Elektřinu si doma nemusíte vyrábět sami, menší účty vám může zajistit změna dodavatele, sazby či jističe

Elektřinu si doma nemusíte vyrábět sami, menší účty vám může zajistit změna dodavatele, sazby či jističe | foto: Profimedia.cz

Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit až 10 procent

  • 2
Přejít k jinému obchodníkovi s elektřinou se může vyplatit i při malé spotřebě. Ale ušetřit se dá i jinak. Třeba správnou volbou sazby či jističe.

Elektřina od Nového roku zlevní, proto se změna dodavatele může zdát zbytečná. Někteří menší obchodníci však snižují ceny více než velcí hráči.

Třeba Bohemia Energy entity až o 24 procent, Centropol Energy o 28 procent. Po započítání vyšších cen za distribuci se to projeví snížením nákladů o 12 až 18 procent.

Ceny tlačí dolů i sílící konkurence. Před dvěma lety by rodina v Praze změnou firmy při nákladech 30 tisíc ročně ušetřila 600 korun, příští rok to bude více než trojnásobek. Nejvíce se ušetří při vytápění elektřinou, a to až 10 procent.

Menší firmy se trumfují výhodnými nabídkami. Třeba Bohemia Energy entity a Centropol garantují nejnižší cenu, za určitých podmínek se s nimi lze dohodnout na slevě.

Bohemia Energy má navíc do konce roku zvýhodněné sazby pro nové klienty. "Každému, kdo k nám přejde, nabízíme slevu 106 korun na megawatthodinu," říká Jiří Písařík z Bohemia Energy entity.

INFOGRAFIKA

TŘI PŘÍKLADY, JAK SE VYPLATÍ PŘECHOD K JINÉMU DODAVATELI ELEKTŘINY

Výdaje je však nutné propočítat, změna ne vždy stojí za to. Výhodné je to v jižních Čechách, na jižní Moravě a v Praze, tamější hlavní dodavatelé E.ON a PRE mají vyšší ceny. V severních regionech, kde vládne ČEZ, se změna tolik nevyplatí. Náklady srovnejte na webu kalkulator.eru.cz. Výpočty však zatím berte s rezervou, kalkulačka dosud počítá s DPH 19 procent.

Změna dodavatele je jednoduchá. Na webových stránkách vyplníte formulář nebo zavoláte na zákaznickou linku. Pracovníci společnosti pak s vámi dohodnou uzavření smlouvy.

Vše je zdarma, výpověď současnému dodavateli zařídí za vás, budou k tomu potřebovat plnou moc. Elektrické vedení zůstane stejné, jen vám bude chodit faktura s jinou hlavičkou. Je však třeba počítat s výpovědní lhůtou, která obvykle trvá tři měsíce.

Změna sazby - úspora až v tisících korun

Úsporu nákladů může přinést i změna sazby. Třeba když se nastěhujete do domu, kde předtím bydlel někdo jiný. Předchozí obyvatelé mohli používat jiný typ vytápění, více elektrických přístrojů.

Jsou případy, kdy mají lidé akumulační sazbu D25d, ale už nepoužívají bojler. Ve srovnání s jednotarifovou sazbou D02d mohou prodělat tisíce korun ročně. Častá je chyba u chatařů, kteří používají jednotarif D01d.

Výhodnější je víkendová sazba D61d, náklady jsou třeba poloviční. O výhodnosti se poraďte na zákaznických linkách dodavatelů. Obtížnější je rozhodnout u sazeb, které jsou si příbuzné.

JISTIČE

Velikost hlavního jističe určují normy podle toho, jaká elektrická zařízení máte. Tedy kolik proudu si v síti rezervujete - to udává hodnota v ampérech (druhá část názvu jističe) násobená počtem fází, které potřebujete (číslo 1 nebo 3 na začátku názvu). Tři fáze jsou nutné u starších vařičů, akumulačních kamen, přístrojů se silným elektromotorem (míchačka, cirkulárka). V domácnostech, v nichž se nevytápí elektřinou, jsou nejčastější jističe do 3x25 A. Tam, kde se elektřinou topí, se používají ty do 3x32 A.

Časté je váhání mezi jednotarifovými D01d a D02d nebo akumulačními D25d a D26d. U D02d jsou nižší platby za spotřebu, ale vyšší stálé platby za jistič než u D01d. Proto se do určité spotřeby vyplatí D01d, u vyšší spotřeby pak D02d. U akumulačních sazeb je to podobné.

Výhodnost se dá ověřit. "Do kalkulačky na adrese kalkulator.eru. cz zadáte parametry ze své faktury, jednou zvolíte sazbu D01d a podruhé D02d a výsledek porovnáte," radí Jan Truxa ze společnosti EkoWATT.

Pokud zjistíte, že využíváte výhodnější sazbu, než jakou by vám dnes dodavatel poskytl, měli byste to nahlásit. Ale nejspíš vás nikdo kontrolovat nebude. "Zákazník má nárok na takovou sazbu, již s námi uzavřel ve smlouvě," říká Eva Nováková, mluvčí Skupiny ČEZ.

Zbytečně velký jistič - další stovky navíc

Po přestěhování můžete zdědit i zbytečně velký hlavní jistič. Podle něj se řídí stálý měsíční plat za distribuci, může mít na svědomí i zbytečných několik set korun ročně.

Předchozí majitel třeba používal míchačku a svářečku, vy však kutit nebudete. "Nebo majitel zvýšil jistič při rekonstrukci domu, ale po dostavbě už ho zpátky nesnížil," říká Eva Nováková.

Správnou velikost jističe vám pomůže zvolit dodavatel. "Pokud si nejste jistí, nechte si jistič posoudit revizním technikem z oboru elektro," radí Jan Truxa.

Při změně musíte distributora požádat o rozplombování odběrného místa. "Malé změny hodnoty jističe jsou bez poplatku. U většího navýšení platí zákazník za každý ampér 500 korun," uvádí mluvčí firmy ČEZ.