Na předstěnu vyplněnou dvěma vrstvami vlny přijde dvojitý záklop z akustických

Na předstěnu vyplněnou dvěma vrstvami vlny přijde dvojitý záklop z akustických sádrokartonových desek Knauf Diamand.

Jak nezabít souseda v paneláku kvůli hluku? Pomůže speciální vlna

  • 23
Lidé pracující na směny, důchodkyně, která vstává před šestou nebo dítě, co tahá židli za sebou jako hračku. Jeden panelový dům, v něm normální lidé. Jen jejich soužití doprovází hluk. Občas dokáže přivést jedince až k zuřivosti.

Hluk dnes představuje pro lidské zdraví obdobný problém jako znečištění ovzduší. Zdaleka nejde jen o hluk zvenčí, ale také ten, který doprovází soužití v domech.

Výrazné zátěži bývají vystaveni obyvatelé panelových domů, protože hodnoty vzduchové neprůzvučnosti jsou zde většinou velmi špatné. Pokud architekti umístí ložnici vedle kuchyně sousedů, mohou být sousedské vztahy brzy na bodu mrazu.

"V nemocnici mívám často noční, po které bych se potřebovala vyspat, ale sousedé mají psa, který štěká snad každou půlhodinu, nechce být doma sám. Když přijdou sousedé domů, slyším každé prásknutí kuchyňskými dvířky nebo razantnější postavení hrnce na sporák. Úplně nejhorší je ale šoupání židlí po dlažbě, kterou si sousedé nechali položit přímo na beton," popisuje Iveta, která se rozhodla svůj problém nakonec vyřešit akustickou předstěnou.

Má na jednu stranu štěstí, bydlí v osmém, a to posledním podlaží, takže jí stačilo vyřešit hluk na jedné straně ložnice, která má 12 metrů čtverečních.

Zdvojené CW profily o šířce 50 mm se nesmí montovat přímo na zeď, je nutný odstup 1 cm.

Do konstrukce se vloží speciální minerální vlna Knauf Insulation Decibel.

Hluk od sousedů přenášejí příčky a stropy, výrazně také instalační šachty. Jako nejjednodušší řešení doporučuje architektka Věra Konečná použití podhledů a předstěn ze sádrokartonových desek.

"Hluk se výrazně sníží už při pár centimetrech této izolace," tvrdí architektka Konečná. Je však nutné ohlídat i nejmenší detaily při jejich montáži. Nestačí jen speciální sádrokartonové desky a minerální vata, důležitý je například i pružný spojovací tmel.

Instalace akustické předstěny

Pro "přežití" v paneláku lze použít svislé zdvojené CW profily o šířce 50 mm. Nesmí se však montovat přímo na zeď, první přijde přibližně jeden centimetr od původní stěny, druhý pak jen půl centimetru od něj.

Do vzniklé konstrukce stačí vložit speciální minerální vlnu (v tomto případě Knauf Insulation Decibel), a to hned ve dvou vrstvách, každá s tloušťkou 50 mm.

Její aplikace je velmi jednoduchá, protože se vyrábí v šířce 625 mm, to odpovídá šířce profilů. Obávat se nemusí ani alergici nebo rodiče malých dětí, vlna neobsahuje formaldehyd, fenoly, akryláty ani další látky ropného původu.

Jakmile se předstěna vyplní dvěma vrstvami vlny, přijde na ni takzvaný dvojitý záklop ze sádrokartonových desek s tloušťkou 12,5 mm. Pro vyplnění napojení desek mezi sebou, na okolní stěnu a podlahu, ale také mezi profily používají řemeslníci pružný spojovací tmel Trennwandkitt.

"Řešení detailů a spojů konstrukcí může ovlivnit akustické vlastnosti až o deset decibelů. Jejich správný návrh a provedení je zásadní," tvrdí Ing. Milan Pokrivčák ze společnosti Knauf Insulation.

Měření prokázala, že použitím akustické izolace lze snížit prostupující hluk až o 20 decibelů, například už neuslyšíte zvuk jedoucího výtahu, ale ani hlučnou sousedku, které jste dříve rozuměli každé slovo.   

Veškeré spáry je nutné vyplnit speciálním pružným tmelem.

Vedle minerální vlny Knauf Insulation Decibel se používá na odhlučnění také akustická izolace Knauf Easy s tloušťkou 80 mm nebo Isover Aku 7, na záklop pak akustické sádrokartonové desky Knauf Diamant či modré akustické desky Rigips.

Náklady na akustickou předstěnu se u stěny s plochou kolem 14 až 15 metrů čtverečních pohybují průměrně kolem 10 až 16 tisíc podle použitého materiálu či zvolené firmy.