7 možností, jak získat obecní byt

  • 52
Je dnes vůbec ještě možné "dostat" byt od města? Odpověď zní ano. Nejčastěji se tak děje přechodem nájmu nebo výměnou bytů. Jinak jde spíše o výjimky, a to ať jde o byty za regulované nájemné nebo smluvní. Uvolněných bytů je málo. Navíc pravidla pro přidělování obecních bytů si stanoví každá obec sama vyhláškou. "Například u nás je podmínkou mít zde trvalý pobyt déle než tři roky a žadatel nesmí být nájemcem jiného bytu," říká Žaneta Dvořáková, vedoucí odboru správy bytů Úřad městské části Prahy 5.
1. Přechod nájmu
Je možný pouze v případě smrti nájemce nebo když se odstěhuje. Podmínkou pro přechod je u přímých příbuzných bydlet s nájemcem ve společné domácnosti alespoň jeden den, u ostatních alespoň tři roky. Nájemní smlouva je za stejných podmínek, jako měl původní nájemce.

2. Náhradní byt
Náhradním bytem je ten, který podle velikosti a vybavení může zajistit nájemci a členům jeho domácnosti lidsky důstojné bydlení. Náhradní byt je možné získat na základě rozhodnutí soudu. Má-li někdo vyklidit svůj dosavadní byt z vážných důvodů, které sám nezpůsobil, musí být náhradní byt rovnocenný bytu původnímu. Nájemní smlouva k náhradnímu bytu se uzavírá na dobu neurčitou a za regulované nájemné.

3. Služební byt
Služební byty jsou v domech a jiných objektech určené pro ubytování osob, které mají v těchto bytech obývat ze služebních důvodů, aby zajišťovaly provoz těchto domů nebo objektů nebo aby jim bydlení v takovém bytě umožňovalo výkon jejich zaměstnání. Nájemné je zpravidla regulované a nájemní smlouvy jsou uzavírány většinou na dobu určitou.

4. Byty pro naléhavé případy
Tyto byty by se daly nazvat sociálními. Nájemní smlouva je zpravidla na dobu určitou a za regulované nájemné. Konkrétní podmínky jsou určeny obecně závaznou vyhláškou dané obce.

5. Nabídkové řízení
Uvolněné byty, například po neplatičích nebo ty, kde by byly velké náklady na rekonstrukci, jdou do nabídkového řízení. Nájemní smlouvy jsou za smluvní nájemné, na dobu určitou i neurčitou.

6. Výměna bytů
Nájemci bytů si mohou své byty se souhlasem pronajímatelů vyměnit. O výměně bytů se uzavírá dohoda. Souhlas pronajímatelů musí být písemný a je správné, když je součástí dohody o výměně bytů. Na jejím základě se uzavírají nové nájemní smlouvy. Jestliže některý z pronajímatelů odepře bez vážných důvodů vydat k výměně souhlas, mohou se účastníci obrátit na soud. Obce v současné době pečlivě přezkoumávají žádosti o výměnu bytů tak, aby nikdo nemohl byt získat neoprávněně.

7. Rozšíření nájmu
Byt může být ve společném nájmu více osob, jež vznikne dohodou mezi dosavadním nájemcem a další osobou. K tomu je potřeba souhlas pronajímatele. Společní nájemci mají stejná práva a povinnosti. Obce jako pronajímatelé ke společnému nájmu vydávají souhlas, např. z důvodu péče o nemocného či starého nájemce.

I obecní byt si nájemník může upravit podle vlastních představ, k větším zásahům však musí mít souhlas obce.