Diskuze

Paneláky nejsou králíkárny, ghetta z nich nebudou, říká architekt Lábus

Dříve si lidé stavěli pro sebe, bez architektů a podle sousedů, financí bylo málo, technologie omezené a barvy užívali s citem. Proto se nám to líbí. Dnes už lidé nesdílejí společné hodnoty, říká architekt Ladislav Lábus.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

městská sídliště králíkárny leckomu a leckdy připomínají proto, že byty cca.do 50m2 králikárnou svým způsobem jsou. A když je takových bytových domů pohromadě víc nebývá to zrovna příjemné bydlení. Dlouholeté zkušenosti s takovým bydlením mne utvrdily v tom, že jsou to startovací nebo dožívací byty a proto okolí podle toho vypadá. Někomu králíkárna může přijít jako hanlivé označení, ale to je tak asi vše co proti tomu může dělat. Města ale jinou možnost, jak nacpat víc daňových poplatníků na několik m2 nemá, takže je to cena pro obyvatele malých bytů za to, že  bydlí ve městě.:-/

0 1
možnosti

Vaše uvažování je chybné a to proto, že naprostá většina panelových bytů (hovoříme snad o panelácích) je větších 50m2. Tí padá argument o startování či dožívání. Teorie o daňových poplatnících je zajímavá, bohužel ale sídliště většinou nestavěla města, takže rovněž chybná.

0 0
možnosti

Největší problém současných sídlišť je to, že se mění struktura obyvatel. Ti movitější si pořídili vlastní domek, ti starší zemřeli a do volných bytů radnice stěhují lidi ze sociálně vyloučených lokalit v rámci tzv. začleňování. Cena bytů v takových domech jde pak dolů. Navíc jakákoliv diskuse o rekonstrukci domu je mezi takovými nájemníky nebo majiteli bytů takřka nemožná.

0 0
možnosti

Pokud hovoříte o cenách bytů, tak hovoříte o bytech v družstevním či osobním vlastnictví. Jakým mechanismem nastěhuje radnice jakékoliv lidi do bytu, který jí nepatří? Nijak, že? Ono je to tak, že pokud radnice někoho někam stěhuje, tak jí patří celý dům a tam není možné mluvit ani o ceně bytu, ani o nějakém dohadování o rekonstrukci.

0 0
možnosti

ad paneláky v Německu a Francii

Tak zrovna v Německu se valná část paneláků "rekonstruovala" prostým stržením.

Stejnej trend je i ve Francii, především ze sociálních a socializačních důvodů.

Ohledně barv fasád, ČR je na tom velice umírněně. Stačí juknout právě do onoho Německa, bašty kýčovitosti, kde se vesnice i města hemží šíleným kaleidoskopem barev, počínaje jedovatou modrou a konče růžovýma, fialovýma a pronikavě červenýma.

0 0
možnosti

To se musí pan Václav Havel obracet v hrobě, jeho volební myšlenka zpochybněna odborníkem.

4 1
možnosti

Jestli se obrací po každém zpochybnění nějaké své myšlenky, tak rotuje značnou rychlostí.

2 0
možnosti

K15a79r67e63l 95N44e51č70a98s

13. 1. 2014 20:25

Paneláky umožnily spoustě lidí bydlet  s doposud nevídaným komfortem. Některá sídliště byla velmi příjemná. Například Brno-Lesná. Lidé měli možnost teplé vody.topení etc. Je třeba vždy hledět na věci skrze prizma doby. Blb a asociál může bydlet v paneláku i v paláci. Mj.architekt Lábus patří k velmi zajímavým tvůrcům a lidem bystrého rozhledu.:-)R^

5 0
možnosti

súdruh architekt hovorí veci, o ktorých nemá vedomosť - byty rozpredali s vadami - rovnako ako v británii, pretože "štát" nemal ani na bežnú údržbu. v skutočnosti sa ich zbavil a bremeno presunul na tzv milionárov (rok po tom, ako sme byt odkúpili sme doň MUSELI investovať jeden a pol násobok - okamžite nás pôvodný majiteľ (štát) odpojil od dodávky tepla, vody, plynu a elektriny - museli sme nielen inštalovať kotol, nové rozvody, novú prípojku vody, novú prípojku plynu, inštalovať komín, ktorý nebol, akurát elektinu nám dodáva naďalej).

a táraniny o nemecku - kto by do nás tie peniaze strkal ako "staré spolkové zeme" do Nnových" - doposiaľ to boli miliardy a hoci sa pôvodne plánované obdobie dávno skončilo, dotácie pokračujú a koniec je v nedohľadne. o tom súdruh ale mlčí!

1 3
možnosti

A oni si to ti milionáři museli kupovat? A ten byt, který jste koupili byl panelákový?

0 0
možnosti

Lábus je opravdu špička ve svém oboru, naprosto s ním souhlasím, vesnice má zůstat vesnicí a ne tam budovat přepychová sídla na bývalé orné půdě, která tam vůbec nezapadají a domky v centru obce jsou mnohdy polorozpadlé, neobývané.

8 0
možnosti

J49a90n 32S75t50e10h36l53i34k

13. 1. 2014 18:07

No jo , ale za ty rozpadliny chce každý nesmyslné peníze .Levnější je postavit na zelené louce a nemusíte nic bourat .Hlavně mladí nemají moc peněz , tak si rozmyslí kde stavět .

A orná puda se u nás zatravnuje . jsme spíše hornatější krajina a nikdy nebudeme moci konkurovat jižním státum v zemědělství .

Rozumější by bylo dát danovou pravomoc obcím(dan z nemovitosti) . A tak by si obce mohli sami určovat výší daní ,kde co chcou podporovat, regulovat. Třeba v americe jsou obecní daně z nemovitostí 1 až 3% z ceny nemovitostí. Zato tam mají nízké spotřební daně. Neposílají se tak daně do centra a zpátky na vesnici ,jak je to u nás

1 2
možnosti

Článek neřeším, ale je hezké, jak je bratrovi podobný.

0 0
možnosti

No, tak naštěstí má i jiné přednosti, než že je to bratr svého známějšího, podobného bratra...

4 0
možnosti

Jistěže rodinný dům je nesrovnatelný s bydlením v paneláku, ale jak tak ČR půjde v úrovni příjmů spíše dolů - tak pro masy žádné velké zlepšení nenastane. Navíc dostupnost vhodných pozemků aj. Co mi vadí na pražském paneláku:

- hluk a to momentálně nemám v sousedství hudební "produkce", jen němé tváře

- časté stěhování

- v bytech často nebydlí majitelé ale pronajímají se všemi doprovodnými problémy

Když jsem pobývával dříve v Německu, tak se mi líbilo, že z okresního města se po práci rozjeli lidé do vesnic do svých domů a nepotřebovali žádná panelová sídliště. Vesnice podle toho vypadaly, žádní lufťáci. Ale je to o platech, možnosti motorizace apod.

4 0
možnosti

A taky je to o velikosti měst. S německými městy je srovnatelná akorát Praha. Jinak, včetně Brna jsou naše města na úrovni regionálních německých městeček. Německo je větší a tak má i více center. V Česku je pouze Praha.

0 1
možnosti

na mě teda panelák tak nějak jako králíkárna působí, když to srovnám třeba s paneláky v Itálii, Německu, Francii... tady se tomu paneláku dá jen ten nový kabát v podobě zateplení a šmitec, vevnitř je to pořád ten socialistický interiér... a ten je ve všech stejný a nezmění se, stačí když vidím ty hrozné výtahy

2 6
možnosti

No,zrovna ty výtahy byly dříve lepší než jsou ty dnešní nové s těmi idiotskými dveřmi,kam se nevejdou pomalu ani dva lidi.Nikdy jsem nepochopil,proč tam musí být dveře,stačil by čip na zastavení výtahu.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Herečka Vrzalová má v Praze krásný podkrovní byt s výhledem na Petřín

10. dubna 2024

V podkroví činžovního domu našla svůj domov herečka Aneta Vrzalová. Dvoupodlažní byt obývá s malým...

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Polovinu chaty museli zbourat, zato teď je z ní skvělé místo pro relax

14. dubna 2024

Malá chata na samém konci jedné středočeské obce nedaleko Vraného nad Vltavou už něco pamatuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty v Česku, do kterých se okamžitě zamilujete. Jsou krásné a na prodej

12. dubna 2024

Češi jsou velkými milovníky chat a chataření. Nejoblíbenější jsou ty, které jsou obklopené...

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Máte zkušenosti s bydlením v zahraničí? Pošlete nám svůj příběh

16. dubna 2024

Bydlení v Česku s sebou nese plno nástrah: hádky se sousedy, trápení s řemeslníky, drahé energie,...

Byt v historickém domě se proměnil na moderní interiér plný umění

15. dubna 2024

Byt v klasicistním nárožním domě v Praze postaveném v roce 1837 architektem Janem Ripotou, který...

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...