Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aby bylo alespoň doma příjemně

aktualizováno 
- V nábytku je to jako v přísloví "na Nový rok, o slepičí krok". Žádné převratné novinky v tvarech ani typech se nebudou konat ani letos. To ovšem neznamená, že se odpůrci jakýchkoli změn v bytě mohou začít radovat, že je jejich aktivnější partneři nechají žít v tomto roce v klidu. Změna je totiž život.
Pokud se naplní nepříliš radostná ekonomická čísla, s nimiž se vstupovalo do letošního roku, lidé budou chtít mít alespoň něco pozitivního - a tím může být právě příjemně zařízený byt. Světlé dřevo, veselé barvy, spousta drobných, řemeslně dokonalých detailů z kovu, skla, výpletu a velmi kvalitního plastu - to je představa designérů o dnešním útulném interiéru. Plast musí být samozřejmě recyklovatelný! Ve světě patří k dobrému tónu pořídit si do bytu právě něco z recyklovaného plastu, ať již jde o lampy nebo vysavač, jehož vnitřní plastová část prožívá svůj "druhý" život. Takový trend probíhá v Evropě již několik let. Pečlivý výběr nábytku i doplňků odpovídá tomu, že v Evropě zaujímá bydlení vysoké místo v žebříčku hodnot a zároveň je jakousi "ochranou" jedince před hospodářskou recesí.
Důraz na dobře zařízený interiér souvisí také s tím, že stále více lidí pracuje doma. I u nás už najdete v řadě domácností počítač a nezbytný pracovní kout, mnohde už funguje domácí pracovna neboli home office, třeba alespoň v podobě speciální skříně, do níž lze práci zavřít jako zlobivého džina do láhve (tyto skříně pořídíte průměrně za 15 až 60 tisíc).
ZAČĺT JE MOŽNÉ OD ZÁCLON
Ne každý si půjde koupit na začátku roku nový nábytek. K snadnějším změnám patří výměna nebo doplnění bytového textilu. Když nelze vidět ekonomiku ve veselých barvách, můžete si je alespoň dopřát v bytě. Hlavně v pošmourných zimních měsících vám veselé barvy mohou zlepšit náladu. To tvrdí nejen architekti, ale také lékaři. K módním barvám patří hlavně modrá a zelená, dále pak jemné pastelové tóny žluté a oranžové, ale také terakota nebo lososová. Jestli je něco "de mode", pak to jsou vzorované hnědé a další barevně praktické mikroplyše na čalouněném nábytku. Tady je lepší konečně dostat odvahu a zvolit veselé jednobarevné materiály, případně proužky nebo florální motivy v kombinaci s geometrickými.
U záclon pak počítejte s tím, že svět dává stále častěji přednost před klasickými takzvaným zušlechtěným záclonám, kde vás běžný metr přijde ovšem i na tisíc korun. Pokud jde o materiál, používají se tady totiž potištěné nebo leptané voály či zdvojené, hladce tkané transparentní materiály. Módní jsou i takzvané in-betweeny.
Tyto typy záclon nahrazují často i závěsy. Jednoduché vzory se řasí výrazně dekorativním způsobem, u desénově náročných provedení se používá co nejjednodušší dekorace, téměř bez řasení. K takové zácloně však patří luxusní kovové záclonové tyče a konzole s koncovkami z ušlechtilých kovů nebo i skla. V moderních interiérech pak nacházejí místo klasických garnýží uplatnění jednoduchá ocelová lanka, u nichž se jako zdobný prvek objevují efektně řešené kovové koncovky. Taková "garnýž" vás přijde asi na 600 až 2000 korun.
NÁBYTEK Z MASIVU MÁ KONKURENCI
U nábytku lze jednoznačně tvrdit, že přednost mají přírodní materiály, dřevo, kůže, vlna, bavlna, ratan apod. Ovšem trend, který panoval v západní Evropě asi před pěti až třemi lety, kdy byl pro zákazníka nejvyšší metou například kuchyňský nábytek z masivního dřeva, již neplatí. "Masivní dřevo už v kuchyních tolik neláká, protože lidé poznali, že dvířka z tohoto materiálu se udržují v čistotě mnohem obtížněji než nábytek, u něhož byly použity umělé fólie dokonale imitující přírodní materiály," vysvětluje XX z firmy Welmann, která představuje jednoho z největších výrobců kuchyní na německém trhu. Vedle snadné údržby je pro spotřebitele samozřejmě důležité i to, že za nábytek z masivního dřeva by museli zaplatit o 2O až 30 procent více, alespoň v případě nábytku z dovozu. Větší důraz než na masivní dřevo se zejména v kuchyních a ložnicích (hlavně u skříní) klade na vnitřní vybavení jednotlivých skřínek. Chytré drátěné programy a doplňky nejsou laciné - vybavení velké skříně takovým programem vás klidně přijde na 15 tisíc - ale usnadňují práci i úklid.
Masivní dřevo tak zůstává dominantní hlavně u nábytku do obývacích pokojů, ale u dětského či kuchyňského nábytku zákazníci akceptují z praktického hlediska raději zdravotně nezávadné materiály, jejichž povrch tvoří praktické, snadno omyvatelné fólie. Někdy se nabízejí kompromisy - například jídelní kuchyňský stůl má nohy a lišty z masivního dřeva, ale deska stolu je z dýhované dřevotřísky, která vydrží i poněkud "surovější zacházení".
ŽÁDANÝ JE BUK, HITEM MÁ BÝT BŘĺZA
Zatímco Skandinávie žije již řadu let ve světlém nábytku a pastelových barvách, slunné Středomoří si rádo dopřeje barvy výraznější a dřevo tmavší, například ořech nebo třešeň. Černá se "nenosí". V zahraničí si totiž daleko více uvědomují to, že světlé interiéry vzbuzují mnohem optimističtější náladu, o optickém zvětšení malých pokojů nemluvě.
V našich zeměpisných šířkách se k tomutu trendu začíná výrazněji přecházet až v poslední době. Stále žádanější je proto světlý buk, k luxusnějším dřevinách pak patří hruška nebo třešeň. Oblíbený smrk nebo borovice se sice hodně kupují, ale mnozí spotřebitelé už začínají dávat přednost tvrdší, byť poněkud tmavší olši se světle hnědým tónováním. Měkké dřevo totiž brzy začíná nést stopy po necitlivém zacházení, což je případ třeba dětského borovicového nábytku.
Skandinávští výrobci - například IKEA - tvrdí, že letošním hitem bude bříza, a to nejlépe v kombinaci masivního dřeva a dřevotřísky dýhované břízou mořenou bezbarvými laky, případně na barvu cherry - třešeň.
Pokud jde o tvary, již několik let u skříňového nábytku převládají jednoduché, klasické tvary v podobě kvádrů a pravých úhlů. Tyto přísné tvary pak návrháři "rozbíjejí" lehce romantickými detaily, nečekanými "oblinami" a hlavně dokonalým řemeslným zpracováním. Sedací nábytek pak bývá naopak v měkkých, příjemných liniích, vybízejících k příjemnému posezení

Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

V panelákovém bytě se stal z betonu hlavní prvek rekonstrukce

Sto let starému sofa dělá společnost pevný stolek, který jako jediný kus...

Jakub na sídlišti v Krči vyrůstal. S výjimkou krátké doby, kdy bydlel v centru Prahy, tu strávil celý život. Nejdřív o...

Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Další z rubriky

Usedlost v Krkonoších postavili za tři dny. Už sedm let dobře slouží

Plechová falcovaná krytina tmavě šedé barvy a lomenice, tedy dřevem obložený...

Útulná usedlost v Krkonoších na první pohled splývá se zdejší architekturou. Při bližším zkoumání ovšem nezapře dům z...

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...

První republika sebrala šlechtě zámky. Mohla za to reforma i původ

Vranov nad Dyjí. V roce 1918 spravoval zámek a rozlehlé polnosti polský rod...

Deset let je u hradů a zámků jen chvilka v jejich historii. V letech 1918 až 1928 však u nás mnohé potkalo přelomové...Najdete na iDNES.cz