Zkuste postavit na venkově něco, co se vymyká zavedeným zvyklostem

  • 63
Lidé jeho domům říkají Dřevák, Traktor, Kůlna, Periskop, Kaplička. On jim říká Sysel, Monitor, Flaška… Architekt Svatopluk Sládeček prostě navrhuje kontroverzní domy, a to i na venkov.

Jenže venkov nemívá rád věci, které vybočují z řady. Kam až může jít architekt? Proč se hlavně starší lidé odmítají i jen bavit s těmi, kteří mají odvahu nechat si postavit jiný dům, než si pořídili ostatní?

Jakou architekturu unese současné venkovské bydlení? Tyto a další otázky si klade další díl cyklu ČT2 ProStory pod názvem Monitor venkova, jehož režisérem je Adam Olha. Pokusil se zjistit, co si myslí obyvatelé venkova o lidech z města, kteří si staví moderní domy i do jaké míry moderní architektura přetváří pohled venkova na bydlení a na invazi lidí z města (ČT2 v sobotu 24. září 22:10).

Rodinný dům Sysel, kterému se přezdívá i Periskop.

Existuje hranice toho, co lze označit jako vesnické, a co už ne? A jak má vlastně vypadat správný venkovský dům? V jednotlivých dílech autorské šestnáctidílné dokumentární série vystupují nejen architekti, ale také investoři, uživatelé staveb a rovněž ti, kteří vedle daných domů žijí, pracují a procházejí.

"Vesnický prostor, to je téma na diplomovou práci," tvrdí architekt Sládeček. Vadí mu, že architektura na venkově nedává prostor pro fantazii, preferuje hlavně funkčnost. A jak přiznávají třeba obecní zastupitelé, stačí pouhé chybějící záclony, abyste se stali "podezřelými".

Obecní úřad v Šarovech u Zlína

Svatopluk Sládeček

* 29.12.1969 ve Zlíně
Po studiu na SPŠ stavební ve Zlíně absolvoval VŠUP v Praze (1988 až 89 design, 1989–1994 architektura) od roku 1995 vede ateliér New Work.
Ocenění (výběr):
1991: Cena Jaromíra Krejcara, VŠUP v Praze, Zástavba proluky v Žatci
1998: Čestné uznání Grand Prix Obce architektů v kategorii novostavba za Obecní dům v Šarovech
• 2001: 2. místo v soutěži na kašnu na náměstí T. G. Masaryka v Přerově
• 2003: Cena Grand Prix Obce architektů v kategorii interiér za interiér vily v Kroměříži na Barbořině
• 2004: Cena Archiwebu
• 2005: ocenění "Dům roku" v kategorii individuálního bydlení, cena odborné poroty za Rodinný dům v Rajhradě
• 2005: Čestné uznání v Grand Prix 2005, v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba za novostavbu rozhledny na vrcholu Brdo v Chřibech
• 2008: 3. cena v soutěžní přehlídce Nový domov za stavbu rodinného domu v Lelekovicích
• 2009: Čestné uznání v soutěži Stavba roku Zlínského kraje za Obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko

O projektu

Autorka projektu ProStory Lucie Králová s odbornými poradci (Osamu Okamura, Rostislav Koryčánek, Adam Gebrian) vybrala z let 1993 až 2011 výjimečné stavby, často oceňované u nás i v zahraničí, z nichž mnohé dosud vyvolávají kontroverzní reakce.

Zároveň jde o realizace, které svým charakterem pokrývají různorodé architektonické podoby a funkce: banka, bazén, stodola, vila, klub, knihovna, kostel, rodinný dům, most, rozhledna, tiskárna, galerie a další.

Na cyklu, který se připravoval téměř čtyři roky, spolupracují renomovaní odborní poradci a výrazní čeští dokumentaristé.

Před kamerou i za kamerou se sešly výrazné autorské osobnosti z řad architektů (Martin Rajniš, Zdeněk Fránek, Emil Přikryl, Josef Pleskot, Ivan Kroupa, Alena Šrámková, Svatopluk Sládeček, Ladislav Lábus, Stanislav Fiala, ateliery Projektil, HŠH, A 69, D.R.N.H. nebo začínající Mjölk architekti) a předních českých dokumentaristů (Jan Gogola ml., Vít Janeček, Vít Klusák, Lucie Králová, Filip Remunda, Radim Procházka, Martin Řezníček, Karel Žalud), včetně představitelů nastupující dokumentaristické generace (Lukáš Kokeš, Viera Čakányová, Bohdan Bláhovec, Adam Olha, Kamila Zlatušková).

Vila v Pustiměři vypadá přesně podle přání majitelky.