Obyvatelé Brodce jsou závislí na omezených zásobách vody z několika studní

Obyvatelé Brodce jsou závislí na omezených zásobách vody z několika studní | foto: Martin Adamec, MAFRA

Život v zadlužené obci: V pračkách pereme podle rozpisu

  • 27
Vesnička Brodec na Lounsku se dostala do finančních potíží kvůli slíbené dotaci na vodovod, která stále nedorazila. Pokud peníze nepřijdou včas, hrozí obci bankrot.

Vezmeme si na zbourání neprodejných budov v bývalých kasárnách několikamilionovou dotaci, nebo to zaplatíme ze svého? Tuto otázku nedávno řešili zastupitelé města Louny.

Pro zastupitele maličké vesničky Brodec, která leží jen o osm kilometrů jižněji, je luxus takové otázky nepředstavitelný. Se 72 stálými obyvateli a ročním rozpočtem půl milionu mohou investovat maximálně do nákupu žárovek pro veřejné osvětlení.

Když se proto rozhodli konečně postavit v obci vodovod, nemohli zahájit stavbu za 11 milionů dřív, než měli slíbenou dotaci. A i tu dostali až na druhý pokus. "Bylo to jako výhra v loterii," hodnotí tento úspěch starosta Pavel Beneš. Radost se ale záhy změnila v existenční starost "Uspěli jsme, ale výhru stejně nemáme," stýská si.

PROBLÉM S VODOU

Obyvatelé Brodce jsou závislí na omezených zásobách vody z několika studní. Proto usilovali o dotaci na vodovod. Ten se nyní dokončuje, slíbená dotace ale dosud nedorazila

Kvůli nejasnostem v přidělování evropských dotací totiž Brodec pořád slíbené peníze na svém účtu nemá.

Stavba, kterou dělníci právě dokončují, se platí díky uzavřenému úvěru. Ten měla pokrýt právě zmíněná dotace. Když peníze co nejdříve nedorazí, čeká vesnici bankrot.

Zastupitelé jsou už tři roky bez odměn

Vedení radnice přitom dělá, co může, aby se vesnička rozvíjela. Kvůli vodovodu například nikdo ze sedmi zastupitelů nepobírá už tři roky žádné odměny.

Přípravné práce, jako je projekt, studie či územní plán, stály milion korun. Část dostal Brodec od Ústeckého kraje, třetinu ale musel zaplatit sám. "Po tři roky jsme museli vyčlenit částku vždy asi 130 tisíc. Ty jsme získali tím, že se zastupitelé vzdali svých odměn," popisuje starosta.

On sám loni vesnici dotoval desítkami tisíc. Platby od státu za daně z příjmu totiž obce dostávají zpětně, a tak se na jaře 2008 stalo, že Brodec neměl na svém účtu peníze, aby zaplatil elektřinu. "Aby se na ulici mohlo svítit, napíchl jsem veřejné osvětlení asi na tři týdny na elektriku u sebe doma," vzpomíná Beneš.

Zatímco pro obyvatele velkých měst je samozřejmostí nejen voda v jakémkoli množství, ale také plyn či kabelová televize, Brodečtí musejí speciálně s vodou šetřit.

"Tady prostě voda není, jen ve studních. Lidé si ji kupují balenou a v automatických pračkách se pere podle rozpisu. Lidé se musí střídat, aby ve studních byla nějaká voda. Třeba my jsme včera byli na suchu," popisuje Beneš. A zároveň tím vysvětluje, proč je vodovod pro pár místních a řadu chalupářů tak důležitý a proč o něj vesnice tolik usiluje.

Vesnička Brodec na Lounsku

Vesnička Brodec na Lounsku má 72 stálých obyvatel a rozpočet půl milionu na rok.

Ani miliony z programu rozvoje venkova, které ovšem Brodec stále nemá, nezaplatí celou stavbu vodovodu. Desetinu částky, tedy 1,1 milionu korun, museli zastupitelé sehnat sami. Osm set tisíc získala obec od Severočeské vodárenské společnosti, která dokončený vodovod odkoupí stejně jako v jiných obcích. Zbylých zdánlivě zanedbatelných 300 tisíc je pro Brodec problém.

"Původně jsme chtěli prodat hasičskou zbrojnici, náš jediný majetek. Jenže ji zatím nikdo nechce. Proto jsme požádali o dotaci kraj," popisuje problém Beneš.

Nezbývá než prosit o pomoc a čekat

Jak to se třemi stovkami tisíc nakonec dopadne, není jisté. Podle zástupců krajského úřadu se totiž o žádosti na příspěvek z fondu hejtmanky ještě nerozhodovalo.

"Žádost bude předložena do nejbližšího jednání pracovní skupiny hejtmanky, které se koná 10. září. Pak žádost projednají orgány Ústeckého kraje, to je v radě a zastupitelstvu," odpověděla Lucie Jarolímková z krajského úřadu.

Pro Brodec by ale ani tři sta tisíc korun nebylo tak neřešitelnou potíží, jako je desetimilionová dotace. "I kdybychom si na to měli vzít nějaký střednědobý  úvěr, ještě se to dá zvládnout. Zajistili jsme 800 tisíc, tohle bychom také dokázali," tvrdí Beneš. Bez odměn by třeba byli zastupitelé i po dalších volbách. Ale lidem by se s vodovodem žilo lépe.