Zouvat, či nezouvat? Co na to podlahy a zdraví?

  • 43
Nezouvejte se, u nás se chodí v botách. Tuto větu jste možná slyšeli nejednou i vy a ušetřila vám ohýbání zad při přezouvání do domácích pantoflů. I když tato výzva z úst hostitele častěji zaznívá v zemích západně od zdejších hranic, pomalu si trend nezouvání získává stále více příznivců i v tuzemsku.

Zvláště vzácným hostům je nevhodné nabídnout hned u dveří vyšlapané bačkory po dědovi. Stále přibývá domácností, které dovolí hostovi, aby vešel bez přezutí.

Je však jasné, že tato nová móda se podepíše na podlahových krytinách, a není sporu ani o tom, že na podrážkách přinášíme do bytu nečistoty a bacily, které mohou ohrozit především děti, které se rády válejí po podlaze. Jak tedy tuto situaci vyřešit?

Kvalitní rohožka ochrání podlahu i zdraví
Bytový interiér může před špinavými botami ochránit jedna malá a zdánlivě bezvýznamná věc, kterou je rohožka. Pravděpodobně si ani neuvědomujeme, jaký význam má. Každý, kdo vstupuje do našeho bytu nebo domu, přes ni musí přejít, ba doslova ji pošlapat.

"Svým vzhledem se má rohožka začlenit do celkového charakteru vstupních prostor," říká Jindřiška Procházková z ostravského Ateliéru dům a byt.

Tvoří tedy spolu s vchodovými dveřmi první vizitku lidí, kteří zde bydlí. "Praktickým použitím rohožky se šetří koberce, dlažba i parkety a domů se nenosí hrubá špína z ulice," dodává Procházková.

O ŠPÍNĚ NA PODRÁŽKÁCH BOT

Sedmdesát procent špíny, prachu a vlhkosti si domů přinášíme na podrážkách bot. Z celosvětových průzkumů vyplývá, že ovzduší uvnitř budov je znečištěno až pětkrát více než venku. Většina z nás přitom tráví v objektech 60 až 90 procent času. Hrubé částečky špíny narušují povrchy podlah, zkracují jejich životnost a zhoršují jejich vzhled.
Z výše uvedených skutečností vyplývá jediné - špínu je nutné každodenně co nejúčinněji zadržovat ještě před vchodem do bytu či domu. Je na vás, jestli zůstanete věrni klasické pryžové rohožce, nebo budete investovat do dražší, leč podstatně účinnější čisticí zóny.

Češi se rádi a ochotně přezouvají
Většina našinců nepovažuje přezouvání do domácí obuvi za nic nenormálního. Nakonec vyzout si po celodenním nošení polobotky nebo lodičky, které vám svírají nohy jako kleště, a místo nich si obout pohodlné pantofle, to je pro unavené nohy někdy doslova balzám.

Vzhledem ke klimatickým podmínkám v České republice je nesporné, že přezouváním radikálně omezíme množství nečistot, které bychom jinak roznesli na podrážkách po celém bytě.

Ještě většího účinku docílíme výběrem kvalitní rohožky nebo čisticí zóny. Jejich údržba je s použitím běžných čisticích prostředků poměrně snadná, a některé se dají dokonce prát a odstřeďovat i v automatických pračkách.

Na trhu je speciální lepicí antimikrobiální rohožka First Step, která zachytí i nejjemnější prachové částice před vstupem do čistých prostor. Antimikrobiální prostředek poskytuje ochranu proti růstu bakterií, hub a plísní, je netoxický a nevyluhovává se.

Předsíň jako "nárazníková zóna"
Každá místnost v bytě si zasluhuje určitý typ podlahy podle míry funkčního využití a náročnosti provozu. Největší nároky na otěruvzdornost a snadnost údržby jsou přitom logicky kladeny na podlahoviny v předsíních či vstupních halách.

Do předsíně vstupujete v botách, které na sobě nesou nejen nečistotu, prach a bláto, ale především drobná zrnka písku a kamínků.

"V našich podmínkách téměř neudržovaných veřejných komunikací vyhovuje výše uvedeným požadavkům nejlépe keramická dlažba (slinutá, hutná, glazovaná) a některé typy PVC, linolea nebo plovoucích podlah," říká majitelka poděbradské projekční kanceláře Hana Salavová.

"Hodně pomůže, položíte-li hned za vstupní dveře bytu nebo domu pruh speciální textilie (čisticího koberce), v níž uvázne největší díl nečistot," doplňuje Jindřiška Procházková.

Použít lze například vnitřní zátěžovou textilii Capri, která má vysokou míru pohlcování nečistot a tekutin. Používá se jako vstupní čisticí rohož ve druhé nebo třetí čisticí zóně.

Rohož je utkána ze stoprocentního ostrého polypropylenu vetkaného do čtyř milimetrů těžké gumy, která zabraňuje nežádoucímu posunu rohože. Rohož je možno aplikovat v jakémkoli tvaru přímo na podlahu nebo do připraveného výřezu v dlažbě.

CO ŘÍKÁ ETIKETA O ZOUVÁNÍ NÁVŠTĚV

Návštěvníky zve hostitel dál a neprovozuje s nimi u nás tak oblíbené hry na přezouvání do starých bačkor, roztrhaných pantoflů nebo dokonce ponožek! Ne, nechceme vás nutit, abyste vybízeli hosty se zablácenými botami ke vstupu na svůj oranžový koberec. Většina hostů se ráda a sama a dobrovolně přezuje. Ale do čistých, nerozšlapaných a velikostí vhodných přezůvek. Jde-li o oficiálnější návštěvu, nenabízíme ani tyto přezůvky. V žádném případě nenutíme své hosty ke krkolomným výkonům ve stoji na jedné noze na betonové chodbě přede dveřmi a nevytváříme z jejich obuvi pyramidy.

(Úryvek z knížky Vladimíra Smejkala: Abeceda společenského chování)

Není rohožka jako rohožka
Jaký je výběr domovních rohožek na českém trhu? Po nahlédnutí do telefonního seznamu a internetových stránek budete mile překvapeni, kolik firem se výrobou nebo prodejem rohoží a čisticích zón zabývá.

Někteří prodejci se na tento sortiment specializují, ale většinou jej vedou jako doplňkový - například vedle koberců či průmyslového zboží.
Mile překvapeni budete rovněž i šíří nabízeného sortimentu rohožek. Vývoj i tak prozaického výrobku značně pokročil.

Rozdíl je už v použitých materiálech (hliník a plasty), od nichž se odvíjí životnost, schopnost zachytit nečistoty, design, ale také cena.

Zatímco pryžové nebo pletené rohožky pořídíme za 100 až 500 korun, v případě čisticích zón počítejte řádově s desetitisíci korun - záleží na velikosti a zvoleném systému čisticí zóny. Ty se spíše používají pro velké vstupní prostory do firemních objektů.

Cenový rozdíl je také jedním z důvodů, proč většina Čechů zůstává věrná rohožkám z tradičních materiálů, jakými jsou juta či kokosová vlákna. "Žádané jsou i rohože z mořské trávy. Výhodou tohoto ekologického materiálu je totiž odolnost proti vlhku a vodě," říká Jindřiška Procházková.

Oblíbené jsou rovněž pryžové rohože, pro které je typická dlouhá životnost při minimální údržbě. Tak například Honeycomb je vchodová venkovní kaučuková rohož zapuštěná do rámu nebo může být i volně položená. Svrchní i spodní strana má protiskluzové uspořádání povrchu.

Rohož má drenážní úpravu a zároveň je odsazena od povrchu, což umožňuje jednoduchý odvod nečistot. Je ideální pro vlhká, blátivá a zasněžená místa s menší celkovou plochou. Rohož lze upravit řezáním a spojováním do jakéhokoli tvaru.

Velmi dobře se udržuje plovoucí laminátová podlaha, a to i když v bytě žijí domácí mazlíčci, jako je pes nebo kočka.

ROHOŽKA "SLUNEČNICE" Tato stabilní rohožka je celá z kokosu. Hustý kokosový velur velmi dobře vstřebává nečistotu a udržuje si vždy pěstěný vzhled. Dodavatel: Schäffer Boutique Cena: 519 Kč