zima - počasí - sníh - ilustrační foto

zima - počasí - sníh - ilustrační foto | foto: Michal Žák, iDNES.cz

25 rad pro zahradu v únoru

  • 5
Jak potvrzují lidová pořekadla, únor je předzvěstí jara: „Na Hromnice o hodinu více“ a „Skřivánek si musí vrznout, i kdyby měl zmrznout“. Pokud únor nepostihne období tuhých mrazů a sněhových vánic, začne slunce probouzet drobné cibulnaté a hlíznaté květiny.

Potěšení z probouzející se přírody a nadcházející vegetační sezony je nejkrásnější radostí, kterou byste si neměli nechat zkazit pomyšlením na nikdy nekončící maraton zahradnických prací.

Okrasná zahrada

1. Počasí vám napoví, kdy začít s průklestem a zmlazováním okrasných dřevin. Neřežte, je-li teplota nižší než minus čtyři stupně.

2. Kontrolujte ochranu rostlin před mrazy. V teplejších dnech dohlédněte, aby se rostliny nezapařily pod přikrývkou a následně nerozvíjely plísně.

3. Začněte s výsevy těch druhů letniček, které mají dlouhou dobu předpěstování, například petunie, begonie, lobelky, hvozdík, hledík či balzamíny. Optimální teplota pro vzklíčení výsevů letniček je 20 až 22 °C.

4. Ostříhejte okrasné trávy dříve, než začnou rašit nová stébla. Pokud se se stříháním příliš opozdíte, oklestíte i nová stébla a jejich vývin se zpozdí.

5. Vřesovce jsou nyní v plném květu. Nezapomeňte je po odkvětu seříznout.

Trávník

6. Koncem měsíce v bezmrazých dnech vyhrabejte trávník. Posypte jej prosátým kompostem, biokompostem nebo lehce speciálním trávníkovým substrátem. Můžete ho rovněž pohnojit močovinou.

Jezírka a rybníčky

7. Živočichové i rostliny žijící v zahradních rybníčcích potřebují kyslík. Proto by měly být v ledovém příkrovu neustále otvory. Plováky ze dřeva či polystyrenu pomohou zabránit tvorbě ledu.

Ovocný sad

8. Pokud již pomine nebezpečí silných mrazů, můžete zahájit řez ovocných stromů jádrovin. Rány po řezu a průklestu řádně ošetřujte.

9. Dokončete řez bobulovin. Odrůdám angreštu citlivým na americké padlí angreštové věnujte větší pozornost. Všechny konce napadené padlím - jsou stříbřitě bílé - odstraňte až do zdravých částí.

10. Pro lepší využití zimní vláhy na sklonku zimy využijte hnojení průmyslovými hnojivy na tající sníh.

Zeleninová zahrada

11. V únoru už můžete vysévat pór, celer, zelí, papriky, lilky, rajčata za předpokladu, že máte volné prostory k jejich dopěstování v truhlících.

12. V teplejších dnech, když je půda na zahradě již oschlá, můžete začít připravovat záhony pro výsev kořenové zeleniny a na výsadbu cibule.

13. Protože česnekovým stroužkům nevadí mráz, mohou se v příznivých polohách vysazovat už koncem února. Od září do října se pak vysazují ozimé odrůdy česneku.

14. Teplý konec února a rozmrzlá zem umožňují namnožení některých aromatických bylinek dělením, například meduňky či oregana.

Balkonové a pokojové rostliny

15. Kontrolujte zdravotní stav pokojových rostlin. Pozor na slunce, které se začíná silněji opírat do oken: může popálit rostliny umístěné na parapetech.

16. Pokojové květiny pomalu probouzejte ze zimního spánku, dle potřeby je přesaďte, zvyšte zálivku a začněte pozvolna přihnojovat.

17. Koncem února rovněž přestěhujte přenosné rostliny z tmavých zimovišť na světlo.

18. Přepichujte lednové výsevy letniček a zeleniny.

19. Vysaďte do kontejnerů dosny a hlíznaté begonie, tak dříve pokvetou. 20. Ošetřujte mladé sazenice muškátů. Staré muškáty začněte více zalévat a přeneste je do tepla.

Ostatní

21. Dokončete generální úklid v domku s nářadím. Nabruste motyky a rýče, zkontrolujte drobné nářadí. Nezapomeňte dát nabrousit nůž do travní sekačky.

22. Nastala správná doba k nákupu vybavení pro jarní práce: nářadí, rukavic, hnojiv, semen, zeminy na přesazování pokojových a přenosných rostlin.

23. Pokud jste to ještě nestihli, je nejvyšší čas, abyste vyčistili a rozmístili hnízdní budky pro užitečné ptáky.

24. Provádějte všechny nutné opravy dřevěných opěr, dokud rostliny ještě nerostou.

25. Vyhledávejte si v katalozích a objednávejte již nyní stromy pro jarní výsadbu.