Zimní zahrada může mít nosnou konstrukci ze dřeva, kovu nebo plastu

Zimní zahrada může mít nosnou konstrukci ze dřeva, kovu nebo plastu | foto: archiv Dům a zahrada

Zimní zahrada: ideální řešení pro deštivé dny

  • 7
Co si v rodinném domku počít ve dnech deštivých, slunečných a současně chladných nebo dokonce zasněžených? Tento čas lze příjemně strávit v zimní zahradě.

Stejně jako terasa, měla by i zimní zahrada s ohledem na svůj účel navazovat přímo na hlavní obytný prostor domu. Ačkoliv má zimní zahrada obvodové konstrukce včetně střechy plně prosklené, je zaplněna nábytkem a především množstvím květin a při standardní hloubce nevyhnutelně omezuje volný tok světla do centra domu.

Zimní zahradu proto většinou nalezneme u větších rodinných domů s nadstandardně rozlehlým obytným prostorem. Optimální je dispozičně zimní zahradu navázat na částečně separovanou část multifunkčního obytného prostoru - knihovnu, sezení s krbem, hernu, kuchyňský kout nebo pracovnu.

Protože v chladnějších měsících roku plní zimní zahrada současně funkci skleníku, je vhodné orientovat ji na slunečné světové strany, optimálně na jih nebo západ. Pasivní tepelné zisky získané ze slunečních paprsků pak pomáhají uspořit cennou energii na vytápění domu. Kdo miluje zeleň, uvítá přímou vazbu mezi kuchyní a zimní zahradou, která v chladnější části roku poslouží jako netradiční místo pro snídani.

Vazba na pracovnu zase umožňuje studium a částečně i práci v originálním a inspirativním zeleném prostředí, které podporuje soustředění na duševní činnosti. Příjemné a současně praktické jsou dveře vedoucí ze zimní zahrady přímo ven. V létě mohou být téměř trvale otevřené a začlení zimní zahradu více do exteriéru. Některé květiny, kterým neškodí přímé slunce a vyšší teploty, lze jimi v teplé části roku snadno vynést ven do zahrady.

Hmotové členění
Často se setkáme se zimní zahradou budovanou dodatečně, ke staršímu rodinnému domu. I při nejlepší snaze o materiálovou symbiózu mezi starou a novou částí domu je hranice mezi nimi většinou patrná a nepřiměřeně velká.

Necitlivě tvarovaná zimní zahrada může působit jako jakýsi nepatřičný "nádor" na původní stavbě. Zimní zahrada však obvykle výrazněji vyčnívá i z hmoty novostavby. Členitým stavbám, kde architekt dům se zimní zahradou provazuje stejnými materiály a shodným sklonem střechy, tato nápadná a přiznaná symbióza různých hmot prospívá.

Naopak, domu s dřevěnými okny a dveřmi, případně obložením části fasády bílá plastová konstrukce zimní zahrady slušet nebude. Stejně tak na jednoduchý až strohý dům by měla navázat stejně puristicky čistá hmota zimní zahrady - příliš složité tvary by se základní jednoduchou hmotou domu působily nesourodě.

U řadového domku, dvojdomu nebo volně stojící nevelké stavby volme zimní zahradu přiměřené velikosti, která bude ve vhodném poměru k základní hmotě domu. Velmi zajímavě vypadá polozapuštěná zimní zahrada, jejíž zastřešení tvoří částečně strop nad přízemím domu a částečně předstupující skleněná konstrukce. U extrémně malých staveb lze předsunutí zimní zahrady omezit na jemné odskočení, které skromnou fasádu příjemně prokreslí vrženými stíny a do jejího interiéru přivede více světla.

Materiálové řešení
Zimní zahrada může mít nosnou konstrukci ze dřeva, kovu nebo plastu. K tradičnímu domu z klasických materiálů - z keramických tvárnic, s dřevěným krovem, okny i dveřmi a taškovou krytinou se budou nejlépe hodit dřevěné nosné profily zimní zahrady ze stejného materiálu jako ostatní fasádní prvky.

Jednoduchý a strohý dům s plochou střechou inspirovaný funkcionalismem vhodně doplní subtilní a elegantní ohýbané profily. Elegance kovových rámů bude ostatně slušet každé moderní jednoduché stavbě, ale může vhodně doplnit také starší domek, ke kterému jsme se rozhodli v rámci jeho rozšíření zimní zahradu dodatečně přistavět.

Stará stavba s prokazatelnou architektonickou kvalitou doplněná kontrastně moderní konstrukcí s přiznanou barevností kovu tak získá šmrnc a otisk současného stylu. Plastová konstrukce je vhodnou volbou pro ty, kteří z nějakého důvodu nechtějí volit dřevo ani kov. Plast dokáže dřevo na první pohled věrně napodobit a podle sdělení dodavatelů nevyžaduje na rozdíl od čistě přírodního materiálu žádnou údržbu.

O případných barevných změnách a poklesu pevnostních charakteristik během plynoucího času se už reklamní letáky nezmiňují. Optimální cestou ke správnému rozhodnutí jsou proto osobní reference od majitele zimní zahrady s plastovou konstrukcí prověřenou alespoň desetiletým užíváním. Také je třeba počítat s tím, že plastové profily jsou oproti dřevěným a především kovovým nehezky robustní a snižují tak eleganci zimní zahrady, jejíž kouzlo spočívá v maximálním prosklení a minimalizaci nosných i členicích rámů.

Přírodní styl
Zimní zahrada je čistě relaxačním prostorem. Ať už zde trávíme volný čas sami, s rodinou nebo přáteli, vyžadujeme od jejího vybavení maximální komfort, pohodlí a atmosféru poklidu. Množství zeleně je přímo předurčeno k regeneraci unavené duše a nervů. Květiny vypadají nejlépe doplněny dalšími čistě přírodními materiály: kvalitním dřevem, bambusem a proutím na nábytku a dlažbou z keramiky nebo kamene.

Efektně vypadá také kamenný obklad na zdech, ačkoliv těmi autor projektu v zimní zahradě zpravidla šetří. Nábytek z masivního dřeva svým tvaroslovím často odkazuje ke koloniálnímu stylu, Asii či teplým jižním krajinám. Ratanový nábytek je ověřenou stálicí a jeho pozice v zimních zahradách je stále neotřesitelná. Bambusové stvoly a proutěné výplety výborně souzní se zelenými listy květin.

Exotikou přímořských oblastí voní křesílka a stolky z tepaných železných prutů. Tyto elegantní a vzdušné kovářské skvosty navodí atmosféru horkého léta, poněkud chladný materiál je však nezbytně nutné kompenzovat pohodlným polstrováním.

Na podlaze se výborně vyjímá odolná a protiskluzná keramická dlažba v přírodní barevnosti: od studené pískové, a decentní šedohnědé přes teple okrovou a načervenalou terakotu až k barvě lískových oříšků a hořké čokolády. Pokud chceme dosáhnout chladnější atmosféry, která nás v parném létě příjemně ochladí, zvolme kombinaci lomené bílé dekorované porcelánovou modří, která pomůže zvýraznit místo vyhrazené sezení jako přirozené centrum místnosti. Zajímavou atmosféru do zimní zahrady přinese kamenná dlažba, doplněná kamenným obkladem jedné stěny.

Moderní styl
Moderní nábytek na terasy a zimní zahrady je často zcela netradiční. Moderní čisté tvary zvýrazňují hravé barvy tvrdého průhledného nebo naopak měkčeného plastu. U několikavrstvých plastových desek si návrháři hrají s grafickými motivy vykreslenými často v ostrých barvách na neutrální bílé. Pokud chceme nábytek ze zimní zahrady používat příležitostně také na venkovní terase, měli bychom při výběru vhodného typu zohlednit i častou manipulaci.

Důležitou roli při výběru nábytku proto hraje také váha každého jednotlivého kusu. Samozřejmě výhoda nízké hmotnosti a snadné manipulace nesmí být na úkor stability potažmo bezpečnosti. Velmi lehké jsou plastové solitéry, stabilitu současně s vysokou pevností zaručí hliník popřípadě konstrukce ze speciálních vylehčených slitin. Nízkou váhu se může chlubit nabídne křesílko se sedákem a opěrákem vypleteným proutím nebo pevně tkanými textilními pásky propletenými v pravidelném rastru. Jejich výhodou je kromě elegantní subtilní konstrukce vzdušný vzhled a pohodlí, kterého dosáhneme bez přídavného čalounění.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 09/2007.