Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aby bylo alespoň doma příjemně

aktualizováno 
- V nábytku je to jako v přísloví "na Nový rok, o slepičí krok". Žádné převratné novinky v tvarech ani typech se nebudou konat ani letos. To ovšem neznamená, že se odpůrci jakýchkoli změn v bytě mohou začít radovat, že je jejich aktivnější partneři nechají žít v tomto roce v klidu. Změna je totiž život.
Pokud se naplní nepříliš radostná ekonomická čísla, s nimiž se vstupovalo do letošního roku, lidé budou chtít mít alespoň něco pozitivního - a tím může být právě příjemně zařízený byt. Světlé dřevo, veselé barvy, spousta drobných, řemeslně dokonalých detailů z kovu, skla, výpletu a velmi kvalitního plastu - to je představa designérů o dnešním útulném interiéru. Plast musí být samozřejmě recyklovatelný! Ve světě patří k dobrému tónu pořídit si do bytu právě něco z recyklovaného plastu, ať již jde o lampy nebo vysavač, jehož vnitřní plastová část prožívá svůj "druhý" život. Takový trend probíhá v Evropě již několik let. Pečlivý výběr nábytku i doplňků odpovídá tomu, že v Evropě zaujímá bydlení vysoké místo v žebříčku hodnot a zároveň je jakousi "ochranou" jedince před hospodářskou recesí.
Důraz na dobře zařízený interiér souvisí také s tím, že stále více lidí pracuje doma. I u nás už najdete v řadě domácností počítač a nezbytný pracovní kout, mnohde už funguje domácí pracovna neboli home office, třeba alespoň v podobě speciální skříně, do níž lze práci zavřít jako zlobivého džina do láhve (tyto skříně pořídíte průměrně za 15 až 60 tisíc).
ZAČĺT JE MOŽNÉ OD ZÁCLON
Ne každý si půjde koupit na začátku roku nový nábytek. K snadnějším změnám patří výměna nebo doplnění bytového textilu. Když nelze vidět ekonomiku ve veselých barvách, můžete si je alespoň dopřát v bytě. Hlavně v pošmourných zimních měsících vám veselé barvy mohou zlepšit náladu. To tvrdí nejen architekti, ale také lékaři. K módním barvám patří hlavně modrá a zelená, dále pak jemné pastelové tóny žluté a oranžové, ale také terakota nebo lososová. Jestli je něco "de mode", pak to jsou vzorované hnědé a další barevně praktické mikroplyše na čalouněném nábytku. Tady je lepší konečně dostat odvahu a zvolit veselé jednobarevné materiály, případně proužky nebo florální motivy v kombinaci s geometrickými.
U záclon pak počítejte s tím, že svět dává stále častěji přednost před klasickými takzvaným zušlechtěným záclonám, kde vás běžný metr přijde ovšem i na tisíc korun. Pokud jde o materiál, používají se tady totiž potištěné nebo leptané voály či zdvojené, hladce tkané transparentní materiály. Módní jsou i takzvané in-betweeny.
Tyto typy záclon nahrazují často i závěsy. Jednoduché vzory se řasí výrazně dekorativním způsobem, u desénově náročných provedení se používá co nejjednodušší dekorace, téměř bez řasení. K takové zácloně však patří luxusní kovové záclonové tyče a konzole s koncovkami z ušlechtilých kovů nebo i skla. V moderních interiérech pak nacházejí místo klasických garnýží uplatnění jednoduchá ocelová lanka, u nichž se jako zdobný prvek objevují efektně řešené kovové koncovky. Taková "garnýž" vás přijde asi na 600 až 2000 korun.
NÁBYTEK Z MASIVU MÁ KONKURENCI
U nábytku lze jednoznačně tvrdit, že přednost mají přírodní materiály, dřevo, kůže, vlna, bavlna, ratan apod. Ovšem trend, který panoval v západní Evropě asi před pěti až třemi lety, kdy byl pro zákazníka nejvyšší metou například kuchyňský nábytek z masivního dřeva, již neplatí. "Masivní dřevo už v kuchyních tolik neláká, protože lidé poznali, že dvířka z tohoto materiálu se udržují v čistotě mnohem obtížněji než nábytek, u něhož byly použity umělé fólie dokonale imitující přírodní materiály," vysvětluje XX z firmy Welmann, která představuje jednoho z největších výrobců kuchyní na německém trhu. Vedle snadné údržby je pro spotřebitele samozřejmě důležité i to, že za nábytek z masivního dřeva by museli zaplatit o 2O až 30 procent více, alespoň v případě nábytku z dovozu. Větší důraz než na masivní dřevo se zejména v kuchyních a ložnicích (hlavně u skříní) klade na vnitřní vybavení jednotlivých skřínek. Chytré drátěné programy a doplňky nejsou laciné - vybavení velké skříně takovým programem vás klidně přijde na 15 tisíc - ale usnadňují práci i úklid.
Masivní dřevo tak zůstává dominantní hlavně u nábytku do obývacích pokojů, ale u dětského či kuchyňského nábytku zákazníci akceptují z praktického hlediska raději zdravotně nezávadné materiály, jejichž povrch tvoří praktické, snadno omyvatelné fólie. Někdy se nabízejí kompromisy - například jídelní kuchyňský stůl má nohy a lišty z masivního dřeva, ale deska stolu je z dýhované dřevotřísky, která vydrží i poněkud "surovější zacházení".
ŽÁDANÝ JE BUK, HITEM MÁ BÝT BŘĺZA
Zatímco Skandinávie žije již řadu let ve světlém nábytku a pastelových barvách, slunné Středomoří si rádo dopřeje barvy výraznější a dřevo tmavší, například ořech nebo třešeň. Černá se "nenosí". V zahraničí si totiž daleko více uvědomují to, že světlé interiéry vzbuzují mnohem optimističtější náladu, o optickém zvětšení malých pokojů nemluvě.
V našich zeměpisných šířkách se k tomutu trendu začíná výrazněji přecházet až v poslední době. Stále žádanější je proto světlý buk, k luxusnějším dřevinách pak patří hruška nebo třešeň. Oblíbený smrk nebo borovice se sice hodně kupují, ale mnozí spotřebitelé už začínají dávat přednost tvrdší, byť poněkud tmavší olši se světle hnědým tónováním. Měkké dřevo totiž brzy začíná nést stopy po necitlivém zacházení, což je případ třeba dětského borovicového nábytku.
Skandinávští výrobci - například IKEA - tvrdí, že letošním hitem bude bříza, a to nejlépe v kombinaci masivního dřeva a dřevotřísky dýhované břízou mořenou bezbarvými laky, případně na barvu cherry - třešeň.
Pokud jde o tvary, již několik let u skříňového nábytku převládají jednoduché, klasické tvary v podobě kvádrů a pravých úhlů. Tyto přísné tvary pak návrháři "rozbíjejí" lehce romantickými detaily, nečekanými "oblinami" a hlavně dokonalým řemeslným zpracováním. Sedací nábytek pak bývá naopak v měkkých, příjemných liniích, vybízejících k příjemnému posezení

Autor:Nejčtenější

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo...

Vyzbrojený kladivem, dřevem a hřebíky postavil parádní hausbót

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných...

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných materiálů romantický vodní domek. Stavba...

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Najdete na iDNES.cz