Akumulační topení se chystá pokořit plyn

- Posledních pár let se veřejnosti opakovalo jediné: Uhlím se topí sice levně, ale pracně a neekologicky. Elektřina je příšerně drahá a bude ještě hůř. Propan a topné oleje jsou dvakrát tak drahé než zemní plyn, který je naopak nejlepší ze všech. A dálkové vytápění? To je schopné ožebračit svými cenami všechny - od rodiny s dětmi přes prosperujícího podnikatele až po nemohoucího důchodce.
V poslední době se tento pracně vytvářený žebříček hodnot začíná postupně měnit. A za co se včera platilo se skřípěním zubů, může dnes docela dobře posloužit.

Akumulace srovnatelná s plynem

V současné době ještě nejsou dostupné tabulky ukazující náklady na vytápění jednotlivými druhy paliva podle cen, které platí od ledna roku 2000. Někteří odborníci upozorňují, že stará pravda o výhodnosti zemního plynu v porovnání s cenou topení akumulační elektřinou v současné době neplatí. Tyto ceny se postupně vyrovnávají a rozdíly jsou minimální. "V kalkulaci se ale nesmí zapomenout na měsíční paušály. Vloni například platilo, že měsíční paušál při topení elektřinou byl podle druhu sazby zhruba dvakrát až třikrát větší než u topení zemním plynem," upozorňuje Miroslav Dostál z České energetické agentury. Rozhodně v oblastech, ve kterých se nepočítá s plynofikací, nemusí mít lidé používající akumulační elektřinu pocit, že topí dráž, než je nezbytně nutné.

Započítat vliv investice a paušály

Populární tabulky výhodnosti jednotlivých typů topení komentuje i Pavel Rous z Pražské energetiky. "Je velmi těžké naprosto přesně vypočítat tabulku udávající ceny za topení u jednotlivých druhů paliv. Většinou se pracuje pouze s cenou za provoz, ale ta samozřejmě není obrazem skutečných nákladů za topení. Do ceny je třeba zahrnout i cenu za pořízení kotle - například nákup lokálních plynových topidel pod okno stojí míň než nákup celého kotle a rozvody radiátorů. Zatímco za běžné "wawky" se podle výkonu či firmy zaplatí do deseti tisíc korun pro jednu místnost (pro průměrný byt určitě do 40 tisíc korun), teplovodní vytápění pomocí kotle a radiátoru přijde podle typu kotle, radiátorů a ceny za práci, která se liší v jednotlivých lokalitách, zhruba na šedesát až osmdesát tisíc korun. Podle odborníků však účinnost jednotlivých lokálních topidel není tak vysoká jako u koncepčního provedení s kotlem a radiátory. Rozhodování se tak stejně nakonec řídí cenou, kterou je v tom daném okamžiku rodina schopná zaplatit. Dopadá to obvykle tak, že za levnější nákup se platí vyššími provozními náklady. Podobně se každý musí rozhodovat i v případě, kdy se chystá topit akumulační elektřinou. "Lokální topidla jsou v celkových investicích určitě levnější, já osobně bych ale raději nechal nainstalovat radiátory a elektrický kotel, který nočním proudem ohřívá vodu do zásobníků," říká Lubomír Kožušník ze společnosti Energy Centre z Českých Budějovic, která se specializuje na energetické poradenství. "Už proto, že systém radiátorů je možné použít kdykoliv a s kotlem na jakákoliv paliva," tvrdí Lubomír Kožušník, čímž mimoděk dává najevo, že pokud jde o ceny jednotlivých druhů paliv, lze se ještě nadít všelijakých překvapení.