Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zimní zahrada zpříjemní chladnou zimu

aktualizováno 
-
Zimní zahrada je místem, kde můžete i za krátkých zimních dnů příjemně relaxovat a načerpat energii. Že pro ni nemáte dostatek prostoru? Můžete ji snadno zřídit i v zaskleném panelákovém balkonu. Bývá tím nejsvětlejším místem v celém bytě. Pro rostliny tu jsou ideální i vlhkostní a teplotní podmínky.

Pokud se rozhodnete zřídit si

zimní zahradu, mělo by být jasné, k jakému účelu by vám měla sloužit. Podle toho pak určit její vhodné umístění v rámci celého bytu a návaznost na obytné místnosti, jako je obývací pokoj či kuchyně. Způsob jejího využívání a vaše finanční možnosti pak určí, jaké teploty tam bude dobré udržovat a jaké rostliny správně vybrat.

Na jihu se daří nejlépe

Kdo si může pořídit novostavbu, měl by před zahájením prací pomyslet zejména na krátké zimní dny. U východně orientovaných zahrad totiž sluníčko sice zpříjemní snídani, ale po zbytek dne pak rostliny strádají nedostatkem světla. Při výstavbě zimní zahrady je tedy výhodné zvolit jižní, jihozápadní či jihovýchodní orientaci, aby se nejlépe využilo slunečního záření, především v jarním a podzimním období.

Záleží na způsobu zasklení

Nezapomenout na zimu je však důležité i při volbě zasklívání. I v chladném skleníku by přes zimu měla být teplota nad nulou. Zvýšené nároky na spotřebu tepla vznikají při nečekaných déletrvajících mrazech. Na první pohled levnější jednoduché zasklení se může velmi prodražit i při záměrném udržování vyšších teplot, například pro pěstování citrusů nebo zeleniny. Proto jednorázová vyšší investice do dvojitého zasklení se vám v budoucnu jistě vyplatí. Základy stavby by měly být tepelně izolovány, aby zabránily pronikání chladu do skleníku. U zasklených lodžií pomohou udržet teplo izolační rohože s polystyrenovými proužky.

Přehřátí rostlinám škodí

V letním období bývá v zimních zahradách problémem přehřívání, které je nutné hlídat stejně pečlivě jako zimní mrazy. Ochranou před nadbytečnými slunečními paprsky mohou být textilní rohože nebo nátěr skel vápenným roztokem. Ten však stíní za špatného počasí, kdy pak zbytečně ubírá světlo, zatímco rohože lze snadno odstranit. Zahradu byste měli pravidelně větrat, aby se teplo a vlhkost stejnoměrně rozptýlily. Podpoří se tím nejenom růst rostlin, ale omezí se také výskyt houbových onemocnění. Alternativou ručního větrání, výhodnou zejména pro ty,kteří se doma stále nezdržují, je automatické otevírání oken, které reaguje na teplotu ve skleníku i bez elektrického proudu. Pokud teplota přesáhne nastavenou hodnotu, okna se otevřou. Při jejím poklesu se opět uzavřou. Dalším pomocníkem může být ventilátor. Ten se uplatní především v horní části skleníku, kde se udržuje teplý vzduch. Takzvaná lamelová okna zase zabezpečují přívod čerstvého vzduchu a bývají umístěna ve spodní části.

Obytná zimní zahrada

Zimní zahrada jako jídelna, relaxační koutek či místo pro pěstování některých exotických druhů ovoce si bude žádat vytápění s udržováním stálé teploty, která ani v zimě neklesá pod 15 stupňů Celsia. Její zařízení a vytápění není právě levnou záležitostí, zato skýtá možnost vybudovat si doslova tropický prales i s těmi nejnáročnějšími rostlinnými druhy. Dominanty mohou tvořit monstery,banánovníky,různé fíkusy a ostatní velké rostliny s výraznými listy nebo stromovitým vzrůstem. Dařit se tu bude i orchidejím a epifytickým tilandsiím. Je nutné si však uvědomit, že tropické rostliny potřebují nejen teplo, ale právě také dostatek světla po celý rok. V místě jejich původu se totiž během roku délka dne téměř nemění. Den by se jim měl proto uměle prodlužovat speciálními zářivkami. Poloteplé skleníky připomínají svými podmínkami spíše subtropy. Podle toho byste měli vybírat rostliny, kterým vyhovuje teplotní rozmezí pěti až patnácti stupňů Celsia. Nabízí se mnoho krásně kvetoucích keřů. Štětkovec, marhaník, abutilon a ibišek jsou jen malou ukázkou z široké nabídky zahradnických firem. Rostlinami, které svou vůní zpříjemní posezení v zahradě, jsou mimo jiné jasmín a gardénie. Voňavé listy mají eukalypty a vonné pelargonie. Dojmu husté vegetace můžete docílit použitím popínavých druhů, hezké jsou například známé mučenky. Tento typ skleníku, stejně jako studený,lze využít pro přezimování přenosných rostlin, které přes léto zdobí otevřený balkon, terasu nebo venkovní zahradu. Studené skleníky nejméně zasahují do rodinného rozpočtu. V našich podmínkách se nevytápějí na jaře ani na podzim, při déle trvajících mrazech je lehké přitápění nezbytné. Teplota uvnitř může být kolem osmi stupňů Celsia (v žádném případě by však neměla klesnout pod bod mrazu). Tam se pak cítí dobře araukárie,kamélie,listnatec,ale i stále zelené venkovní rostliny, jako je popínavý břečťan. Zahradu mohou zdobit i tak exotické květy, jaké má glorióza. Ta na zimu zatahuje nadzemní část do hlízy. Tu je nutné na zimu vyjmout a přezimovat při pokojové teplotě. Možná někoho překvapí, že tyto podmínky vyhovují také citrusům, fíkovníkům a žumaře. Ta je jednou ze dvou palem, která je v Evropě doma. Dařit se bude také dřevinám, které špatně přežívají českou zimu na zahradě.

TEPLOTNÍ ROZMEZÍ 15 až 25 stupňů Celsia

Parožnatka - Platycerium
Ledviník - Nephrolepis
Tilandsie (kykatky) - Tillandsie
Banánovník - Musa
Diefenbachie - Dieffenbachia
Fíkusy - Ficus
Monstera - Monstera
Kaládium - Caladium
Alokázie - Alocasia
Maranty - Maranta
Toulitky - Anthurium

Clerodendrum thomsonieae klerodendrum: tato africká popínavá rostlina snadno zazelení velké plochy.

Medinilla magnifica: nádherné převislé květenství nemusí zdobit pouze filipínský prales. Dobře jí bude i v zahradě s vyšší vzdušnou vlhkostí.

Tillandsia xerographica: stejně jako většina tilandsií přijímá vodu a živiny přímo listy a vyžaduje mnoho světla.

Miltonia: pro tuto nádherně kvetoucí orchidej připomínající motýla je v bytě příliš suchý vzduch.

Strelitzia regineae - strelície královská: exotické květy tohoto jihoafrického druhu jsou přizpůsobeny k opylování ptáky.

TEPLOTNÍ ROZMEZÍ 5 až 15 stupňů Celsia

Štětko vec - Callistemon
Cykasy - Cycas
Ibišky - Hibiscus
Bugenvilea - Bouganvillea
Marhaník granátový - Punica granatum
Gardénie - Gardenia
Blahovičník Eucalyptus
Rajčenka - Cyphomandra

Callistemon citrinus - štětkovec: květenství je tvoře no nápadně zbarvenými tyčinkami, a připomíná tak štětku na čištění lahví.

Abutilon megapotamicum mračňák riogradenský: červenožluté květy visí z keře jako lampionky.

Feijoa sellowiana - fejchoa: pěstuje se nejenom na okrasu, ale také pro chutné plody a jedlé dužnaté okvětní plátky.

Gardenia jasminoides - gardénie: i jediná rostlina dokáže svou silnou jasmínovou vůní provonět celou zahradu.

Lantana camara - libora měňavá: libora je odolná a nenáročná přenosná rostlina. Řezem se dá dobře tvarovat.

TEPLOTNÍ ROZMEZÍ 0 až 10 stupňů Celsia

Citrusy Kamélie - Camellia
Araukárie - Araucaria
Oleandr - Nerium
Žumara - Chamaerops
Akácie - Acacia
Zimostráz - Buxus
Břečťan - Hedera
Myrta - Myrtus
Vavřín - Laurus

Gloriosa superba - glorióza nádherná: exotické květy budou přes léto zlatým hřebem zahrady. Všechny části této rostliny jsou jedovaté.

Passiflora x belotii - mučenka (hybrid): tento rod má mnoho krásně kvetoucích druhů. Vyhovuje jim chladné přezimování a dostatek světla.

Hedychium cocineum - motýlovec šarlatový: motýlovce se někdy prodávají pod názvem okrasný zázvor. Na zimu zatahuje listy do hlízy.

Acacia daelbata - kapinice bělavá: tento otužilec z Austrálie přežije i teploty pod bodem mrazu. Lidově se mu někdy říká mimóza.

Citrus sinensis - pomerančovník čínský: do studených skleníků jsou vhodné zejména rostliny naroubované na citronečníku, který přežije i - 10 °C.

Autor:
Nejčtenější

De Vere House - rodný dům Harryho Pottera v anglickém Lavenhamu je na prodej.
Rodný dům Harryho Pottera se opět prodává. Je ze 14. století

Rodný dům Harryho Pottera v Lavenhamu je na prodej, a to za „pouhých“ 995 tisíc liber, tedy něco kolem 28,5 milionu korun. A jak přišla literární postava k...  celý článek

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer postavili dům z 800 vyřazených...
Geniální ve své jednoduchosti. Na domek stačilo 800 vyřazených palet

Architekti Gregor Pils a Andreas Claus Schnetzer vzali osm set dřevěných palet a postavili z nich plnohodnotný dům. Experimentální projekt je zdarma k vidění...  celý článek

Nákladná rekonstrukce statku se povedla.
Manželé zachránili historický statek u Broumova. Trvalo to šest let

Manželé Verstappenovi koupili rozpadlý statek z roku 1863 a vrátili jej zpět do života. Nákladná rekonstrukce se povedla. Historické detaily a původní...  celý článek

Pro podkrovní koupelnu s vanou umístěnou pod šikmým stropem je velmi důležité...
Nápady do malých koupelen šetří prostor a zvyšují i bezpečnost

Vymyslet funkční dispozici jakékoli místnosti na pár metrech čtverečních je oříšek i pro zkušené architekty. Podívejte se na některé nápady, které pomohou...  celý článek

Na svažující se parcele je za domem navršený umělý kopeček, který umožňuje...
Rodina se usadila v nové vilce. Za domem má navršený umělý kopec

Mladý pár středoškolských učitelů Stephanie van Impe a Kevin De Leu a jejich dvě děti se loni nastěhovali do vysněného domu. Jejich vila stojí v belgickém...  celý článek

Další z rubriky

Nový dům je, stejně jako ten původní, poloroubenka.
Na Šumavě koupili ruinu. Dům strhli a postavili jeho perfektní kopii

Na Šumavě, u železniční trati, stojí poloroubenka. Bývala tu již před mnoha lety, pamatovala, když kolem jezdil vlak s uhlákem a parní lokomotivou. Dnes tu...  celý článek

Emauzy. Na klášter a kostel dopadly tři ničivé zápalné pumy, každá o váze 227...
Zmizelá krása Česka. Když záhuba stavebních skvostů bolí

Když v srpnu 1881 vyhořelo Národní divadlo, matka malířky Zdenky Braunerové napsala Antonínu Chittussimu: „Plakala jsem jako dítě. V Čechách bylo v té chvíli...  celý článek

Vila v ulici Na baště sv. Jiří na pražských Hradčanech. Okolí Písecké brány je...
Vilová čtvrť na hradebních baštách je nejluxusnější lokalitou v Praze

Někteří obyvatelé Prahy mají to privilegium, že jejich vila stojí přímo na hradbách. Jsou to ti šťastlivci, jejichž domovní adresa zní: Na baště sv. Jiří, sv....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.