V koupelně zabírala zbytečně moc místa rohová vana.

V koupelně zabírala zbytečně moc místa rohová vana. | foto: Archiv majitelů

Jak nafouknout malý byt: ložnice místo kuchyně, WC v komoře

  • 16
Nejen starší či panelové byty mají nevhodnou dispozici. Příkladem může být půdní vestavba, kterou si pořídil mladý pár. Byla přitom postavená přibližně jen před pěti lety v pražských Holešovicích.

Byt je koncipovaný jako mezonetový, i když ve spodní části je pouze vstup do bytu se zádveřím, po schodech vystoupáte přímo do obytné místnosti. U okna měli majitelé kuchyňskou linku a jídelní stůl, v prostoru pak sedací soupravu.

Obývací částí se prochází do ložnice, která už má jednu stranu zešikmenou. Z ložnice je také přístup na velkou terasu. Do koupelny lze vstoupit přes ložnici nebo přes komoru, v koupelně je oddělené WC.

Majitelé chtěli vyřešit dispozici tak, aby se dal v budoucnu oddělit malý dětský pokojík.

"Jako nevýhodu vidím v tomto případě přístup na WC přes komoru s koupelnou, případně přes ložnici. V koupelně, poměrně předimenzované, zabírá zbytečně moc místa rohová vana," popisuje situaci Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic, který také navrhl tři možné varianty řešení.

Návrh připravil v podobě, která se pohybuje mezi detailním architektonickým návrhem a strohým stavařským projektem, aby se majitelé mohli zamyslet nad daným prostorem a zhodnotit jeho přednosti i nedostatky. A pak si vybrat řešení, které jim bude nejvíce vyhovovat.

Stávající stav

Varianta 1

V první variantě je koupelna menší, v místě bývalé komory. Do prostoru se přesto podařilo umístit sprchový kout, umyvadlo i WC. Pračka našla nové místo dole v zádveří, případně by se vešla do kuchyně.

Může se hodit

Je vám váš stávající byt již malý? Prodejte ho a kupte si větší. Širokou nabídku bytů najdete na Reality.iDNES.cz.

Ložnice se přesunula do míst bývalé kuchyně, kromě dvojlůžka se podél jedné stěny ještě vešla velká vestavěná skříň. Obytný prostor je otevřený, k barovému pultu kuchyňské linky se počítá se sezením, pod šikmou stěnou stojí sestava pro TV, proti ní sedačka. Obytná místnost se otvírá směrem na větší terasu.

V rohu byl umístěn pracovní kout, který lze případně přestavět na malý dětský pokojík. Plynový kotel se přesunul z prostoru koupelny dolu do zádveří, odtah by byl přímo do přilehlého světlíku.

Varianta 1

Varianta 2

Tato varianta představuje, pokud jde o stavební úpravy, nejméně náročné řešení. Kuchyň zůstala na původním místě, hned vedle ní byla umístěna sedací souprava, na stěně světlíku pak TV.

Za polopříčkou se našlo místo pro pracovní kout, který se opět může stát malým dětským pokojíkem. Ložnice nabízí celkem dostatek prostoru, s velkou vestavěnou skříní. Koupelna je stejná jako ve variantě 1, kotel a pračka jsou opět v zádveří.

"Stejně jako v předchozí variantě i zde musíme dostát platným předpisům a WC oddělit od obytné místnosti dvěma dveřmi. V tomto konkrétním případě se to ale z praktického hlediska zdá skoro zbytečné," říká Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Varianta 2

Varianta 3

"Nakonec jsme zkusili i variantu bez možnosti oddělení dětského pokoje. Horní část bytu má 54 metrů čtverečních, to postačí na zařízení komfortního 2+kk," tvrdí Tomáš Zima.

V této variantě zvolil oddělenou koupelnu od WC, které se přesunulo do prostoru bývalé komory. Kromě klozetové mísy se sem vešlo i umývátko a pračka.
Ložnice představuje samostatný pokoj s dostatečným úložným prostorem, vedle ní je koupelna s umyvadlem a sprchovým koutem. Hlavní obytný prostor má velkoryse řešenou kuchyň i s komorou, kde zůstal kotel. Opět je odtud vstup na větší terasu.

"Každá varianta má svá pro i proti, v jedné se například může zdát příliš malá kuchyň, v druhé zase zbytečně velká. Návrh funkčně vyřešeného prostoru musí ale vždy vycházet z konkrétních potřeb a životního stylu uživatele. Právě dotazy na rodinné zvyky a potřeby jsou první, které se zákazníkem probíráme," říká Tomáš Zima z Ateliéru Dispozic.

Varianta 3

Poradna pro čtenáře

Potřebujete změnit dispozici svého bytu? Zašlete na e-mailovou adresu bydlení@idnes.cz potřebné doklady:

  • dobře zaměřený půdorys původního stavu
  • fotografie stávajícího stavu
  • popis požadavků (kolik osob bude byt či dům obývat, požadavky na vybavení koupelny, kuchyně, příležitostné spaní, pracovní místo a podobně)

Jednou za 14 dní vybereme čtenáře, kterému Ateliér Dispozic připraví návrh nového dispozičního řešení bytu či domu. Toto řešení zveřejníme.

Do předmětu zprávy napište: Dispozice