Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Aby balkonové rostliny dobře přečkaly zimu

aktualizováno 
I v zimě může být vaše malá zahrádka za oknem půvabná.
I v zimě může být vaše malá zahrádka za oknem půvabná. Hlavní roli v ní nejspíš obsadí stálezelené dřeviny. Ovšem než předvedou své osobité kouzlo, musíte z balkonů odstranit rostliny citlivé na mráz a zajistit jim co nejlepší podmínky pro přezimování. S letničkami, například afrikány, lobelkami, petúniemi, měsíčky, se musíte rozloučit.

Kde zimovat

Než začnete rostliny přenášet do svého domova, je třeba jim odstřihnout květní stopky a stonky až do míst, kde dřevnatí. Dočasné obydlí musí být rozhodně bezmrazé, většině druhů vyhovují teploty nad nulou mezi pěti až deseti stupni Celsia. Neopadavé druhy, například citrusové rostliny, vyžadují během přezimování denní světlo, zatímco opadavé jsou skromnější. Vyhovují jim větratelné prostory. Větrat však můžete jen ve dnech, kdy se stupnice teploměru vyšplhá nad bod mrazu. Jen za těchto podmínek zamezíte šíření houbových chorob a množení škůdců. Uschlé a shnilé listy jsou rájem pro škodlivé organismy, a proto je průběžně odstraňujte. Zalévejte spíš méně. Pokud je zimoviště teplejší, zvyšují se nároky na zálivku. Ideální pro "zimní spáče" je skleník nebo zimní zahrada, ovšem jen velmi málo šťastlivců je má k dispozici. V úvahu připadá také garáž, výfukové plyny však zásadně nesnesou. Za vhodné místo se považují kůlna, půda, schodiště domu či nevytápěný sklep, který nemá být úplně temný.

Jak na venkovní spáče

Na balkonu nebo na terase mohou přezimovat dvouletky, trvalky, cibuloviny a některé mrazuvzdorné dřeviny. Třeba růže v zahradě odolávají mrazu dobře, květináče, kde je malý objem zeminy, se jim však mohou stát osudné. Tyto rostliny bez úhony přečkávají zimu v nádobách zvenku izolovaných stlačeným listím překrytým deskami polystyrenu. Dvouletky, např. macešky, zakryjte chvojím. U trvalek je nutné ustřihnout nadzemní část u povrchu substrátu a teprve potom pokrýt vrstvou smrkových větviček. Nezapomeňte na občasnou zálivku. Majitelé zahrad mohou rostliny vysazené v květináčích zapustit do půdy a přikrýt listím či chvojím. Občas si také vzpomeňte na rostliny, jež jsou sice venku, ale střecha k nim srážky nepustí.

Ne každá nádoba se hodí do mrazu

Než přijdou mrazy, je třeba ještě zkontrolovat květináče, které zůstanou přes zimu vystavené náladám počasí, zda jsou mrazuvzdorné. Rozhodně bez újmy na kráse ji nepřečkají terakotové nádoby, které nasávají vodu a při mrazu popraskají. Truhlík zůstane nepoškozený, když bude ze dřeva nebo plastu. Keramická nádoba zůstane jako nová jen tehdy, když bude glazovaná a vypálená při vysoké teplotě. Zvenku ji pro jistotu obalte polystyrenem, slámou nebo chvojím.

Rostliny pro zimní balkony a terasy

Z balkonu můžete i v zimě snadno vykouzlit za pomoci sněhové nadílky a zimního slunce pohádkový svět. Není to těžké. Do mrazuvzdorných nádob vysaďte na podzim jehličnany. Jejich krásu můžete znásobit, když je zkombinujete s některými stálezelenými dřevinami, například zimostrázem, břečťanem. Nádoby by měly být rovněž proti mrazu izolované a dostatečně veliké. Zemina v nich tak rychle nevysychá, ale přesto je musíte v bezmrazých dnech občas zalévat. Sníh z větví setřepávejte, mohl by je polámat.

Autorka je spolupracovnicí redakce

Jak přezimují nejznámější víceleté balkonové květiny

FUCHSIE

Včas rostliny o jednu třetinu seřízněte a přeneste do místa přezimování s teplotou 6 až 8 stupňů Celsia. Zeminu kolem kořenů udržujte mírně vlhkou.

PELARGONIE

Před zimou omezujte zálivku a nepřihnojujte. Před uložením na dočasné zimní stanoviště zkraťte stonky pelargonií asi o polovinu. Nejlépe přezimují při teplotě 6 až 8 stupňů Celsia. Takové prostředí naleznou na schodišti, zasklené lodžii, na verandě a ve studeném skleníku. Ve vlhkém sklepě předčasně vybíhají tenké výhonky a rostlina se vysílí. Zalévejte je jednou za dva až čtyři týdny.

CHRYZANTÉMY

Nadzemní části rostlin pěstovaných v nádobě odřízněte asi 10 cm nad zemí. Chryzantémy přeneste do chladného prostředí o teplotě 5 až 8 stupňů Celsia. Mírně zalévejte, aby neuschly.

HLÍZNATÉ BEGONIE

Jsou velmi choulostivé a po prvním mrazíku nadzemní část zcela uhyne. Včas odřízněte stonky pět centimetrů nad hlínou, hlíny ze země vyjměte a rozložte na lísce. Až zem oschne, hlínu oklepte. Zbytek stonku nad hlínou se pak může ještě jednou zkrátit na dva centimetry. Hlíny uložte zpět na lísku tentokrát naplněnou rašelinou a přeneste na místo s teplotou do 10 stupňů Celsia.
Autor:Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Omyl za 200 tisíc. Prodávající slíbil, že závady opraví, nic nedodržel

1

Milan Pospíšil si chtěl pořídit bydlení na okraji Olomouce. Vybral si sedm let starý byt, který mu prověřil inspektor...

Šest rodin si koupilo školu. Sami ji předělali na luxusní bytový dům

Na stavebních pracích se podíleli sami společníci se svými širokými rodinami.

Škola z roku 1912 v rotterdamské předválečné čtvrti Nieuwe Weste byla od roku 2013 prázdná. Opuštěnou starou budovu si...

Najdete na iDNES.cz