Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Životnost graffiti může být jen velice krátká

  10:57
- Nový nátěr historického činžovního domu přijde i na čtvrt milionu korun. Prázdná ulice a sprej v ruce graffitového nadšence stačí k tomu, aby tato investice byla zničena během několika vteřin: Nejprve se objeví na zdi jen několik písmen. Pokud je majitel včas neodstraní, stane se za několik týdnů z jeho domu místo, kde se seberealizují sprejeři z celého okolí.
Nový nátěr historického činžovního domu přijde i na čtvrt milionu korun. Prázdná ulice a sprej v ruce graffitového nadšence stačí k tomu, aby tato investice byla zničena během několika vteřin: Nejprve se objeví na zdi jen několik písmen. Pokud je majitel včas neodstraní, stane se za několik týdnů z jeho domu místo, kde se seberealizují sprejeři z celého okolí.

Zabránit sprejerům v ničení historických památek a soukromých domů lze jen nepřetržitým hlídáním objektu. To je však finančně neúnosné. Proto řada firem vynakládá úsilí na to, aby přišly s tou nejlepší metodou, jak graffiti ze stěn odstranit.

S graffiti mizí i barva

Pokud se objeví graffiti na zdi, má majitel několik možností, jak je odstranit. Ať už se rozhodne podle druhu omítky a použitého spreje - pro odstranění mechanické (škrábáním, broušením, stíráním, gumováním) nebo chemické (za použití benzinů, alkoholů, rozpouštědel nebo speciálních odstraňovačů nátěrů), vždy si čištění vyžádá velkou námahu a ani ta nemusí být korunována úspěchem. Často se totiž nepodaří graffiti odstranit zcela, ale pouze je zesvětlit. "Na odstranění graffiti používáme jak mechanické, tak chemické přípravky. Ty sice kresbu odstraní, ale často s nimi zmizí také barva," vysvětluje Václav Štefan z firmy Biotec. "Po odstranění graffiti ošetříme zeď speciálním švýcarským nátěrem Atramex. Po čtyřiadvaceti hodinách, lze pak sprejové obrazce smývat snadno pomocí speciálního odstraňovače, a to až dvěstěkrát za sebou. Nátěr však zůstane nepoškozený," dodává Václav Štefan. Za ošetření metru čtverečního však zaplatí zákazník kolem 450 korun. Litr čistidla pak přijde na necelých dvě stě korun.

Prevence je možná

Speciální laky a impregnace látkou podobnou vosku - tč. jsou dva nejznámější způsoby prevence proti graffiti. Lak odborníci doporučují především na nenasákavé podklady - kamenné sokly, glazurované obklady, sklo nebo kov. Vytvoří totiž hladkou souvislou vrstvu, která ochrání původní materiál, a graffiti z nich lze bez větších problémů odstranit. Pokud však použijete lak na pískovcovou zeď, brizolit nebo vápennou omítku, nadšení z toho. jak jste na sprejery vyzráli, může rychle zmizet. Vrstva laku změní opticky vzhled, protože lesklý povrch vypadá jinak než klasická zdrsněná omítka a jinak se od něj odráží světlo. Navíc laky brání propustnosti vodních par. Především historické objekty jsou však často zasaženy vlhkostí. Když si majitel pořídí sanační omítku, která ho přijde zhruba na 500 korun za metr čtvereční, a natře ji neprodyšným nátěrem proti graffiti, je tato investice zcela zbytečná. I v tomto případě však existuje řešení. Stačí místo laku použít impregnační prostředek podobný vosku. Ten je schopen vodní páry propouštět. "Přípravek Anti graffiti se nanese pomocí vysokotlakového stříkacího zařízení na zeď (u menších ploch je možné použít i štětec nebo váleček). Graffiti pak lze odstranit horkou vodou pod tlakem," popisuje Pavel Wagner z opavské firmy Sias. S kresbou ovšem zmizí i vosk, proto je nutné impregnaci znova obnovit. Ošetření metru čtverečního třemi vrstvami impregnace pak přijde zhruba na tři sta korun.

Aby omítka mohla dýchat

Silikátovou barvu doporučují odborníci na historické objekty především díky její prodyšnosti. Pokud je zeď uzavřena neprodyšnou nebo jen velmi málo prodyšnou dispersní vrstvou, což zaviní například barvy akrylátové nebo silikonové, stejně jako ochranné laky proti graffiti, začnou stěny plesnivět a omítka na obou stranách opadávat. Navíc jako pojivo je v silikátové barvě použito draselné vodní sklo, které má tu schopnost, že zkamení tedy zpevní i starší a méně kvalitní omítku. Na druhé straně nelze barvu z omítky odstranit. Silikátovou barvou lze přetřít i výtvory sprejerů. "Zkušenosti ze Švýcarska však ukázaly, že tamní sprejeři jsou natolik aktivní, že omítku bylo nutné natírat i desetkrát během jednoho měsíce," říká Pavel Gajdoš z firmy Keimfarben. Vrstvením nátěrů však barva ztrácela svou přednost prodyšnost. Od března letošního roku je ale na trhu v Evropě i u nás k dostání silikátová barva Flagranti. Ta má stejné vlastnosti jako klasická silikátová barva, ale lze ji za pomocí vody snadno odstranit. "Co se týče sprejerů, je možné jim vyhradit určité prostory, zadat objednávku na zkrášlení šedivých prázdných ploch, tedy jejich činnost institucionalizovat a společensky ocenit," informuje na internetových stránkách www.antigraffiti.cz psycholožka Zdenka Mejzlíková z Filosofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, "efekt ovšem můžeme očekávat jen u malé části z nich. U ostatních nezbývá než čekat, až s tím skončí," dodává. Šance, že graffiti zmizí z ulic, je tedy malá. Proto by majitelé neměli zapomínat na prevenci. Ochránit je totiž možné prakticky každou zeď.

Šest nátěrů a dost

Nenasákavý povrch stačí ošetřit speciálním lakem, nasákavé omítky impregnací nebo barvou Flagranti. "Na vnější omítku se nanesou dvě vrstvy základní silikátové barvy. Na ně se pak aplikuje jedna nebo lépe dvě vrstvy smývatelné Flagranti," popisuje postup Pavel Gajdoš. Pokud je tímto způsobem ošetřen dům, může majitel vždy graffiti zabarvit. Výrobce však doporučuje přetřít omítku jen třikrát až čtyřikrát. Jakmile by bylo na omítce více než šest vrstev barvy (dva základní nátěry a čtyři přetření), mohla by ztrácet svou prodyšnost. Pak stačí navlhčit zeď vodou a nechat ji deset minut působit na barvu. Ta namokvá a pak ji lze jednoduše kartáčem smýt včetně graffiti na ní namalovaných. Mohlo by se zdát, že tato vlastnost barvy je nebezpečná při dešti, ale není tomu tak. Zeď sice navlhne, ale čtvrt hodiny po dešti (pokud si někdo právě tento okamžik nevyčíhá a nátěr nepoškodí) vyschne a opět získá své původní vlastnosti.

Odstín může být problém

Barvu Flagranti sice výrobce doporučuje použít na své silikátové barvy, připouští však, že ji lze nanést i na jakoukoli barvu od konkurence. Zhruba v třiceti procentech se konkurenční firmy shodují v barevných odstínech, dalších přibližně padesát procent je vedle podobných a chodec na ulici rozdíl pozná jen těžko. "Problémem silikátových barev všeobecně je fakt, že ať použijete stejný odstín ze stejné výrobní série, vždy bude na domě jeho konečný odstín světlejší nebo tmavší," vysvětluje Pavel Gajdoš. "Jiná teplota, vlhkost vzduchu nebo intenzita slunečního záření při aplikaci způsobuje o trochu jiný odstín." Proto při přetírání graffiti nelze zabarvit jen místo, kde se sprejer podepsal, ale musí se vždy natřít větší část domu, například k římse, oknům nebo k jinému členění. V tomto případě mají výhodu právě majitelé historických objektů, jejich fasády jsou značně členité. Přípravek F7agranti se prodává v balení po pěti a patnácti litrech. Cena za jeden litr se pohybuje podle odstínu a velikosti balení kolem 350 korun. Za tuto cenu však zákazník natře tři metry čtvereční dvěma vrstvami.

Odstranění graffiti ze zdí domů často navýší statisícové investice do nové fasády.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak bydlí Simona Krainová: bytu v podkroví vévodí fotografie majitelky

12. dubna 2024

Architekt či designér by při navrhování interiéru měl důsledně respektovat styl a potřeby klienta....

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český patriot zachránil barokní faru v Chudenicích. Chtěl pomoct své vlasti

15. dubna 2024

Zchátralá barokní fara v Chudenicích u Klatov měla štěstí v neštěstí, když na ni narazil český...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byt si šikovná žena proměnila i bez bourání, stačily jí dobré nápady

16. dubna 2024

Karolina je manažerkou v obchodě s interiérovým vybavením. Bez větších stavebních zásahů, s pomocí...

Při rekonstrukci mezonetu pamatovali na spotřebu energií, bourali i příčky

19. dubna 2024

Rekonstrukce bydlení je vždy velkým dobrodružstvím. To platí i o nedávné přestavbě dvoupodlažního...

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Roubený dům ve strmém svahu si vyžádal roky práce, zařizování a trpělivosti

18. dubna 2024

Sen o novém bydlení vznikl ve chvíli, kdy se děti rozlétly do světa a Petr s Janou zůstali v...

S čím přijeli čeští designéři a výrobci ohromit Milán: židle, sklo a vany

18. dubna 2024

Týden nabitý designem čeká návštěvníky už 62. ročníku veletrhu Salone del Mobile Milano, který...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...