Zimní zahrada: další obytná místnost

  • 1
Zimní zahrada může rozšířit obytnou plochu domu či bytu. Může to být klidné místo, které bude sloužit k vašemu odpočinku a relaxaci. Navíc zcela jistě oživí interiér a současně i exteriér. Nejen z těchto důvodů zájem o zimní zahrady stále roste.

Co je to zimní zahrada
Jedná se vlastně o stavební dílo. I když nutno podotknout, že málokomu se tento typ představy o zimní zahradě bude zamlouvat.

Asi častěji se setkáme s názorem, že je to velice příjemné místo, kde se dá skvěle relaxovat, pohodlně posedět a také pěstovat rostliny, které bychom za normálních okolností v normálním prostředí bytu jen stěží udrželi při životě.

Majitel nemovitosti by si měl ujasnit, než se rozhodne pro stavbu zimní zahrady, jaké konkrétní funkce by jeho zahrada měla splňovat. K čemu by tedy konkrétně měla sloužit. Na základě tohoto přesného požadavku je možné vypracovat projekci.

O typu konstrukce rozhoduje současně i poloha budoucí zimní zahrady. Chceme-li se zde specializovat na pěstování tropických rostlin, nebude mít naše zahrada dostatečně příznivé klimatické podmínky k tomu, abychom zde mohli klidně odpočívat, a ani příliš neušetříme za tepelnou energii. Navíc tento prostor bude muset být chráněn před stále se srážející vlhkostí vzduchu.

Jak si vybrat
Aby mohla být zimní zahrada navržena funkčně, je třeba ji vnímat jako ucelený klimatický prostorový systém a současně vědět, jaké jsou jeho nejdůležitější určující faktory.

Mezi soubor vlivů a jevů, které by nás měly zajímat patří například toky tepla, dopad sluneční energie a cirkulace vzduchu. Měli bychom se tedy zamyslet nad polohou určení, včleněním zahrady do domu, výběrem správného materiálu a také v neposlední řadě neopomenout podíl prosklených ploch.

Vhodný materiál
Jen tehdy, když si správně zvolíme konstrukční materiál, můžeme získat maximum užitných a estetických vlastností naší budoucí zimní zahrady. Například předností dřevěné konstrukce není pouze její perfektní design, ale především tepelně izolační vlastnosti dřeva.

Jedná se o klasiku, která za žádných okolností svého majitele nezklame. Díky dobré nosnosti může být konstrukce masivnější, avšak působí odlehčeně. Co se týče izolačních vlastností jsou na slušné úrovni.

Dřevo si ale vyžaduje péči a dobrou ochranu před venkovními vlivy, a to pomocí speciálních odolných nátěrů. V praxi se osvědčila i kombinace s kovovým pláštěm. Omezena jsou však tvarová a prostorová konstrukční řešení.

Další možností je plast. Plasty jsou lehké a nenáročné na údržbu. Doporučovány jsou hlavně pro menší lehké stavby. V ostatních případech je zapotřebí ocelové výztuhy. Nespornou výhodou jsou i dobré izolační vlastnosti. To vše za přijatelnou cenu.

Konstrukci lze zhotovit i ze slitin hliníku nebo přímo z oceli. Požadovaných izolačních vlastností je následně dosaženo dělením profilů a nebo tepelně izolačních materiálů. Hliník je navíc velmi odolný proti povětrnostním vlivům.

Je zřejmé, že konstrukce z hliníkových slitin je velmi lehká, což se ovšem odráží na ceně, která je výrazně vyšší než například při výběru konstrukce ocelové. Jestliže toužíme po velkém množství prosklených ploch, byla by asi nejvhodnější volbou ocelová konstrukce.

Jak je to s typy zimních zahrad
Bezesporu k neobvyklým typům patří vodní zimní zahrada. Měla by být úplně oddělena od ostatních obytných ploch, a to především díky své vysoké vlhkosti vzduchu. Výběr rostlin by měl korespondovat se zvoleným prostředím.

Rostliny by pochopitelně měly snášet stálé přemokření. Osázením závěsných květináčů však nic nezkazíme. Příklad vhodných rostlin: babelka, helxine, hortenzie, kořenokvětka, vraneček nebo kapradiny.

Velice zajímavě může působit sukulentní zimní zahrada. Nejedná se o typický druh. Vlhkost vzduchu je podobná podmínkám bytu. Snadno se však udržuje. Příklady vhodných rostlin: cefalocereus, opuncie nebo mamilárie.

Mezi často se vyskytující druhy zimních zahrad patří subtropická zimní zahrada. Jsou v ní umístěny rostliny, které se obyčejně vyskytují v subtropickém pásmu. Její výhodou je, že v zimě nevyžaduje příliš velkou teplotu.

Můžeme zde umístit na zimu i rostliny, které pak v létě přemístíme na balkon, terasu či venkovní zahradu. Na druhou stranu však v zimním obdobím nebude tato zahrada vyhledávaným místem k odpočinku, a to díky poměrně nízkým teplotám, o kterých jsme hovořili.

Příklady vhodných rostlin: gerbera, blahočet, jasmín, oleander či citrusy. Za nejpůsobivější zimní zahradu je považována tropická. Je však velmi náročná na vytápění, a to hlavně v zimních měsících.

Zimní zahrada má dřevěnou konstrukci s hliníkovými prvky, střecha je z dutinkového polykarbonátu, stěny z bezpečnostního tabulového skla. OPTIMA

Zimní zahrada

Zimní zahrada přivádí sluneční energii z terasy do interiéru. Hliníková konstrukce je zasklena bezpečnostním tónovaným sklem.

Jižně orientovaná zimní zahrada s bazénem je v létě přestíněná porostlou pergolou, v zimně se slunce neomezeně opírá do stěn i střechy z dutinkového polykarbonátu. Sklo na stěnách je bezpečnostní, konstrukce hliníková.

Zimní zahrada je krásným architektonickým prvkem v interiéru, v zimě navíc akumuluje sluneční energii a předává ji dál do bytu. Korková podlaha Wicanders s bílou povrchovou úpravou působí vzdušně a je hřejivá v každém ročním období. Cena 1445 Kč/m2, LUKOR

Ratanová křesla obklopená zelení lákají k posezení a odpočinku

Zimní zahrada je ideálním místem k relaxaci

Některé domky mají k zahradnímu průčelí přistavěnu zimní zahradu ve vazbě na hlavní obytný prostor v přízemí