Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

5 chyb, které dělají pěstitelé pokojových rostlin

  1:00
Jste ze své malé domácí džungle zklamaní? Listy některých pokojových rostlin visí odevzdaně dolů, z dalších zůstaly jen pahýly a ve zbylých se usídlili škůdci. Co jste udělali špatně a jak to napravit?

Všem pokojovým rostlinám vadí chlad a průvan | foto: Profimedia.cz

Přečtěte si také: Přišlo jaro, přesazujte květiny

1. Koupili jste nekvalitní rostliny

Objednali jste si z katalogu nebo jste si v obchodě pořídili květiny, které ani zdaleka nepřipomínají ty na obrázcích?

Chybu mohl udělat už prodejce. Nakupujte proto raději v osvědčených zahradnických centrech, zahradnictvích a květinářstvích. Tam vám odborníci nejlépe poradí, jak o květinu pečovat.

Než ji zaplatíte, pořádně ji prohlédněte, vyndejte ji z průhledného obalu, pokud jej má. Zkontrolujte, zda není povadlá, jestli jí nehnijí listy a neodpadávají květy, zda zemina není příliš vyschlá.

Důležité je také prohlédnout spodní strany listů, zda na nich nejsou škůdci. Pokud na něco takového narazíte, rostlinu raději nekupujte.

U kvetoucích druhů vždy dejte přednost květinám, které mají mnoho nerozvitých poupat. Informujte se před nákupem, jak velkou péči bude květina vyžadovat a kolik prostoru zabere. A až budete květinu převážet domů, nechte si ji dobře zabalit, aby jí neublížil průvan či chlad.

Doma ji postavte nejprve na chladnější místo, aby se aklimatizovala. Na konečné stanoviště ji můžete přestěhovat za pár dní. První dny ji nepřesazujte, zvláště pokud kvete.

2. Dali jste rostliny na špatné místo
Když si nastudujete nějakou příručku o pokojových květinách, dozvíte se v ní, v jakém prostředí by se určitý druh měl pěstovat. Informace o teplotě berte s rezervou, protože většina květin je poměrně tolerantních a snáší širokou teplotní škálu.

Všem však vadí velký chlad a průvan. Stejně jako přímé sluneční světlo, které jim přes sklo může popálit listy, zvláště ty vlhké, takže se na nich objeví nevzhledné skvrny.

Dočtete-li se však, že rostlina snese stinné stanoviště, neznamená to zase, že ji můžete dát do tmy. Nedostatek světla by způsobil, že případné žíhání na listech zmizí, listy budou opadávat, rostlina neporoste, nebo se naopak bude vytahovat za světlem.

Ideální je většinou světlé místo někde nedaleko okna, ale musíte dát pozor na průvan. Když bude stát květina na parapetu, měla by tam mít dost místa pro růst.

Většina rostlin vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost - mezi 50 a 60 procenty. V suchém prostředí budou hnědnout špičky a okraje listů, poupata budou rychle odumírat.

Jestliže tedy máte doma sucho, používejte odpařovače vzduchu a pravidelně roste listy, ovšem vyhněte se květům. Problém vyřešíte i tak, že postavíte květináč do misky s vlhkým štěrkem či kamínky, ale dno květináče nesmí stát ve vodě.

3. Přeléváte je, nebo jim voda naopak chybí
"Nejčastější pěstitelskou chybou je špatně zvolená doba zalévání - vyvarujte se zalévání za plného slunce," radí Pavel Hruška z Květinového ateliéru Hruškadesign.

"Rostliny rovněž zbytečně nepřelévejte. Kořínky začnou zahnívat, rostliny potom nemohou přijímat vláhu a paradoxně ve vodě uschnou," vysvětluje.

Hnijící stonek, světlé listy, které odpadávají, a mech na povrchu zatuchle páchnoucího substrátu signalizují, že květině dopřáváte přemíru vody. Trpí tím zejména rostliny, které se zalévají do misky a voda se v ní po celou dobu nechá. To jsou schopné vydržet jen bažinaté rostliny, jiným se musí přebytečná voda z misek vylévat.

Jestliže máte doma přemokřenou rostlinu, přestaňte ji zalévat, přesaďte ji a nechte vyschnout. Pak zalévejte poctivě, ale střídmě. Nejlepší je k tomu konvička s úzkým dlouhým hrdlem, které se pohodlně vejde mezi listy a voda z něj neteče tak prudce a nevyplavuje zeminu.

Naopak nedostatek vody mívá za následek vadnutí listů a květů a opadávání. Poznáte jej tak, že mezi zeminou a květináčem se objeví mezera.

Je potřeba rostlinu okamžitě provlhčit. Někdy stačí zalít, jindy je třeba vložit ji v květináči do nádoby s vlažnou vodou, aby zemina nasákla. Pak se musí dodržet pravidelný režim zalévání.

Zalévat by se mělo odstátou vodou. "Ale pokud ji nemáte, nečekejte a použijte tu z kohoutku. Je to lepší, než aby rostlina žíznila další den," podotýká zahradnice Vlasta Černá-Rypáčková z květinového ateliéru Floranet.

4. Nedostatečně hnojíte, nebo dáváte živin moc
Někteří pěstitelé se diví, že jejich květiny neprospívají, a přitom jim nedávají žádnou výživu. Kromě čerstvě přesazených květin, které mají živiny v novém substrátu, je třeba pravidelně hnojit všechny rostliny.

Hnojí se zpravidla od jara do podzimu, kdy jsou rostliny aktivní, a to jednou za dva týdny. Ve specializovaném obchodě vám poradí s výběrem vhodného hnojiva, ať univerzálního, či přímo na daný druh.

S živinami se to však zase nesmí přehánět, jinak by květiny mohly mít problémy, protože přemíra minerálů zasoluje zeminu. Mohou například rychle růst slabé a zranitelné výhony, kořeny mohou hnít, listy budou schnout, měknout a houbovatět.

Pak je třeba okamžitě změnit způsob hnojení, protože rostlina by mohla i uhynout. Hnojivo ze substrátu odstraníte, když jej propláchnete čistou vodou, či nahradíte novou zeminou.

Když naopak rostlině hnojivo chybí, roste pomalu, nebo dokonce vůbec, listy jsou světlé a matné, postupně žloutnou, květy opadávají. Květina si někdy nebere živiny, protože je jí těsný květináč. Pak je na místě rostlinu přesadit.

5. Rostliny napadli škůdci či choroby
Pokud se vašim rostlinám dobře daří, jen po nich občas lezou nějací broučci, brzy budete mít problém. Listy budou okousané, skvrnité a deformované, pokrývat je může i povlak. Většinou za to může špatné stanoviště, ale choroby a škůdce si také můžete na rostlině přinést už z obchodu.

"Škůdci, jako třeba mšice a molice, dělají pěstitelům starosti," souhlasí Pavel Hruška. "Ale dnes je již na trhu celá škála přípravků, které se s těmito vetřelci vypořádají.“

Většinou proti nim zabírají chemické prostředky, které jsou běžně k sehnání v zahradnictvích či hobbymarketech. Aplikují se vždy podle návodu, většinou speciálním rozprašovačem. Někdy je třeba ošetření opakovat.

Pokud se chcete vyhnout chemii, zkuste místo ní použit mýdlovou vodu, bylinný roztok, nebo biologický postřik na bázi řepkového oleje. Nasadit můžete také přirozeného predátora, například slunéčka sedmitečná se živí mšicemi. Některé škůdce stačí otřít vlhkým hadříkem nebo osprchovat.

Když květina plesniví, dejte ji na teplejší a sušší místo, napadené části odstraňte a použijte přípravek proti plísním a houbám. Napříště pak pravidelně odstraňujte uschlé listy a květy, tím vzniku hub a plísní zabráníte.

Autoři:
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...