Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bauhaus slaví 100. výročí založení. Ovlivnil architekturu i design

  1:00
V Německu začaly celoroční akce k připomínce 100. výročí založení Bauhausu. Umělecká škola, s níž jsou spojeni světoznámí architekti a designéři jako Walter Gropius, Mies van der Rohe, Marcel Breuer či Mart Stam a další, dodnes ovlivňuje tvorbu svých následovníků.
Celý komplex školy v Desavě (Dessau), který navrhl Gropius, byl zapsán na...

Celý komplex školy v Desavě (Dessau), který navrhl Gropius, byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1996. | foto: Profimedia.cz

Umělecká škola založená v roce 1919 ve Výmaru mohla působit jen do roku 1933, kdy ji zavřeli nacisté. Architekt Walter Gropius, její zakladatel, musel odjet do Spojených států, kde zemřel v roce 1969. Za svůj život zde vytvořil řadu pozoruhodných moderních staveb.

Domy profesorů Bauhausu, které navrhl Gropius.

Myšlenky Bauhausu, nejslavnější umělecké školy moderní doby, která byla nacisty označená jako dekadentní, bolševická, však zůstaly platné dodnes a ovlivnily celé generace tvůrců. 

Škola přišla na tehdejší dobu s převratným přístupem, který se dnes uplatňuje na všech architektonických školách, a to s výukou na konkrétních úkolech pro reálné projekty.

Gropius měl představu, že kvalitní design si zaslouží všichni, řešení viděl ve strojové výrobě, standardizaci a stavebnicových systémech. Proto se také studenti nejprve učili tři roky řemeslu, říkalo se jim učni nebo tovaryši, nejvyšším titulem byl „mistr“. Pak pokračovali ve studiu architektury.

„Umělkyním, umělcům a kreativcům nešlo jen o novou filozofii tvorby. Bauhaus měl za cíl pokusit se krátce po skončení první světové války o společenskou změnu,“ připomněla před začátkem oslav pověřenkyně německé vlády pro kulturu Monika Grüttersová.

Právě v tomto duchu se bude Bauhaus připomínat letos po celém Německu i ve světě.

Změny v myšlení

Bauhaus vznikl sloučením uměleckoprůmyslové školy, kterou v roce 1906 založil ve Výmaru Henry van de Velde, s výmarskou akademií výtvarných umění. S tímto nápadem přišel její první ředitel, Walter Gropius. Novou školu nazval Bauhaus.

Škola si dávala za cíl sjednotit umění a řemesla, vytvořit novou průmyslovou estetiku neboli design. Architektura se zde spojovala s kovoprůmyslem, výrobou nábytku, tkalcovstvím i malířstvím. S barvami se studenti seznamovali v ateliérech, které vedli malíři Paul Klee a Vasilij Kandinskij.

Kromě nich zde však působila řada dalších osobností, německý sochař Oskar Schlemmer, Maďar László Moholy-Nagy, Nizozemec Mart Stam, americký architekt Josef Albers, němečtí malíři Johannes Itten a Lyonel Feininger, malíř Georg Muche a řada dalších.

Gropiovi šlo o „totální architekturu“, včetně klik u dveří či vypínače. „V duchu idey, že mezi domem a nábytkem má existovat rozumný a účelný vztah, snaží se Bauhaus určit tvar každého předmětu v závislosti na jeho funkci a přirozených limitech, to vše díky systematickému teoretickému a praktickému výzkumu v oblasti tvaru, techniky a úspornosti,“ vysvětloval Gropius.

Detail otvírání oken ve škole v Desavě

Když musel v roce 1925 Výmar opustit, odešel do Desavy (Dessau), kde navrhl školu jako propojený komplex budov s prosklenými fasádami, pravými úhly a rovnými střechami. Dodnes se řadí tato stavba postavená v duchu Gropiova hesla „Stavět znamená vytvářet události“ k nejslavnějším budovám moderní architektury.

A to přesto, že se musely časem přidat zastiňující závěsy, protože v létě bylo v ateliérech příliš horko. Hlavní myšlenka Waltera Gropia však byla zachována: fasáda nese pouze vlastní váhu a funguje jako záclona, je nespojená s podlahou. Úlohu nosného prvku přebírají oproti fasádě ustupující pilíře.

Komplex školy tvoří budova patřící vysoké výtvarné škole s ateliéry, část vyhrazená administrativě, společné prostory s divadlem a jídelnou. Další budova byla navržena pro bydlení studentů. Dvacet čtyři garsoniér ve čtyřech podlažích doplnily balkonky, které dovolovaly pohodlný kontakt studentů stejně jako široké chodby a schodiště. To byl Gropiův záměr.

Čtyřpatrová budova s garsoniérami pro ubytování studentů

Samostatná budova patřila technické škole pro výuku učňů, jak požadovala městská rada. Nedaleko od školního areálu pak Gropius postavil domy pro sebe a profesory, opět na stejných principech.

Malíř Kandinskij mu to ovšem trochu „pokazil“, bílé stěny uvnitř svého domu přemalovat hned 170 různými odstíny barev. A velké prosklené stěny nechal přetřít bílou barvou, na rozdíl od Gropia totiž nesnášel transparentnost.

Po rekonstrukci slouží komplex budov jako škola i muzeum, domy profesorů jako výstavní prostory. Bauhaus je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Velkolepé oslavy

„Přemýšlet nově o světě“ je motto oslav, jejichž centrem bude trojice měst, které jsou s uměleckou školou Bauhaus nejvíce spojené: Výmaru, kde Walter Gropius v dubnu 1919 Bauhaus založil, Desavy (Dessau), kam se škola v roce 1925 kvůli politickému tlaku přestěhovala, a Berlína, kde fungovala v posledních dvou letech, tedy 1932 a 1933.

Marcel Breuer, jeden z vyučujících, vytvořil tuto židli Wassily pojmenovanou po Kandinském pro všechny žáky. Dnes je to designová ikona.

Historii Bauhausu přiblíží více než 700 výstav, přednášek, uměleckých vystoupení a dalších akcí. K výročí se také otevřou dvě nová muzea.

V durynském Výmaru se výroční výstava, která ukáže část ze 13 tisíc objektů tamní sbírky, otevře 6. dubna v prostorách nového muzea, které vzniklo při této příležitosti.

Také sasko-anhaltská Desava se letos dočká nového muzea Bauhausu, v němž od 8. září výstava upozorní na to, jak jsou dnes produkty této umělecké školy běžné, ať už jde o nábytek, tapety, styly písma nebo architekturu.

Celý program oslav, do nichž jen německý stát investoval 21 milionů eur (přes 537 milionů korun), najdete zde. Jak velký má Bauhaus význam i pro dnešek, svědčí i to, že berlínský festival na jeho počest, jehož součástí byly koncerty, divadelní vystoupení, instalace i debaty, zahájil německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Nová česká miss bude bydlet v bývalém zámečku Schwarzenbergů

24. dubna 2024

Po úspěchu rodačky z Třince, půvabné Krystyny Pyszkové, nové Miss World 2024, bude o finále už...

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...