nožem jej při krájení dortu nelze poškodit.

Forma se vloží do hrnce s parní lázní.
S pomocí praktické vysouvací lopatky s ryskami se po uvaření knedlík z formy...

Forma se vloží do hrnce s parní lázní. S pomocí praktické vysouvací lopatky s ryskami se po uvaření knedlík z formy pohodlně vysune.

Českou specialitu, „hrnkové knedlíky“, pak připomněla forma na knedlíky Della Casa (Tescoma) určená pro vaření v páře nebo v mikrovlnné troubě. Zvládne knedlíky houskové, karlovarské i bramborové. Praktická vysouvací lopatka s ryskami pomáhá knedlíky z formy pohodlně vysunout. Pro rychlou přípravu v mikrovlnné troubě má forma speciální víčko s otvory, pro přípravu v parní lázni je opatřena žáruvzdorným dnem.

Tekuté zdraví

Odšťavňovačům začaly konkurovat už před několika lety speciální mixery (makery) na smoothie, jemné pyré z ovoce a zeleniny. Důvody jsou jasné: nepotřebují tolik místa, nabízejí snadnější čistění, jsou výrazně levnější a uchovávají i vlákninu, další z doporučovaných součástí zdravé výživy. Ve veletržních halách byla na výběr celá řada provedení.

Malý kuchyňský robot určený pro jedno- až dvojčlenné domácnosti funguje i jako smoothie maker, ve vybavení má i speciální lahev na přenášení.

Od tradičních mixérů se smoothie makery liší jak menším obsahem (lahev mívá objem maximálně 600 ml), tak tím, že si připravené smoothie už nemusíte nikam přelévat, prostě si je v nádobě, kterou lze bezpečně uzavřít, rovnou odnesete.

V porovnání se šťávou z odšťavňovače potřebujete i méně surovin, takže vás většinou vyjde „svačina“ levněji. Aby zůstalo co nejvice vitaminů, je nutné ovoce a zeleninu zpracovat co nejrychleji, tedy aby přístroj měl dostatečný příkon. Právě ten (vedle značky) ovlivňuje cenu.

Ale stejně jako u pitného režimu i zde by zákazníci neměli nic přehánět. Přemíra ovocných šťáv zdravá není. Obsahují totiž fruktózu, jejíž odbourání mají na starost játra. Pokud je zahltíte, může dojít k takzvanému ztukovění jater, které jinak postihuje alkoholiky.

Pánve, hrnce, pekáče

I přípravu pokrmů na plotně či v troubě zachvátila vlna „zdravého“ vaření. Snad všichni výrobci se předháněli v nabídce nepřilnavých povrchů odolávajících i teplotám nad 400°C.

Vrátil se také zájem o tlakové hrnce, které v době, kdy lidé bojují s časem, opět získávají velkou oblibu. Mají snadné ovládání a díky dvěma dodávaným hrncům k jedné poklici nabízejí využití i jako klasické kastroly. Nezabírají ani příliš místa, protože je lze stohovat na sebe.

Na pomalé vaření a pečení lze použít i oválné hrnce, jejichž vnitřek je dokončený sklokeramikou.

Ačkoliv poklice tlakového hrnce pasuje na oba hrnce, lze je díky praktickému tvaru „stohovat“ a šetřit místo při ukládání.

Nejen pro méně zkušené kuchtíky tak třeba značka Fissler nabídla speciální patentovaný povrch SensoRed. Podle toho, jak mizí „skvrnky“ na červeném povrchu, poznáte, že má pánev ideální teplotu pro smažení. A pozor, i zde výrobce pamatuje na to, že rukojeť pánve musí zvládnout i menší ženská ruka, je tak pečlivě ergonomicky tvarovaná.

Velký boom zaznamenaly také hrnce a pekáče určené pro takzvané pomalé vaření a pečení, které lze ponechat bez dozoru v troubě či na plotně i několik hodin (samozřejmě při nízkých teplotách).

Těžké litinové a keramické nádobí připomnělo dobu vaření našich babiček, snad i proto se zde objevily i méně obvyklé barvy, vedle výrazných červených a zelených také jemně pastelové, které evokovaly staré venkovské kuchyně.