Slunce ohřívá teplonosnou kapalinu, která kolektorem protéká, a ta pak zahřívá vodu v bojleru

Slunce ohřívá teplonosnou kapalinu, která kolektorem protéká, a ta pak zahřívá vodu v bojleru | foto: EkoWATT

Získejte dotaci na solární kolektory. Můžete je dát i na trávník

  • 5
V dotačním programu Zelená úsporám můžete získat peníze i na pořízení solárních kolektorů. Podporují se dva systémy – na ohřev vody a na kombinaci, která ohřívá vodu a zároveň i přitápí.

Když slunce svítí, voda je teplá

Sluneční kolektor, správně se jmenuje solárně-termický kolektor, je očima laika velká tmavá deska s rámem. Namontuje se na střechu tak, aby na její plochu dopadalo co nejvíce slunečního záření.

Slunce ohřívá teplonosnou kapalinu, která kolektorem protéká, a ta pak zahřívá vodu v bojleru. Odtud teplá voda putuje potrubím dál do koupelny, kde se v ní koupete, nebo do kuchyně, kde ji používáte k mytí nádobí.

"Kolektory ohřívají vodu zpravidla na 50 stupňů, což samy zvládají od dubna do srpna. V dalších měsících a také ve dnech, kdy slunce tolik nesvítí, musíte mít doplňkový zdroj," vysvětluje technik Jiří Kalina z firmy Regulus. "Když naopak slunce svítí intenzivně, dokážou ohřát vodu i na teplotu vyšší než 90 stupňů."

Jakou dotaci dostanete?

Rodinné domy

* Solární kolektory na ohřev vody - 50 % nákladů, nejvýše 55 tisíc Kč

* Solární kolektory na ohřev vody a přitápění - 50 % nákladů, nejvýše 80 tisíc Kč

Bytové domy

* Solární kolektory na ohřev vody - 50 % nákladů, nejvýše 25 tisíc Kč na byt

* Solární kolektory na ohřev vody a přitápění - 50 % nákladů, nejvýše 35 tisíc Kč na byt

Celý dům nevyhřejí

Chcete solárními kolektory také vytápět? I to je možné. Ovšem nepočítejte s tím, že sluneční paprsky zvládnou vyhřát celý dům samy. Když si pořídíte solární kolektory pro ohřev vody a přitápění, budete je muset doplnit dalším topením, třeba kotlem na elektřinu nebo na plyn.

"Pokud kolektory i přitápíte, předává solární kapalina teplo ze slunce výměníkem přímo do akumulační  nádrže teplovodního topení, třeba podlahového nebo radiátorů se zvětšenou plochou," popisuje princip Martin Chládek z firmy Alter-eko.

Více energie ze solárních kolektorů získají lidé, kteří bydlí na jižní Moravě, kde slunce svítí častěji a více, než třeba ti, kdo žijí na severu Čech.

Formuláře pro dotaci na solární panely

Ideál: střecha na jih, sklon 45 stupňů

Abyste ze slunečních kolektorů dostali co nejvíce energie, měly by mít v létě sklon 20 až 30 stupňů, v zimě naopak 60 stupňů a více - zvláště pokud jimi i přitápíte. Proč? V létě na ně totiž dopadají sluneční paprsky shora, zatímco v zimě z horizontu.

"Kolektory se však nevyplatí v průběhu roku natáčet, a proto bývají většinou nakloněné na 45 stupňů," říká Dušan Ondrášek ze společnosti Strojírny Bohdalice.

Nejvýhodnější samozřejmě je, když plocha střechy směřuje na jih, případně na jihozápad. To však neznamená, že jakmile ji máte jen kousek odkloněnou, už si sluncem vodu neohřejete. "Účinnost se sníží jen málo, například při natočení domu o 45 stupňů od jihu je pokles jen 8 až 10 procent," potvrzuje Ondrášek.

Formuláře pro dotaci na pasivní dům

Stejně tak není nezbytné mít na domě šikmou střechu, sluneční kolektory se dávají i na ty rovné nebo třeba na garáže, hospodářské budovy či jednoduše na trávník.

Novinkou jsou takové, které se montují do výplní balkonů a teras nebo nahrazují markýzy. Také je úplně jedno, zda máte na střeše tašky z pálené hlíny či z betonu nebo máte střechu z plechu, kolektor je možné namontovat na jakýkoli materiál.

Čtěte ve středu v MF DNES

.

O solárních kolektorech čtěte více v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 20. května. Najdete tam také postup, jak žádat o dotaci.