Utěrky s 3D kapsami a mikrovlákny povrch nejen dobře setřou, ale zachytí i mastnou špínu. | foto: Vileda

3D utěrka a supermoderní smeták: jarní úklid za pár minut

  • 19
Aby se jarní úklid nestal vaší noční můrou, vyplatí se zapojit do něj i další pomocníky. A tím se nemyslí jen ostatní členové rodiny. V obchodech je k dostání spousta úklidových prostředků a pomůcek, které práci výrazně usnadní a urychlí. Stačí si pouze vybrat ty správné.

Jaro je tady. A k jaru ve většině domácností patří také velký úklid. Jak ho naplánovat? Na co nezapomenout? Jaké pomůcky si pořídit, aby práce byla příjemnější?

Začněte úklidem místnosti, která bývá obývána nejméně, například pokoje pro hosty nebo ložnice. Uklidíte je rychleji, a také pořádek zde vydrží nejdéle. Nakonec si naopak ponechejte místnosti, které jsou z hlediska vašeho pobytu nejfrekventovanější, tedy nejčastěji kuchyň, toaleta a koupelna. Tyto jsou k udržení perfektní čistoty nejnáchylnější.

A pak ještě platí pravidlo "odshora dolů“. Jinými slovy od oken ke dveřím, od stropu k podlaze. "Začínáme tedy mytím lustru, pak přichází na řadu obrazy a police,“ říká ze zkušeností Jarmila Hadišová, která si k důchodu přivydělává právě úklidem domácností. "Po nich následuje mytí oken a praní záclon. Pokračujeme mytím dveří.“ Pak již zbývá jen vyčistit čalouněný nábytek a koberce, a vytřít podlahu. Práci vám ulehčí nejrůznější úklidoví pomocníci.

Pomocníci na úklid

Bez gumových rukavic to nejde
Mezi základní úklidové zbraně každé hospodyňky patří gumové rukavice. Agresivní chemické prostředky, které se při úklidu běžně používají, našim rukám rozhodně nesvědčí. Trpíte-li navíc na alergie a ekzémy, platí to dvojnásob.

Na trhu je jich k dostání nepřeberné množství, stačí si vybrat ty, jež vyhovují vám. Dáváte přednost komfortu? Pak zkuste rukavice s pěnovou výstelkou. "Díky ní mizí pocit zpocených rukou, protože výstelka dokáže nepříjemnou vlhkost pohltit,“ vysvětluje Petr Dobrý zastupující značku Vileda. "Navíc obsahuje heřmánkový krém, který pokožku i při práci regeneruje.“ Také tepelně izolují a jejich povrchová úprava omezí na minimum vyklouznutí uchopených předmětů.

Nebo vám vadí, že v gumových rukavicích ztrácíte v rukou cit? Pak vyzkoušejte jemné a tenké rukavice pro zachování hmatové citlivosti. Některé mají navíc protiskluzový povrch a zesílenou ochranu na konečcích prstů. Na hrubší práci jsou pak pro změnu vhodnější robustnější rukavice s bavlněným vnitřkem.

Pomocníci na úklid

Hadry a hadříky
Neobejdete se ani bez různých prachovek, utěrek a houbiček. Kus bavlněného trička je totiž už dávno překonaný. "Místo nich můžete použít buď univerzální utěrku, nebo lépe vždy tu speciální pro konkrétní činnost,“ dává tip Jarmila Hadišová.

Tak třeba hadříky s mikrovlákny. Nejčastěji se používají pro utírání prachu. Dobře pohlcují nečistoty. Hodí se ale i pro mokré vytírání. Povrch dobře vysuší a navíc za nimi nezůstávají tolik nepříjemné chuchvalce nečistot.

Ještě dokonalejší jsou hadříky s 3D technologií. "Ty mají speciální povrch plný hrbolků a ďolíčků, který dokáže zachytit až o 40 procent více nečistot než hadřík s běžným povrchem,“ říká Petr Dobrý. Povrch s 3D kapsami a mikrovlákny nejen dobře setřou, ale zachytí i mastnou špínu. Lze je používat suché i mírně navlhčené. Vyrábí se univerzální i speciální, například na podlahu.

Chcete zhubnout? Uklízejte!

Aby záda nebolela
Ovšem hadry na podlahu je lepší vyměnit za mop. S tím nebudete mít špinavé ruce a ani vás nebudou bolet záda od věčného ohýbání a ždímání. Nejčastěji se setkáte s "provázkovým“ bavlněným s mikrovláknem, se střapcovým mopem a nebo s povlakem, což je v podstatě utěrka připnutá na mopu. Povlaky jsou různé podle toho, pro jakou podlahu jsou určené, a jsou vyměnitelné.

Tyče mopu bývají u kvalitnějších výrobků teleskopické nebo aspoň prodloužené, takže se s nimi dostanete prakticky kamkoliv. "Neméně důležitý je také ždímací koš, který je součástí kbelíku,“ upozorňuje Hadišová. "Ten vybírejte velmi pečlivě, protože jich je v obchodech k dostání mnoho. Ne každý ale vyždímá mop dobře.“

Podobně je tomu s náčiním na mytí a leštění oken. Už nemusíte přemýšlet, jak dosáhnout vysokého lesku skla. Zapomeňte na dávno překonané rady typu leštění novinami, přidání škrobové moučky do vody na mytí a podobně.

Raději si pořiďte kvalitní stěrku, ideálně takzvaně 2 v 1, tedy která myje i leští, a navíc s teleskopickou tyčí. Pak nebudete potřebovat ani žádné schůdky a přitom ze země umyjete pohodlně i francouzská nebo střešní okna.

Pomocníci na úklid

Moderní jsou i smetáky
Dalšími pomocníky, bez nichž si asi úklid nepředstavíme, jsou košťata a smetáky. A i ty procházejí modernizací. Na trhu se tak objevil například nový nástupce "obyčejného koštěte“ - vnitřní smeták 2 v 1.
"U těchto typů jsou nakombinované dva druhy štětin,“ vysvětluje Petr Dobrý. "Jedna strana zachytí větší nečistoty, zatímco druhá strana je předurčena k zametání drobných smítek, jako je prach.“ Některé jsou navíc vybaveny chrániči po stranách smetáku. Díky nim zabráníte nechtěnému poškození nábytku.

Pokud nechcete při zametání vířit prach, můžete zkusit jiný typ smetáku 2 v 1 pro interiér. K dostání je totiž také varianta, která v sobě spojuje klasický smeták a pěnový materiál. Štětiny seberou větší nečistoty, zatímco pěnová část sbírá prach, vlasy a dokonce i zvířecí chlupy. Navíc všechno toto lze smést jedním tahem, aniž byste museli koště otáčet. Pěnový nástavec jde snadno sundat a opláchnout pod tekoucí vodou.

A ani v tomto případě nebudete muset ohýbat záda, protože tyč má prodlouženou délku. Výhoda oproti obyčejnému smetáku je v tom, že se při zametání nevíří prach ani chlupy. Proto je tento typ vhodný pro majitele domácích mazlíčků a alergiky na prach, u který je častý úklid samozřejmostí. Oba druhy smetáků 2 v 1 pořídíte kolem 200 korun.

Samozřejmě je to také vysavač, který nesmí při úklidu chybět. "Kvalitní moderní přístroje jsou tiché, ale zároveň výkonné, kompaktní, pohybují se jednoduše po kobercích, dlažbě i třeba dřevěné podlaze,“ popisuje Hadišová. "Díky teleskopické rukojeti se dostanete i do těch nejzastrčenějších míst vaší domácnosti.“

A našli bychom ještě mnohé další pomocníky, kteří nám ušetří spoustu práce a času při úklidu. Výběr je totiž skutečně velmi bohatý. Pokud navíc dáte přednost kvalitním výrobkům, ušetříte nejen práci a čas, ale v konečném důsledku také peníze. Kvalitnější, a tudíž dražší prostředky jsou většinou ve srovnání s levnějšími o hodně trvanlivější. A to nemluvíme o uživatelském komfortu.

,